Rize'nin Yeşil Mavi Gururu

10/08/2009 18:18

1 Ocak 2000 Tarihinde İlk Sayısı Yayınlanan Mavi Yeşil Dergisi'nin 58. Sayısı Yayınlandı. "Merkez Üre¬tir, Taşra Tüketir" Mantığına İnat Yeni Paylaşımlarla Yayın Hayatını Sürdüren Yeşil Mavi Dergisi Rize'de Yayınlanan En Uzun Soluklu Dergi Olma Özelliğini Taşıyor.


Rize’nin Yeşil Mavi Gururu

Haber: Hayati AkbaşTürk Edebiyatında önemli bir konuma sahip olan Dergâh Edebiyat Kültür Sanat Dergisi 227. Sayısında Rize'de hazırlanan ve 58 sayıya ulaşan Mavi Yeşil Dergisi'ne kapakta yer veriyor ve derginin uzun soluklu ve başarılı olmasını "Edebiyat dergiciliğinde taşra-merkez ayrımcılığı aşılıyor mu? " şeklinde yorumlayarak bir başarı öyküsünü okuyucuları ile paylaşıyor.

Mavi Yeşil Dergisi'ni yayına hazırlayan Hasan Öztürk Bey'i uzun yıllardır tanımanın mutluluğunu yaşıyorum. Kültürel alanda artıların yok sayılabilecek kadar az olduğu Rize'de zoru başarmış, bu dergiyi değil Rize ulusal alanda ses getirir hale getirmiştir. Ona öncelikle bir Rizeli olarak teşekkür ediyorum. Ona bu mücadelesinde destek olamamanın üzüntüsünü yaşıyorum.

Mavi Yeşil Dergisi'nin ilk dört sayısı fotokopi olarak basıldı

Hasan Öztürk, Mavi Yeşil Dergisi'nin mücadelesinin Yazar Mehmet Erdoğan'a şöyle anlatıyor : "Bir avuç gen¬cin isteğiyle" çıktık yola. Bu tür işler, genelde yarım kalmış ve sorumlularına sıkıntı yaratmış olduğundan olma¬lı ki, dostlarımız pek sıcak bakmadı öneriye. Belki de ben iyi anlatamadım, bilemiyorum. So¬nunda bir özel bilgisayar kursunun sahibi arka¬daşımız derginin resmî sahipliğini (içerik ve ekonomik sorunlarla uğraş(a)mamak üzere) üst¬lendi. İlk sayımız fotokopi. Sözünü ettiğim bilgi¬sayar kursunda dizgi yapıp çıktıları aldık. 16 sayfalık dergiye renkli fotokopi kâğıdı almak için karlı bir kış gününde Trabzon'a gittik. Kır¬tasiyeci bir dostumuzun samimî gayretiyle foto¬kopiler çekildi, dergi hazırlandı ve iki aylık bir dergi olarak okur huzuruna çıktık, ikinci ve üçüncü sayılar aynı şekilde dizildi, renkli kâğıda matbaada bastırıldı.

Rize Grafik dizgi işlerini üstlendi

Dördüncü sayıdan itibaren dizgi işini de matbaaya bırakırken dergi beyaz kâğıda basılmaya başladı. 9. sayıdan itibaren dizgi işlerini, derginin şu anki sahibi Rize Grafik üstlendi; dergi farklı matbaalarda basıldı. 8. yılı¬mıza başladığımız Ocak-Şubat 2007 tarihli 43. sayımızda dergi 20 sayfa olarak yayımlanmaya başladı. 46. sayısında resmî sahibi değişen Mavi Yeşil, hiçbir sayısını aksamadan Kasım 2008'de yayımlanan 54. sayısıyla 9. yılım tamamladı. Şimdi yayın hayatının 10. yılında. Karadeniz kıyı şeridinin üç noktasındaki bu şe¬hirde Mavi Yeşil dergisini çıkarırken, başka şe-hirlerde dergi çıkaran dostların kaderi kaderimizdi ve büyük iddialarımız yoktu aslında. Ne kendimize büyük misyonlar yüklemiştik ne de çözülecek sorunların (sanat edebiyat alanında el¬bette) bizi beklediğini düşüyorduk. Kaprisleri¬miz yoktu ve kimseye inat olsun diye de dergi çı¬karmıyorduk.

Mavi Yeşil "kültür şehri Rize" ilkesiyle yola çıktı

Yazar kadrosu genç ve ekonomik gücü sınırlı bu mütevazı dergiyle "kültür şehri Rize" ilkesiyle yola çıktık. Büyük küçük her ke¬siminden bürokrasinin bu tür konulara uzak du¬racağından kuşkumuz yoktu; yanılmadık. Yoğun bir ilgiyle karşılanmayı beklemiyorduk; bekledi¬ğimiz gibi de oldu zaten. Erken vakitte edebiyat mezarlığındaki yerimizi almayı değil, zamanın elinden tutup yürümeyi düşünüyorduk; küçük adımlarla da olsa yolculuğumuz 10 yıldır sürüyor. Bu şehrin coğrafyasıyla sınır¬lı kalmayarak geniş çevrelerden okurumuz, ya¬zarımız olsun istedik ve bunu gücümüz oranında başardığımız için de mutluyuz.

"Merkez üre¬tir, taşra tüketir" mantığı tersine çevrildi

Önemli bir kısmı Rize dışından olmak kaydıyla liseli gençlerden akademisyenlere uzanan bir yazar kadrosu oluşturabilmek inanın bizi sevindiriyor. Mütevazı bir dergiyle; "merkez üre¬tir, taşra tüketir" mantığını tersine çevirerek taş¬ranın kültür ve sanat alanındaki üretkenliğini göstermenin çok da zor olmadığını 10 yıllık ya¬yınımızla gösterdik. İsterdik ki bu süre içerisin¬de alternatif Mavi Yeşil dergileri çıksın, olmadı ne yazık ki. Umudumuzu koruyoruz yine de. Tribündekileri sahaya davet ediyoruz, buyursunlar.

Mavi Yeşil Dergisi'nin 58. Sayısı çıktı

Mavi Yeşil Dergisi'nin Sahibi ve ilk sayılarından bu güne destekçisi Davut Bekar ve kardeşi aynı zamanda derginin Halkla İlişkiler Sorumlusu Resul Bekar'ın iş yerleri Rize Grafik'e uğruyorum. İçeri girer girmez Mavi Yeşil Dergisi'nin 58. Sayısı ile karşılaşıyorum. Rize'de yayımlanan bir dergi 58. Sayıya ulamış bu büyük bir başarıdır. Derginin yeni sayısını hemen inceliyorum. Kapak şairi Ünsal Ünlü, edebiyatseverlerin başka dergilerden tanıdığı, kalemi güzel bir isim. Selçuk Aydın ve Ziya Paşa Akyürek de şiirleriyle adları bu dergide ilk kez geçen isimler, umarız yazmaya devam ederler. Hacer Usta oldukça genç ve yeni bir kalem, büyüklerin yap(a)madığını yaptı, Lâ için yazdı. Mustafa Çayır, Şener Barış, Makbule Karaman, Keziban Kılınç, İbrahim Karali ve Sezgin Yüksel, sevimli yazılarıyla bu dergiye merhaba dediler. . Edebiyat çevrelerinin yakından bildiği ve son olarak Bir Eleştirmen Olarak Ahmet Hamdi Tanpınar(Dergâh, 2009) adlı kitabı yayımlanan Mehmet Erdoğan, ilk yazısıyla "nerelerdeydiniz" sorusunu cevaplandırmış oldu. Nevruz için yazan Nahide Ova da baharın heyecanıyla devam etsin isteriz. Aysel Sherifova, uzak diyarlardan Azerbaycan'dan bir dost selamı gönderdi; selamın devamını bekliyoruz. Neslihan Karakuş (Öksüz), Yunus Emre Ayvaz, Elif Özkanlı, Kasım Yılmaz ve kalemi giderek güçlenen İlker Arslan, kaldıkları yerden devam ediyorlar.

Fotoğraflar-Fatih Sultan Kar

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 10.08.2009 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Metin İslamoğlu Hayatını Kaybetti....
 » Artvin’de Eğitim Dergisi Çıktı...
 » Yeni Yaşın Kutlu Olsun Zümrüt Rize...
 » "Yerel Basın Yaşatılmalıdır"...
 » Artvin’in Aydın Babası Hayata Gözle...
 » Ak Parti İl Danışma Meclis Toplantı...
 » Kafkasör’de Madencilik Su Kanuna Gö...
 » Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılma...
 » Banu Avar Artvin'de Konuştu "Sıra T...
 » Hopa Atatürkçü Düşünce Derneği Açıl...
 » Hopa'da İlköğretim Okulu Ögrenciler...
 » Artvin Türk Eğitim-sen Eğitimde İlk...
 » Artvin Valisi Aydoğdu İle Giderayak...
 » 23 Nisan Ulusal Eğemenlik Ve Çocuk...
 » Artvin Yarışması Sona Erdi...
 » Biryaşam Dergisinin 8'nci Sayısı Ya...
 » Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Gürcista...
 » Birgün Gazetesinin Acı Günü...
 » Cerattepe’de Maden Çıkacak, Murgul’...
 » Yusufeli Barajının İptalini İstedil...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Acil Kan Aranıyor!...
 » Hopa’da Hemşire Arkadaşlarına Sürpr...
 » Başkan Mubin Çakmak’tan Belediyeye...
 » Hopa Belediyesinden Mehmetçiğe Anla...
 » Artvin Hopaspor’a İstanbul Camiasın...
 » Bayraktutan Cankurtaran Tünelinin P...
 » Sarp Sınır Kapısı'nda İnsan Kaçakçı...
 » Hopadan Çay’dan A. Hopaspor’a Tam D...
 » Bayraktutan, “Tercih Hakkını Ortada...
 » Chp Hopa Gençlik Kollarından Tso’ya...