Bu Sergiyi Sakın Kaçırmayın

31/07/2009 17:49

Trt Önemli Bir Başarıya Daha İmza Atarken Artvinliler Olarak Bizlerde Bu Başarıya Kendi Gözlerimizle Sahip Olma Fırsatı Yakalıyoruz. Ressam Ahmet Güneştekin Ve Ekibinin Trt İçin Hazırladığı "Ustalarla Güneşin İzinde" Programında Sıra Artvin İline Geldi. Bu Çerçevede Birkaç Gündür Artvin Ve İlçelerinde Çekimler Yapıldı. Cumartesi Günü De Artvin Kültür Evi'nde Projenin Ve Belgeselin Sergisi Yapılacak.


Haber: Hayati AkbaşRessam Ahmet Güneştekin ve ekibinin, TRT televizyonu için hazırladıkları "Ustalarla Güneşin İzinde" adlı Türkiye'yi ve efsaneleri anlatan, şehirleri sanatçılarla buluşturan belgeselin Artvin bölümü için il ve ilçe merkezlerindeki çekim sürecinin ardından gerçekleştirilecek olan sergi acılıyor.

"Ustalarla Güneşin İzinde" adlı kültür- sanat programının, Türkiye çapında 81 ilde yapımı planlanıyor. Artvin ili bu çerçevede 30'uncu il olacak. Program yapımcısı Ressam Ahmet Güneştekin, proje kapsamında basına yaptığı açıklamada, "Ustalarla Güneşin İzinde" projesi ile Türkiye genelinde 81 ilde unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarını, ön plana çıkmış sanatsal faaliyetleri ve kültürünü ele almak ve geliştirmeyi amaçladıklarını belirtti.

Program yapımcısı ve ressam Güneştekin, bugüne kadar yaklaşık 5 bin civarında köy ve kasaba dolaşarak bu yerlerin kültür-sanat faaliyetlerine ışık tutmaya çalıştıklarını ifade etti.

Proje ve TRT'de yayınlanan program kapsamında, birçok ilde gerçekleştirilen programda kültür-sanat alanında önemli çalışmalara imza atmış sanatçı ve akademisyenler konuk ediliyorlar.

Bugüne kadar yaptığı resimlerde halk hikâyelerinin ve efsanelerin izlerini yansıtan ressam Güneştekin, bu projeyle Anadolu'da çoğu yok olmaya yüz tutmuş zanaatkârların hünerlerini belgelemeyi ve onların geleneksel çalışmalarını sanatla birleştirerek farklı bir çalışma ortaya çıkarmayı planladığını söyledi.

SERGİ ARTVİN KÜLTÜR EVİ'NDE SAAT 16. 00'DA…

"Ustalarla Güneşin İzinde" projesi kapsamında 1 Ağustos 2009 Cumartesi günü 16. 00-18. 00 saatleri arası Artvin Kültür Evi'nde kültür-sanat sergisi açılacak. Sergiye, Heykeltıraş Meriç Hızal ve Artvinli video sanatçısı (video art) Denizhan Özel ve Sanat Tarihçisi Ayla Ersoy da katılacak.

Artvin, bu proje çerçevesinde en şanlı il olarak da öne çıktı. Çünkü program için genellikle ressam Güneştekin kendisi dışında sadece bir konuk ağırlıyordu. Artvin'e özel olarak, biraz da şansın yardımıyla programda ve sergide 3 sanatçı birden ağırlanacak.

Program kapsamında daha önce; Eskişehir, Trabzon, Bolu, Balıkesir, Çanakkale, Rize, Edirne, Muğla, Kütahya, Kars, İstanbul, Kastamonu, Karabük, Gaziantep, Kayseri, Kahramanmaraş, Denizli, Antalya, Mardin, Batman, Erzincan, Malatya gibi 29 il ve bu illere ait bazı ilçe merkezlerinde çekimlerin ardından programlar, TRT ekranlarından milyonların beğenisine sunuldu.

Program yapımcısı ressam Ahmet Güneştekin, 81 il, 81 sanatçı ve 81 ayrı kültür temasının ele alındığı projenin tamamlanması halinde dünyada bu anlamda çekilmiş ilk kültür-sanat buluşması programı olacağını belirtti.

"Ustalarla Güneşin İzinde" Artvin programı kapsamında Hopa'da başlanan çekimler hafta sonuna kadar diğer ilçelerde de devam edecek.

RESSAM AHMET GÜNEŞTEKİN KİMDİR?

Batman'ın Garzan işçi kampında dünyaya gelen Ahmet Güneştekin'in çok küçük yaşlarda başlar resme olan tutkusu. İlk ödülünü de ilkokul 3'e giderken 9 yaşında alır. Ve ilk yağlı boya ile tanışıklığı da o zaman olur. Sonrasında devamlı olarak çalışmalarını sürdürür sanatçı. Bunun yanında edebiyata olan ilgisi de daha o yaşlarda belirir. Lise yıllarına gelindiğinde okulun salonunda ilk kişisel resim sergisini açar. Mezuniyetinin hemen ardından Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Akademisi'ne girer.

Bir süre sonra akademiyi bırakır, lisans eğitimini sonraki yıllarda Anadolu Üniversitesi'nde İşletme Bölümü'nde tamamlar. Bir süre ticarete atılır sanatçı ama sonrasında resme geri dönüş yapar. 1997'de Beyoğlu'nda ilk atölyesini kurar, karma ve kişisel birçok sergi açar. 2003 yılında Atatürk Kültür Merkezi'nde açtığı 'karanlıktan sonraki renkler' sergisi ile sanat dünyasında adından giderek söz ettirir.

Sonrasında onlarca kişisel sergiye imza atan Güneştekin'in eserleri, yurtiçi ve yurtdışındaki birçok özel koleksiyona girer. Kendine özgü diliyle, resimde büyük başarılara imza atan Güneştekin, aynı çizgiyle tasarım alanında da önemli başarılara imza atar.

Ahmet Güneştekin resim çalışmalarının yanı sıra belgeselciliğiyle de başarılı projeler yapar. Coşkun Aral'ın yönettiği ''Haberci'' belgeselinin uzun bir dönem sanat yönetmenliğini üstlenen Güneştekin, 2005 yılında kendi projesi olan 'Güneşin İzinde' adlı belgeseli hazırlamaya başlar. TRT 1 televizyonu için çekilen belgesel, Türkiye'de yapılmış sanat temalı ilk ve tek belgesel olma özelliğine sahip bulunuyor.

Sanatçı, Türkiye'yi il il dolaşarak, efsanelerin izini sürüyor. Gittiği her ile, çağdaş Türk sanatının önemli bir ismini de taşıyarak, oradaki tarihi mekanlarda sergiler açıyor. Güneştekin "Ustalarla Güneşin İzinde" adı altında Anadolu'nun onlarca şehrinde hazırladığı açık hava sergileriyle kırılması güç bir rekora imza attı. Halen devam eden proje kapsamında sadece şimdiye kadar sadece büyükşehirlerde sergi açmış resim, heykel, fotoğraf ve güncel sanatlar alanındaki usta isimler, eserleriyle beraber Türkiye'nin en ücra köşelerine götürülüyor.

Ressam Ahmet Güneştekin'in bir diğer özelliği de, resim sanatını çocuklarla buluşturması. Türkiye'yi il il, belde belde dolaşan sanatçı, gittiği her yerde bir gün süren resim atölyeleri açıyor. 5 ile 12 yaş arası çocuklara dönük bu sanat performansının amacı çocukları resmin sihirli dünyasıyla, boyalarla, fırçalarla, düşlerle tanıştırmak. Sanatçı bu proje kapsamında şimdiye kadar beş binin üzerinde çocukla buluştu.

TRT Tarafından hazırlanan programı Artvinlilerin kaçırmamaları talep edilirken, 31 Temmuz Cuma günü saat 16. 00'da gerçekleştirilecek sergiye yoğun ilgi göstermeleri bekleniyor.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 31.07.2009 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Göğe Komşu Topraklarda Güneşin İzin...
 » Şavşat'ta "Güneşin İzinde" Belgesel...
 » Bir Başkadır Macahel'de Hayat...
 » Artvin Sağlık İl Müdürlüğü Obozite'...
 » Hopa’nın Acısı Resme Döküldü...
 » Domuz Gribinin Düşmanı Artvin Balı...
 » Artvinli Genç İşadamına Çevre Duyar...
 » Kahvecioğlu'na Yapılanı Kınadılar...
 » Hes'lerle Macahel'de 150 Milyon Dol...
 » 3. İpekyolu İşadamları Zirvesine 21...
 » Trabzon Tarihi Bir Zirveye Hazırlan...
 » Artvin'li Şair 74 Yaşında Şiir Kita...
 » Sen Kan Ver, Kızılay Can Versin...
 » Trabzon Uluslararası Vitrine Çıktı...
 » Artvin’de Ata’yı Anma Töreni Düzenl...
 » Cumhurbaşkanı Erdoğan Yusufeli’ndey...
 » Karadeniz İsyandadır Platformu: "Me...
 » Bimer’i Arıyorum, Yasal Hakkımı Kul...
 » Artvin’de Dünya Çocuk Kitapları Haf...
 » Bilkent Üniversitesi Öğrencisi Nesl...En Çok Okunan Kültür-Sanat Haberleri
 » İstanbul Devlet Tiyatrosu Artvin’de...