Artvin Akparti Kongresinde Sürpriz Yaşandı

23/05/2009 19:22

İl Başkanlığına Adaylığını Açıklayan Av. Erkan Balta Adaylıktan Çekildi Ve Tuncer Başer'in Listesinden Y.k. Seçildi.


Haber: Hayati AkbaşArtvin'de yapılan AK Parti 3. Olağan İl Kongresi'nde Av. Tüncer Başer başkanlığında oluşturulan tek liste ile seçime girildi. Bir süre önce İl Başkanlığına adaylığını açıklayan Av. Erkan Balta da, ikna edilerek Başer'in listesinde yeni yönetim kurulunda yer aldı. Birlik görüntüsü içinde yapılan Kongre'ye Ankara'dan da üst düzey katılımlar oldu.

AK Parti 3. Olağan İl Kongresi'ne Bayındırlık ve İskân Bakanı Mustafa Demir, AK Parti Genel Merkez Teşkilat Başkan Yardımcısı ve Çorum Milletvekili Agâh Kafkas, Rize Milletvekili Lütfi Çırakoğlu, Artvin Milletvekili Ertekin Çolak, Arhavi Belediye Başkanı Coşkun Hekimoğlu, Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin ve Murgul'a bağlı Damar Beldesi Belediye Başkanı Yaşar İnal ile teşkilat delegeleri ve çok sayıda konuk katıldı.

Rize Milletvekili Lütfi Çırakoğlu Divan Başkanlığına seçilirken üyeliklere de Sinan Altınsoy, Sadettin Dağ, Sevil Atalay Demir ve Havva Altıntaş seçildiler. Çırakoğlu'nun kongre üyelerini saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nı okumaya davet etmesinin ardından protokol konuşmaları yapıldı. İlk konuşmayı teşkilatı kongreye götüren mevcut İl Başkanı Av. Tüncer Başer yaptı. Başer, "Bizi kavga ortamına çekmek isteyenlere inat, barış içinde hareket edeceğimizin bilinmesini istiyorum. Bizim hareketimiz birlik hareketidir. Bizler büyük bir teşkilatız, büyük bir aileyiz. Hiç kimse teşkilatımızın ilerlemesine engel olamayacaktır. Kongremizin hayırlı olmasını temenni ediyorum. "

Başer'in ardından kürsüye, Artvin Milletvekili Ertekin Çolak'ta bir konuşma yaptı. Çolak'ın ardından bir konuşma da AK Parti Genel merkez teşkilat Başkan Yardımcısı ve Çorum Milletvekili Agâh Kafkas yaptı. Kafkas, "Öncelikle siyaset yapmanın kuralı millete hizmet etmektir" diyerek, sözlerini şöyle devam ettirdi:

AGÂH KAFKAS GÜRÜLTÜ ÇIKARANLARI SERT UYARDI…

"AK Parti'de siyaset yapmanın kuralı da hizmet yapmaktır. " diye konuşmasına başlayan Kafkas bu sırada salonda kendi aralarında konuşanları sert şekilde uyararak "Çık dışarıda konuş kardeşim" diyerek tepkisini dile getirdi. Bunun üzerine salonda sessizlik sağlandı. Kafkas konuşmasını şöyle sürdürdü: "AK Partili olmak özeldir. Ak Partili olmak ayrıcalıktır. Siyasette hizmet etmemizin makamı bize babamızdan kalmadı, siz verdiniz, milletimiz verdi.

Artvin teşkilatı her seçimde oyunu arttırarak gelmiş bir teşkilattır. Şimdi bu 29 Mart seçimlerinin rövanşını almak için çok yakın bir tarih vardır. Biz Artvin'in bütün renklerini kucaklayamıyorsak bu bizim eksikliğimizdir. Milletin hizmetinde olduğumuzu asla unutmayacağız. "

Bakan Demir: AK Parti Türkiye için şart

AK Parti 3. Olağan İl Kongresi'ne katılan Bayındırlık ve İskân Bakanı Mustafa Demir yaptığı konuşma ile AK Parti'nin Türkiye için mecburiyet olduğunu söyledi. Bakan Mustafa Demir, Partisinin kongresinde yaptığı konuşmada; " Ben siyasete İl Başkanı olarak girdiğim gün ticari hayatım ile bağımı kestim. Samsun'da Artvinli hemşerilerimle iyi ilişkilerde bulunmuş birisiyim. Samsun'da hiçbir Artvinlinin yanlış iş yaptığını ne duydum ne de gördüm. Bunun niçin söylüyorum. Çünkü insan ya alışverişte ya da yolculukta belli olur. Bu serhat şehrimiz Artvin Cumhuriyet döneminde en olumsuz şartlarda en fazla etkilenen coğrafyadır. O savaş yıllarında, Cumhuriyetimizin kuruluşunda ve bugüne kadar geldiğimiz noktada Serhat şehri olması nedeniyle coğrafyası nedeniyle, değeri biçilemeyecek kadar saf olan bir şehrimizdir. Ve birçok kente göç veren bir şehrimizdir. Yaşadığı tüm zorluklara rağmen, zor coğrafyaya rağmen eğitimi Anadolu'da en çabuk kavrayan şehrimizdir. "diyerek selamladı.

Bakan Demir, " 3 Kasım öncesindeki şartları özellikle AK Parti teşkilatları hiç aklından çıkarmasın. Ülke neredeyse uçurumun dibine gidecek seviyeye gelmiş ve bu noktadan çıkış ümidi olmadığı bir noktada 3 Kasım Seçimlerini yaşadık. Cumhuriyet tarihinin en kıt imkânlarının olduğu dönemde AK Parti iktidara geldi. Ve aradan altı buçuk yıl gibi bir zaman geçti. Bugün Cumhuriyet tarihinde yapılan işler kadar en az mesafe kat edilen yerde, 75 yıl kadar zamanda yapılan gelişme kadar gelişme sağlanmıştır. Ama birçok alanda da 3 kat, 4 kat, 5 kat gelişme sağlanan da alanlarda olmuştur.

Nüfusun yüzde 12'si kadarı engelli vatandaşlarımızdır. Her 10 milyon insanımızın 1, 2 milyonu engellidir. Cumhuriyet tarihinde sadece AK Parti iktidarı onları, sağlıktan ve onlara maaş bağlamaktan tutun eğitimine kadar onları tamamen güvence altına almıştır. İşte AK Parti budur. Diyor ya Başbakanımız biz kimsesizlerin kimsesi olacağız. İşte AK Parti bu ve benzeri işleri yaparak kimsesizlerin kimi olmuştur. Cumhuriyet tarihinde hiç yapılmayan ilk ve orta öğrenimdeki öğrencilerimizin kitaplarını masaların üzerine koyduk. Hatırlarsınız yapamazlar, diyorlardı. AK Parti Cumhuriyet Tarihinde yapılamayan bir şey daha yaptı. O da nedir? 0-18 yaş arasındaki çocuklarımızın maliyeti ne olursa olsun sağlık güvencesi altına aldık. Türkiye Cumhuriyeti artık Dünya'da 17. büyük ekonomidir. Türkiye Cumhuriyeti şuan artık ekonomisi ve diğer özellikleri ile en itibarlı ülkeler arasındadır. Artık ABD'si, Rusya'sı, İngiltere'si, Çin'i, Almanya'sı ile eşit şartlarda masaya oturur konuma gelmiştir. Ve bu AK Parti sayesinde olmuştur. AK Parti işte sizsiniz. AK Parti'ye bu ülkenin çok ihtiyacı var. Bunu sakın unutmayın. Yarınlarınız için bu kongrenin ne ifade ettiğini sakın unutmayın. "diye konuştu.

Bayındırlık ve İskan Bakanı, bakanlığı ile ilgili yaptığı açıklamada; "Türkiye'de önümüzdeki çok kısa bir zamanda kaçak yapı, ruhsatsız yapı, ruhsata aykırı yapı kavramını, sorumlu kamu kurum ve kuruluşları nezdinde, hem de yapacak olan yapan vatandaşlar nezdinde Türkiye'nin gündeminden inşallah tamamını çıkartılacaktır. Çalışmalarımız buna göre gidiyor. Yani neyi ifade ediyorum. Herhangi bir vatandaşımız, herhangi bir şekilde, herhangi bir yerde projesini hazırlatıp, belediyeye müracaat edip belediye dışında ise İl Özel İdaresi'ne müracaat edip veya Bayındırlık İl Müdürlüğü'ne müracaat edip ruhsatını almadan yapı yapılmayacak. Bunu temin edeceğiz. "diye konuştu.

BAKAN DEMİR "BU KADAR BARAJI YAPAN HÜKÜMET BORÇKA-HOPA ARASINDAKİ TÜNELİMİ YAPAMAYACAK. ONUI DA YAPACAĞIZ" DEDİ.

Bakan Demir konuşmasında; " Barajlar şehri Artvin'in Borçka ve Muratlı barajları yapılmış bitmiş. Deriner Barajı ise bitmek üzere devam ediyor. Arkasından Artvin barajı, Yusufeli barajı hepsi yapılacak. Bütün bu barajların arasında Hopa ile Borçka arasında tünel mi yapılamayacak ki. Bütün bunları yapan hükümet onu da yapar. Bu da inşallah yapılacak vakti zamanı geldiğinde. Hazırlıklarımız bitmeden çok tartışılmaya açılsın istemiyorum. "diyerek konuşmasını tamamladı.

Protokol konuşmalarının tamamlanmasının ardından seçim gündem maddesine geçildi. Seçimde uzlaşma havasının etkili olması ve tek liste ile seçime gidilmesi yönünde genel merkez talimatının üzerine adaylıklarını koyan 26 kişi dilekçe vererek, adaylıktan çekildiklerini ilan ettiler. 454 delegenin oy kullandığı Av. Tüncer Başer'in başkanlığındaki 30 kişilik AK Parti Artvin İl Yönetim Kurulu Asıl Üye listesi şu isimlerden oluştu: Av. Erkan Balta, Av. Gönül Özbayrak, Orhan Aydemir, İlknur Topçu, Celal Öztürk, Fikret Erdoğan, İrfan Yıldırım, Nevin Tuncel, Kasım Arslan, Mehmet Özbayrak, Sadiye Haşhaş, Mustafa Özdemir, Nurettin Albayrak, Rahmettin Bulut, Sevda Bekçi, Abuzer Aydemir, Servet Sunay, Önder Sarı, Sultan Arslan, Beycan Dede, Sadettin Dağ, Sinan Saraç, Bilal Soydan, Yakup Ayaydın, Yeşim Bolluk, Mustafa Demir, Ergün Görkemli, Alemdar Yeralan, Pınar Çokadar…

Diğer seçimlerde ise Üst Kurul Delegeleri- Tüncer Başer, Nizamettir Alkan, Dilek Alkan, Disiplin Kurulu- Mikail Yılmaz, Osman Topaloğlu, Erdal Gürbüz

Hakem Heyeti- Mucip Öztürk - Nusret Üner - Yaşar Aydın seçildiler.

AK Parti'nin 30 kişilik yeni yönetim kurulu Artvin'deki tüm önde gelen esnaflardan temsilcileri de içerecek şekilde oluşturularak, yeni bir açılım da sağlanmış oldu. Bu yeni yönetim AK Parti'yi önümüzdeki genel seçimlere götürecek yönetim kadrosu olması açısından da önem taşıdığı kongreye katılanlar tarafından ifade edildi.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 23.05.2009 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Artvin Akparti İl Yönetimi Görev Da...
 » Akpartili Aday Adayları Kendilerini...
 » Hopa'da Son Yılların En Anlamlı Mit...
 » Akparti Artvin Merkez İlçe Kongresi...
 » Artvin’de Akparti Topbaş İle Gövde...
 » Cankurtaran Tüneli Hayali Gerçek Ol...
 » Gazeteci İsmet Başar Chp’den Aday A...
 » Artvin'de Akparti İl Başkanlığına A...
 » Rize'de Tek Gıda İş Başkanına Deste...
 » Artvin'de Akparti Delegeleri Temayü...
 » Artvin Tso’dan Sert Açıklama...
 » Artvin’de Kuralar Çekildi...
 » Artvin Akparti Milletvekili Çolak't...
 » Türkiye'nin En Uzun Tünelinin Temel...
 » Artvin Barosunda İzzet Varan 5. Dön...
 » Artvin Belediye Başkanı Özgün Peson...
 » Artvin Barosu Genç Avukatlarla Güçl...
 » Bayındırlık Ve İskan Bakanı Mustafa...
 » Artvin Akparti Hizmetlerini Anlattı...
 » Sen Misin Belediyenin Kapatılmasına...En Çok Okunan Politika Haberleri
 » Sercan Dede Ödp Artvin İl Başkanlığ...
 » İyi Parti Teşkilatı Basın Mensuplar...
 » Sp Artvin İl Başkanlığı Ekonomik Du...
 » Artvin’de İyi Parti Merkez İlçe Baş...