112'nin Önemi Bir Kez Daha Anlaşıldı

31/08/2009 08:34

Son Günlerde Yaşanan Kazalar Ve Hastalıklar 112'yi Yeniden Gündeme Getirdi. Sağlık İl Müdürlüğü 112'nin Kullanımı İle İlgili Sürekli Bilgi Aktarıyor.


Haber: Hayati AkbaşSon günlerde gerçekleşen kaza olayları ve acil hasta müdahaleleri ile gündeme gelen 112 acil müdahale hattı ile ilgili olarak Artvin Sağlık İl Müdürlüğü, bu hattın kullanımı ve 112 acil ambulanslarının gönderilmesi ile ilgili olarak kamuoyuna sürekli bilgi aktarmaya başladı.

Artvin Sağlık İl Müdürlüğü tarafından yapılan bilgilendirmede 112'nin ne olduğunu, nasıl arandığı, müdahalelerin nasıl yapıldığına dair açıklamalarda bulunuldu. Vatandaşların doğru ihbarlarda bulunulması gerektiği istenilirken 112 ile ilgili olarak daha önce gerçekleştirilen basın toplantısından da hatırlatmalarda bulunuluyor. İl Sağlık Müdürü Dr. Seyfettin Demirci tarafından yapılan açıklamalarda şu ifadeler kullanılmıştı.

112 Bir gün sana da lazım olabilir

Artvin İl Sağlık Müdürü Dr. Seyfettin Demirci düzenlediği basın toplantısında insan hayatı için son derece önemli olan acil müdahale hattı olan 112 Telefon hattının gereksiz meşgul edilmemesi için bir kez daha çağrıda bulundu. Düzenlediği basın açıklamasında İl Sağlık Müdürü Seyfettin Demirci, Acil Sağlık Hizmetleri Şube Müdürlüğümüze bağlı Komuta Merkezine günde ortalama 800 ila 1000 çağrı geldiğini belirtirken bu çağrılardan sadece 10-15 tanesinin gerçek vaka olduğu diğer çağrıların ise asılsız ihbar ve telefon sapıklıklarına ait olduğunu ifade etti. Müdür Seyfettin Demirci açıklamasında; " Günlük ortalama Komuta Merkezimize gelen 1000 çağrıya ortalama her birine 1 dakika zaman ayırdığımızda 16 saat sapıklarla ve asılsız ihbarla zaman kaybetmekteyiz. Bu nedenle gerçek vakalara müdahale etmekte zorlanmaktayız.

Sapıklar Cumhuriyet Savcılığı'na bildiriliyor

112 Acil Hattı'nı sürekli arayarak rahatsız eden telefon sapıkların Cumhuriyet Savcılığı'na şikayet edildiğini belirten Sağlık İl Müdürü Dr. Seyfettin Demirci, " Bu güne kadar Cumhuriyet Savcılığı'na 2008 yılı içerisinde 60 kişi hakkında asılsız ihbar ve çalışan personele küfür etmelerinden dolayı suç duyurusunda bulunulmuştur.

Zaman geçirmeden müdahale etmek istiyoruz

Acil hastalara zaman geçirmeden müdahale etmek için çalışmalarını hızlandırdıklarını belirten İl Müdürü Demirci, "Her ilçede bir adet Acil Sağlık Hizmet İstasyonumuz vardır. İlk 10 dakikada vakaya ulaşma oranı Merkez ilçede 10 Dakikada vakaya ulaşma oranı Merkez ilçede yüzde 84, İlk yarım saatte yüzde 75, İl genelinde ilk 10 dakika da vakaya ulaşma süresi yüzde 82'dir. İl genelinde toplam ambulans sayımız 10 tanedir. 2 Tanesi paletli kar ambulansıdır. İlk 10 Aylık toplam vaka sayımız 1274'tür. "bilgilerini verdi.

Sürekli arayan numaraları sistem kitliyor

112 Acil Servisin her türlü müdahaleye seri biçimde müdahale edebilecek donanımda olduğunu belirten İl Sağlık Müdürü Dr. Seyfettin Demirci, 112 telefon hattını sürekli arayan numaraların sistem tarafından kitlendiğini ve yeniden aramasına sistemin müsaade etmediğini ifade etti. Aynı numaranın gerçek hastası olduğu zaman aynı gün içerisinde araması durumunda sistemin buna müsaade etmediğinin bilinmesi gerektiğini vurgulayan Demirci, " Herkes şu gerçeği bilmeli ki bir gün bu kişilere de ambulans gerekebilir. Bu nedenle 112 Telefonlarını gereksiz meşgul etmeyin. Belki de kendi hastanız olduğunda farkı noktaya gönderilen 112 Ambulansı size geç gelecek ve hastanızı kaybedeceksiniz. Her gereksiz meşgul ettiğiniz 112 hattının bir insanın canını kaybetmesine neden olabileceğini aklınızdan çıkarmayın. "diye konuştu.

Toplantının sonunda 112 Çağrı Merkezi basın mensuplarına gösterilirken Avrupa Ülkelerinde bulunan ambulans izleme sistemi ve çağrı merkezi hakkında basın mensuplarına bilgi verildi.

Artvin Sağlık Müdürlüğü tarafından 112 ile ilgili olarak şu ifadelere yer veriliyor.

112 NEDİR?112, nerede olursanız olun normal bir telefon hattından ya da cep telefonundan ücretsiz arayabileceğiniz acil bir telefon numarasıdır.

Bölgenizdeki herhangi bir kişi ya da siz ciddi bir kaza geçirmişseniz, aniden hastalanmışsanız, yangın varsa ya da ambulans, polis veya itfaiye çağırmanız gereken bir durum ile karşı karşıya sanız 112'yi aramanız gerekmektedir.

112'yi aradığınızda, İl Ambulans Servisi Komuta Kontrol Merkezine ulaşırsınız.

Çağrı Karşılayacaklar Telefona Cevap Verecek ve Size Aşağıdaki Soruları Yöneltecektir: Ne oldu? Nerede oldu?

Sâkin olmaya çalışın ve ne olduğunu açıklayın. Kim yardım istiyor ve neden yardım istiyor? Yangın veya fiziksel saldırı nedeniyle herhangi biri tehlike mi var? Kaza olması halinde: herhangi biri yaralandı mı? Kaç kişi ve nasıl şekilde?

Yardımın nereye gönderilmesi gerektiğini açık bir şekilde belirtin. Ad, adres, telefon numarası gerekirse adres tarifi. Acil durum hizmetlerinden en iyi ve en hızlı bir şekilde faydalanılması için çağrı karşılayıcı bu bilgilere ihtiyaç duymaktadır.

Yardım yolda iken dahi çağrı karşılayıcı daha fazla bilgiye gerek duyabilir. Dolayısıyla telefonda ya da bulunduğunuz yerde kalmanız gerekmektedir.

112, herkesin arayabileceği bir acil yardım numarasıdır. Toplumun acil yardım hizmetlerini koordine edebilmek için SOS Alarmı her gün 24 saat açıktır. Ancak sadece acil bir yardım almanız gereken durumda 112 numarasını arayınız; aksi halde kaza yapan ya da tehlike altında olan ve gerçekten yardım alması gereken bir kişiyi engelleme riski bulunmaktadır.

112 ACİL NE ZAMAN ARANMALI?

* Her türlü yaralamalı trafik kazalarında

* Bayılmalarda, Düşmelerde

* Durup dururken yere yığılmalarda

* Şiddetli göğüs ağrısı olması durumunda

* Şiddetli nefes darlığı varsa ve zorlukla nefes alıyorsa

* Ciddi bir hastalığı varsa

* Büyük kanamaların olduğu durumlarda

* Yangın durumlarında içeride insan olduğu biliniyorsa

* Suda boğulmalarda

* Ciddi zehirlenmelerde

* Afetlerde, çığ düşmelerinde vs. gibi durumlarda 112 Acil aranmalı

Aklınızda bulunsun:

bir gün size de ambulans gerekebilir.

Bu nedenle 112 telefonlarını meşgul etmeyin.

112 ACİL NASIL ARANIR?


* Sakin olmaya çalışın ve ne olduğunu açıklayın.

* Kim yardım istiyor ve neden yardım istiyor?

* Yangın veya fiziksel saldırı nedeniyle herhangi biri tehlike mi var?

* Kaza olması halinde: herhangi biri yaralandı mı?

* Kaç kişi ve nasıl şekilde?

* Adresinizi bildirirken etrafınızda bulunan cami,

Okul adı ya da bir marketin ismini vererek yardımcı olun

* Yardım yolda iken dahi daha fazla bilgiye gerek duyabiliriz. Sizi tekrar aramamız gerebileceğinden kullandığınız telefon numarasını 112 görevlisine doğru bir şekilde söyleyiniz ve telefonunuzu meşgul etmemeye çalışınız.

* Çağrınızı karşılayan 112 görevlisi size aksini söylemedikçe telefonunuzu kapatmayın

* Ambulans gelmeden bulunduğunuz yerden ayrılmayınız.

112 hakkında en merak edilen konular ve cevapları

Sabit, ankesör veya cep telefonunuzdan 112 numaralarını tuşladığınızda çağrınızı Artvin merkezde bulunan 112 Komuta Kontrol Merkezi'mizde görevli, deneyimli 2 sağlık personelinden oluşan personelimiz karşılar. Sistemimize gelen tüm aramaları operatör tarafından karşılanır. Daha sonra arayan kişiyi ( Tüm görüşmeleriniz kaydediliyor ) diye uyardıktan sonra nöbetçi sağlık personeline aktarmaktadır. Nöbetçi sağlık personelimizle tüm görüşmeleriniz sistemimize gün, ay, saat olarak kayıt altına tutulmaktadır. Bilgileri saklamaktaki amacımız siz değerli halkımıza daha iyi hizmet sunmak, varise personelimizin eksiklerini görmek. Vakayı titizlikle değerlendiren personelimiz gerekli görüldüğünde size en yakın istasyondan adresinize bir acil yardım ambulansı ve ekibi yönlendirir.

Artvin sınırları içerisinden yapılan tüm 112 aramaları il merkezindeki 112 Komuta Merkezi tarafından karşılanmaktadır.

112 İstasyonlarımız

1 adet şehir merkezinde, 7 adet ilçelerde olmak üzere toplam 8 istasyonumuz var.

İstasyonlarda 24 saat süresince deneyimli bir ekip, 112 Komuta Merkezden gelecek çıkış talimatı için hazır bekler. Ekipler istasyonlarımızda bir hekim, bir ATT (Acil Tıp Teknisyeni) ve şoför den oluşmaktadır.

112 Ambulansı

Ambulanslarımız, içerisinde her tür vakaya seri biçimde müdahale edilebilecek donanımdadırlar.

112 Hakkında Sık Sorulan Sorular

SORU: 112 hangi kuruma bağlı çalışıyor?

YANIT: 112 Acil Ambulans Servisi İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde kurulmuş bir Acil Yardım Servisidir. Arhavi, Hopa, Borçka, Murgul, Şavşat, Ardanuç ve Yusufeli İlçelerinde bulunanlar dâhil tüm 112 ekipleri Artvin İl merkezinde bulunan 112 Komuta Kontrol Merkezi'nin talimatı ile göreve çıkar.

SORU: 112 Acil Ambulans Servisi hangi saatler arasında çalışıyor?

YANIT: 112 Acil Ambulans Servisi günün 24 saati kesintisiz olarak hizmet vermektedir. Günün hangi saati olursa olsun 112 no'lu telefonu aradığınızda karşınıza mutlak surette deneyimli bir görevli çıkar. Gerekli görülen durumlarda yine saat gözetilmeksizin adresinize, 1 Doktor, 1 Sağlık Personeli ve 1 Şoförden oluşan ekip ile tam teşekküllü bir ambulans yollanır.

SORU: Evde yatarak tedavi gören hastama serum taktırmak için 112 Acil Ambulans Servisinden faydalanabilir miyim?

YANIT: 112 no'lu telefonu aradığınızda, Komuta Merkezdeki görevlimiz serum taktırma konusunda nereden ve kimden yardım alabileceğiniz konusunda sizi mutlaka aydınlatacaktır, ancak bu hizmeti vermek için bizzat bir 112 ekibinin ve ambulansının görevlendirilmesi olağan bir uygulama değildir. Bunun için bölgenizde bulunan sağlık ocakları veya özel sağlık birimlerinden faydalanmanız daha uygundur.

SORU: Evde, doğumu yaklaşan bir yakınımı hastaneye nakletmek için 112 Acil Ambulans Servisinden faydalanabilir miyim?

YANIT: Normal doğum vakalarının hastanelere nakli için 112 ekibi veya ambulansı görevlendirmek olağan uygulamalarımızdan değildir. Ancak doğum öncesinde beliren bir tehlike, hastanın özel araçla naklini güçleştiriyorsa veya hastanızı muayene eden bir hekimin bu yönde talebi varsa 112 Acil Ambulans Servisini arayabilirsiniz.

SORU: Evde yatan hastamın Devlet Hastanesine nakli için 112 Acil Ambulans Servisinden faydalanabilir miyim?

YANIT: Bu tür talepler için 112 ekibi ve ambulansı görevlendirmek olağan uygulamalarımızdan değildir. Ancak görüşmeyi yapan 112 Komuta Merkez Danışman Hekimi, hastanın durumunun gerçekten doktor ve hemşire müdahalesini gerektirdiği kanaatine varırsa, en yakın 112 Acil Ambulans ekibi adresinize yollanır.

SORU: Cenaze nakli için 112 Acil Ambulans Servisinden faydalanabilir miyim?

YANIT: Gerek evden hastane morguna, gerekse ev veya hastaneden mezarlığa cenaze nakli için 112 ekibi veya ambulansı görevlendirmek olağan uygulamalarımızdan değildir. Bu konuda bilgi ve yardım almak için vefat olayının gerçekleştiği muhitin bağlı bulunduğu belediye yetkilileriyle görüşebilirsiniz.

SORU: Hastaneden taburcu edilen hastamın eve naklinde 112 Acil Ambulans Servisinden faydalanabilir miyim?

YANIT: 112 Acil Ambulans Servisi sadece acil olaylarda hizmet verdiğinden bu tür vakalara 112 ekibi ve ambulansı görevlendirme yoluna gidilmemektedir. Bunun için Özel Ambulans Servislerini aramanız daha uygun olacaktır.

SORU: 112 Acil Ambulans Servisi ücretli mi?

YANIT: 112 Acil Ambulans Servisi yurt genelinde ücretsiz olarak verilen bir sağlık hizmetidir.

SORU: 112 Ambulansı adresime ne kadar zamanda ulaşır?

YANIT: Ulaşma süresi, size en yakın istasyondaki ambulansın görevde olup olmamasına, muhitinizdeki trafik yoğunluğuna, hava-yol şartlarına ve belki de en önemlisi yaptığınız adres tarifinin doğruluğuna göre değişir. Artvin şehir merkezinde, 112 ambulanslarımızın vakaya ulaşma süresi ortalama 7 dakika civarındadır.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 31.08.2009 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Artvin’de 112 Acil’ciler Toplandı...
 » Sağlık Bakanlığından Artvin’e 6 Amb...
 » Vali Aydoğdu :"112 Acil Servise Ası...
 » Artvin’de Gerçeğini Aratmayan Kbrn...
 » Kemalpaşa'da Bir Dram Yaşanıyor...
 » 112 Acil'de Bilinmeyen Gerçekler...
 » Chp Murgul İlçe Kongresi Yapıldı...
 » Artvin Akparti Milletvekili Kışlada...
 » Artvin İl Sağlık Müdürlüğü’ne 6 Yen...
 » Arhavi'ye Ambulans Geldi...
 » Artvin Ambulans Filosuna 4 Yeni Amb...
 » Ambulans Şoförleri Hopaport Sahasın...
 » Hopa’ya Obez Ambulansı Tahsis Edild...
 » Artvin İl Sağlık Müdürlüğü’nden , “...
 » Şavşat Devlet Hastanesinin Temeli A...
 » Artvin Valisi Kalkan, Artvinlileri...
 » Şavşat’ın Meydancık Beldesinin Köy...
 » Onun Organları İle 3 Kişi Hayata Tu...
 » Yargı Hopa Olaylarını Gündemden Düş...
 » Hopaport Bu Defa Da Ambulans Sürücü...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Hopa Bir Değerini Daha Kaybetti...
 » Cankurtaran Yine Can Aldı...
 » Artvin Hopaspor Yönetiminden Teşekk...
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...
 » T.c. Batum Başkansolosluğuna Atanan...
 » Torun Ve Evlat Özlemlerini Giderdil...
 » Kemalpaşa’da İlk Muhtarlar Toplantı...