Yeşil Artvin Derneği Tünel İçin İmza Kampanyası Başladı

19/06/2009 12:37

Yeşil Artvin Derneği Artvin'deki Bazı Sivil Toplum Kuruluşları Ve Dernekleri Öncülüğünde İmza Kampanyası Başlarken Kampanyaya Katılım Beşağıl Köyü Muhtarının Ani Vefatı Sebebiyle Düşük Olması Dikkatlerden Kaçmadı.


Haber: Hayati Akbaş30 yıllık bir hayal olan Hopa Cankurtaran Tüneli için Artvin'deki sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve Yeşil Artvin Derneği'nin önderliğiyle Dilekçe Kampanyası başlatıldı.

Hopa Dağı Tüneli'nin Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından gündeme alınması için harekete geçen Yeşil Artvin Derneği, toplayacağı imzalarla bizzat Bakan'a başvuracak. Şimdiden Hopa Dağı Tüneli'nin yapılması için lobi faaliyetleri başladı.

Yeşil Artvin Derneği Hopa Dağı ya da Cankurtaran Tüneli kampanyalarını bu kez vatandaşlardan dilekçe toplayarak devam ettiriyor. Artvin'deki sivil toplum örgütleri, siyasi partilerin il teşkilatları ve birçok kurumun da desteklediği Hopa Tüneli kampanyasına Perşembe günü (dün) başlangıç yaptı.

Kampanya önümüzdeki aylarda değişik açıklamalar, basın toplantıları ve ilginç eylemlerle de devam ettirilecek. Birkaç ay içinde toplanan imzalı dilekçeler, randevu alınarak Ankara'ya götürülerek, Bayındırlık ve İskân Bakanlığı'nın dikkatine sunulacak. Bayındırlık ve İskân Bakanlığı'na da yine tüm Artvinli sivil toplum kuruluşlarının birlikte gitmesi planlanıyor.

Yeşil Artvin Derneği'nin başlattığı bu girişim sonrasında ilimizdeki hemen hemen tüm dernek ve siyasi partiler fikir birliği içinde hareket etme kararı aldılar. Derneğin 3 Haziran 2009 tarihinde yaptığı toplantıda, bu Dilekçe Kampanyasına diğer sivil toplum örgütlerinin katılımıyla karar verilmişti.

Toplantıya katılan sivil toplum kuruluşları ile siyasi parti temsilcileri girişimi destekleyerek toplanacak imzalar ile Hopa Dağı Tüneli için Ankara'ya gidilmesi ve Bayındırlık ve İskân Bakanlığı'nın kapısının çalınması fikrini destekleme kararı da aldılar. Bu destek ile birlikte artık kampanyanın başlatılması için hiçbir engel kalmadı ve dün de kampanyaya başlangıç verildi.

İMZA KAMPANYASI BAŞLADI…

Yeşil Artvin Derneği gerçekleştirdiği bu çalışmaların ve Artvin'deki yerel medya kuruluşlarının temsilcileri ile yaptığı toplantının ardından 18 Haziran Perşembe günü Saat 12. 30'da Çok Katlı Otopark Önünde imza kampanyasının başlatılmasına karar vermişti. Dün başlayan kampanyanın başlangıcına da birçok sivil toplum örgütü temsilcisi ve siyasi partiler yoğun olarak katıldılar. Beşağıl Köyü Muhtarı İlyas Özbayrak'ın ani ölümü sebebiyle yarım saat geç başlatılan kampanyanın açılış konuşmasını Yeşil Artvin Derneği Başkanı Neşe Karahan yaptı. Karahan cenaze nedeniyle kampanyanın başlatılma saatini biraz geciktirmek zorunda kalmalarından dolayı özür dilerken, tüm Artvinlilerin kampanyaya destek olmaları konusunda çağrıda bulundu. Kampanya'nın amaçları hakkında da bilgi veren Neşe Karahan, bunun ilin genelinin bir sorunu olduğunu ve derneğin imzalı dilekçe kampanyasına Artvinlilerin sahip çıkacağına inandığını söyledi. Karahan ayrıca; ilçelerin de desteklerinin alınacağı ve Artvin'in tek bir bütün olarak Hopa Dağı Tüneli'ni talep etmesinin sağlanması kampanya çerçevesinde hedeflendiğini, Yeşil Artvin Derneği, Artvin Gazeteciler Derneği aracılığıyla ilimizdeki tüm görsel ve yazılı basın temsilcilerinin bu talebe destek vermelerinin sağlanması amacıyla duyuruların geniş çaplı olarak yapılmasının da sağlanacağını ifade etti.

Karahan, Artvin'de yaşayan ya da yaşamayan tüm Artvinlileri de dilekçe kampanyasına destek olmaya çağırdı. Kampanyanın başlangıcında ilk imzayı Artvin Belediye Başkanı Emin Özgün atarken ardından ikinci imzayı CHP Artvin İl Başkanı Uğur Bayraktutan, üçüncü imzayı da Artvin Gazeteciler Derneği Başkanı Tolga Gül attı. Ayrıca Kampanya'nın başlangıç saatinde ÖDP Artvin Merkez İlçe Başkanı Yüksel Keleş ile bazı sivil toplum kuruluşlarının dışında fazla kişinin katılmamış olması dikkatlerden kaçmadı. Katılımın düşüklüğünde cenaze bir faktör olsa da ya organizasyon eksikliği yada farklı nedenlerden katılımın düşük olmuş olabileceği belirtildi. Bütün bunlara rağmen Artvinlilerin katılım göstermemiş olmasının da büyük bir hata olduğunu, Hopa Dağı Tüneli'ni herkesin istemesine rağmen katılım göstermemek ve sürekli birilerinin çaba göstermelerini beklemek anlayışının ilimizin gelişmesinin önündeki en büyük engel olduğu vurgulandı.

Katılımın az olmasına eleştiri yapıldı

Artvin Çok Katlı Otopark önünde gerçekleştirilen kampanyaya katılımın az olması dikkatlerden kaçmadı. Yeşil Artvin Derneği tarafından gerçekleştirilen organizasyon ile Beşağıl Köyü Muhtarı İlyas Özbayrak'ın cenaze namazının aynı saatlere gelmesi katılımın düşüklüğüne bir neden olsa da katılımın beklenenden az olması eleştiri konusu oldu. Artvin için son derece önemli olan böylesi bir organizasyonda katılımcıların düşük olması konusunda eleştiriler yükselirken, Hopa Dağı Tüneli'ni tüm Artvinlilerin istemesine rağmen Artvinlilerin 5 dakika zamanlarını ayırmayarak

BAYINDIRLIK VE İSKÂN BAKANLIĞI'NA VERİLECEK DİLEKÇE…

T. C. BAYINDIRLIK VE İSKÂN BAKANLIĞINA

ANKARA

Bizler Artvinliler olarak coğrafi şartların en zor olduğu bir yerde yaşama tutunmaya ve bu toprakları terk etmemeye çalışıyoruz. Doğal şartların zorluklarına alışmış olmakla beraber unutulmuşluğa ve terk edilmişliğe alışamıyoruz. Bu zorluklarla dolu bölgede yaşamı kolaylaştıran asgari hizmetlerin bizlere de ulaşmasını bekliyoruz. Ancak hiçbir hizmet standart dışı bu yolları aşıp bize ulaşamıyor. Onlarca yıldır ülkenin en kötü yollarında ulaşım sağlamaya çalışıyoruz. Bu yollarda nice malımızı ve canımızı kaybediyoruz.

Yıllardır her seçim döneminde siyasilerin "Hopa Tünelini Açacağız" sözüne inanıyoruz, güveniyoruz, bekliyoruz ama yine olmuyor. Artık beklemeye gücümüz, vaatlere inancımız kalmamıştır. Hemen şimdi istiyoruz. Çünkü

-Karadeniz Sahil Yolunu Artvin'e bağlayacak en önemli ve tek bağlantı HOPA TÜNELİ'dir.

-Artvin geleceğini turizmde görmekte olup, turizmin gelişmesi için HOPA TÜNELİ zorunludur. İlimizin yaz ve kış turizmine yönelik büyük potansiyeli, aşılmayan Cankurtaran Geçidi nedeniyle kullanılamamaktadır.

-Kış aylarında zor iklim koşullarında Cankurtaran geçit vermemekte, bu geçidi açık tutmak için yapılan masraflar tünel maliyetini geçmektedir. HOPA TÜNELİ yüzyıllarca sürecek bu masraflardan ülkemizi kurtaracaktır.

-Karayolu trafiği rahatlayacak, ulaşım süresi ve güvenliği artacaktır.

-Karadeniz'i Artvin, Ardahan, Kars ve Erzurum'a, ülkemizi komşularımıza bağlayan en kısa ve güvenli transit kara taşımacılığı yolu bu yol olup Cankurtaran geçidi nedeniyle kullanılmamaktadır. HOPA TÜNELİ bu transit yolun kullanımının ve ticaretin artmasının önünü açacaktır.

Onlarca geçerli neden daha sayabiliriz burada.

Özetle; HOPA TÜNELİ Artvin ve tüm Kuzeydoğu Anadolu için yeni bir hayat damarı demektir.

BU TÜNEL YAPILMALI ARTVİN YALNIZLIKTAN KURTULMALIDIR.

Gereğini saygılarımızla arz ve talep ederiz.

ADRES

İsim-imza

Yukarıda yazılı metni bulunan dilekçeden 10 binlerce toplamak isteyen ve bunlarla Bayındırlık ve İskân Bakanlığı'na müracaat edecek olan Yeşil Artvin Derneği öncülüğündeki tüm Artvinli sivil toplum örgütleri, Ankara'ya giderek tünelin programa alınmasını sağlamak için bu kez kararlı gözüküyorlar.

Dilekçe'de en az 10 bin imza

Dilekçe kampanyasını 18 Haziran Perşembe günü başlatan Yeşil Artvin Derneği, kısa bir sürede hedeflediği rakamlara ulaşarak bu dilekçeleri Ankara'ya kalabalık bir grupla götürerek Hopa Dağı Tüneli'nin bir an önce programa alınmasını sağlamak istiyor.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 19.06.2009 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Hopa Dağı Tüneli İçin Dilekçe Kampa...
 » Cankurtaran Tüneli İmza Kampanyası...
 » Artvin Akparti Kongresinde Sürpriz...
 » Artvin Turizm Master Planı Değerlen...
 » İl Genel Meclisi Üyesi Kemal Zaim,...
 » Yusufeli Barajı, Türkiye’nin Gurur...
 » Artvin'de Başkanlar İller Bankası K...
 » Köylere Artık İmar Uygulamaları Gir...
 » Artvin Kent Konseyi Çalışmalarına D...
 » Saadet Partisi Aylık Divan Toplantı...
 » Başbakan Erdoğan Borçka'da...
 » Yusufeli Yeni Yerleşim Yeri Yine Gü...
 » 2011'in İlk İhracat Rakamları Samsu...
 » Hopa Tso 2017 Yılının İlk Meclis To...
 » Karadeniz Sahil Yolunda Mutlu Son...
 » Artvin Valisinden Veda Yemeği...
 » Artvin Bayındırlık Ve İskân İl Müdü...
 » Artvin Bayındırlık Ve İskân İl Müdü...
 » Tobb Başkanı Hisarcıklıoğlu Trabzon...
 » Artvin'de "Enerji Verimliliği" Konu...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Hopa’da Korkutan Yangın...
 » Arhavi’de Kurdoğlu Ailesinin Acı Gü...
 » Hopa Esnaf Odasında Osman Küçükali...
 » Arhavi Belediye Meclisinden Tarihi...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Hopa’da Tutuklanan Efrayim Vayiç Se...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Sadece Diktatör’ün Artvin’de Yasakl...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...