Artvin-hopa Ve Arhavi'de Havadan Çamur Yağdı

06/05/2009 15:24

Yağmurla Beraber Yağan Kırmızı Çamur Görenleri Şaşkına Çevirdi.


Haber: Hayati AkbaşSabah saatlerinde evlerinden çıkan vatandaşlar, otomobillerin üzerinde ve yerlerde çamurla karşılaştılar. Artvin halkı sabah saatlerinde havadan gelen bu sürpriz ile karşılaştı.

Yağan çamur nedeniyle Artvin-Borçka-Hopa ve Arhavi'de Cadde ve sokaklarda park halinde bulunan araçlar adeta çamur ile boyarken, çamurun özellikle çiçek açan meyve ağaçlarına da büyük zarar vermesi bekleniyor.

Artvin halkı yağan çamurla birlikte kirlenen araçlarını temizlemek için yıkama araç yıkama istasyonlarında uzun kuyruklar oluşturarak temizlemeye çalışırken sıra beklemeye zamanı olmayanlar ise kendi imkânları ile yıkamaya çalıştılar.

Meteoroloji'nden alınan bilgiye göre Bazı bölgelerde (Büyük Sahra, Kuzey Afrika ve tropikal ülkeler) atmosferde meydana gelen burgaçlar, bazen kum ve mil tozlarını bulutlara kadar yükseltir. Sonra bunlar sarı ya da kırmızımsı bir çamur yağmuru halinde yere iner, ifadeleri kullanılarak yağan yağmurun Artvin'e özgü toz ve çamur olayı da olabileceği belirtildi.

Vatandaşlar tozlu yağmur bulutu nedeniyle alışık olmadıkları durumla karşılaştıklarını söylerken Meteoroloji müdürlüğü yetkilileri ise, rüzgârın güneyden esmesi nedeniyle Suriye üzerinden kalkan kumların bölge üzerinde toz tabakası oluşturduğunu, yağmurla birlikte yağışın çamur halinde düştüğünü açıkladı. Yetkililer, yağışlarla ilgili şunları kaydettiler: "Çöle yakın bölgeyiz. 2–3 gündür güneyden kalkan toz ve kum bulutlara karıştı. Bölge üzerinde bir toz tabakası oluştu ve yağmur çamurlu yağışa neden oldu. Halk arasında 'çamur yağdı' denir.

Suriye üzerinden gelen toz yüklü bulutlar, daha önce de Erzurum'da yağmur yerine çamur yağmasına neden olmuştu. Erzurumlu araç sahiplerinin otomobilleri ve pencere camlarının üzerindeki çamur tabakası şaşkınlık yaratmıştı.

Artvin'de ise haftanın bu ikinci gününde gökyüzündeki değişiklik ve çevrenin çamura bulanmış hali, halkta korku yarattı. Kent sakinleri kovalara doldurdukları sularla veya hortumlarla araçlarını, ev ve işyerlerinin önünü, kadınlar da pencere camlarını yıkamaya başladı. Otomobillerini temizletmek isteyenler, oto yıkama servislerinin önünde uzun kuyruklar oluşturdu. Gökyüzünün ürkütücü olduğunu vurgulayan Artvinliler, "Gökten çamur yağması pek hayra alamet değil" diye konuştu.

"YAŞLILAR VE ÇOCUKLAR, SOKAĞA ÇIKMASIN"

Konuyla ilgili Sağlık İl müdürlüğü yetkilileri de "Dünden itibaren bölgede etkili olan toz bulutunun özellikle solunum problemi olan hastaları etkileyebileceği" uyarısında bulundu.

Yaşlıların ve küçük çocukların zorunlu olmadıkça dışarı çıkmamasını tavsiye eden yetkililer, şöyle dedi: "Astım, bronşit ve solunum problemi olan hastalar ile yaşlı ve küçük çocukların, zorunlu olmadıkça dışarı çıkmamalarını tavsiye ediyoruz. Havadaki yoğun toz bulutu ve çamurlu yağış, hava kirliliğine neden oluyor. Bu durumda akciğer enfeksiyonu veya üst solunum yolu hastalıklarına neden olabilir. Ayrıca çamurlu yağış, içme sularımızı da etkilemiş olabilir. Vatandaşlarımızın tedbir amaçlı olarak suları kaynatarak kullanmalarını ya da ambalajlı su tüketmelerini öneriyoruz. "

MEYVE AĞAÇLARI DA ZARAR GÖREBİLİR

Tarım Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre ise çamurlu yağışın tarımsal alana bir zararının olmadığını, ancak toz bulutunun uzun süreli olması halinde meyve ağaçlarına zarar verebileceği belirtildi.

Kent genelinde 5 bin 725 hektarlık alanda meyvecilik ile 45 bin 639 hektarlık alanda bağcılık yapıldığını, toz bulutunun uzun süreli etkili olmasında tozun yaprakların gözeneklerini kapatarak bitkinin gelişmesine engel olabileceğini kaydetti.

İstanbul Meteoroloji Bölge Müdürlüğü Bölgesel Hava Tahmin Merkezinden yapılan açıklamada, Orta Akdeniz üzerinden gelen ve Türkiye'yi etkileyen hava kütlesine bağlı olarak atmosferin üst seviyelerinde güney-güney batılı rüzgar akışları sonucu Kuzey Afrika üzerinden toz partiküllerinin özellikle batı bölgelerine taşındığı, daha sonra yağmurla birlikte yere indiği ve bunun sonucunda da çamur şeklinde oluşumlar gözlendiği kaydedildi.

Vatandaş ise bu yağışın kesinlikle Suriye üzerinden gelen bir toz bulutunun değil Artvin'deki baraj inşaatları ile birlikte oluşan bir durum olduğuna inandıklarını ifade ettiler. Baraj inşaatları ile birlikte özellikle yeni yapılan yol inşaatlarının çevre kurallarına uyulmadan gerçekleştirilmesi sebebiyle ortaya çıktığına inandıkları bu konu hakkında yetkililerin biran önce harekete geçmeleri istendi. Vatandaşlar yol inşaatlarında hiçbir zaman sulama yapılmamakta olduğuna değinerek, Artvin halkının yıllardır toz ve çamur soluduğunu, bu nedenle bozulan dengenin de çamur yağmuru şeklinde yağdığını ifade ettiler. Uzmanlar ise bu olasılığa karşı çıkmazken, Artvin halkı artık baraj ve yol inşaatlarında sık sık sulama yapılması gerektiğini vurguladılar.

Halk artık bu soruna çare bulunmasını isterken, sivil toplum örgütleri bu konuda biran önce çözüm bulunması istendi.

ŞAVŞAT'A ÇAMUR YAĞDI.

Artvin'in Şavşat ilçesinde etkili olan toz bulutu yağmurla birleşince çamur yağdı. Sabah saatlerinde işe gitmek için evlerinden çıkan vatandaşlar, çamur yağdığını görünce şaşkınlıklarını gizleyemediler. Dünden araçlarını temizleyip servise hazırlayan şoförler bu sabah arabalarının üzerine yağan çamuru görünce araçlarını tekrar temizlemek zorunda kaldılar.

Çiçek açan ağaçların üzeride çamurdan nasibini aldı. Dağlarda bulunan kar üstüne yağan çamur ise bembeyaz karı çamura buladı. Yağan çamurla birlikte şehir merkezinde oluşan sel görülmemiş bir şekilde çamur akıyordu. Yıllardır bu bölgede yaşayan vatandaşlar ilk defa böyle bir olayla karşılaştık. Doğamızın dengesi bozuldu. Artık doğa eskisi gibi cömert değil. Buradan sonra doğa konusunda herkesin daha dikkatli davranması gerektiğini anladık. Bazı kişiler ise Afrika kıtasından kalkan toz bulutunun buraya kadar taşınması çok ilginç dediler.

Sebze ve meyveleri dışarıda olan vatandaşlar ise ilk önce normal bir yağmur olarak düşündükleri için tedbir almayınca çamur yağdığını görünce zor durumda kaldılar. Şavşat ve köylerinde çamur yağışı halen devam etmekte olup, yüksek kesimlerde daha da etkili bir şekilde kendini göstermektedir.

Meteoroloji Bölge Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, Irak, Afrika ve Arap Yarımadası'ndaki çöllerden kalkan tozların bölgeye alçak basın merkezinin etkisiyle taşındığı belirtildi.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 06.05.2009 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Şavşat'a Çamur Yağdı...
 » Artvin Kalkınma Ve Eğitim Vakfı San...
 » Hopa'da Felaketin Boyutu Sular Çeki...
 » Hopa Şehir Stadını Sel Ve Çamur Bas...
 » Bayraktutan Bir Günde 4 Soru Önerge...
 » Artvin’de Kar Nedeniyle Hayat Durdu...
 » Bir Başkadır Macahel'de Hayat...
 » 4. Ulusal Taşkın Sempozyumu Sona Er...
 » Artvin Sağlık İl Müdürlüğü Obozite'...
 » “Hopa” Gelişim Sürecinde...
 » Artvin’de Şiddetli Yağan Yağmur Ve...
 » Turizm Haftası Şavşat Gezisi İle So...
 » Artvin’de Çevre Ve Orman Konulu Pan...
 » Selden Kapanan Yol Açılmayınca Vata...
 » Hopa’da Çalışmalar Devam Ediyor...
 » Bayraktutan Bakan Binali Yıldırım’ı...
 » Hopa’da Çay Üreticisinin Çamurla İm...
 » Cerattepe İle İlgili Koordinatör Ün...
 » Maden Kıskacında Artvin Paneli Yapı...
 » Artvin’de Madene Karşı Bahar Yürüyü...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Cankurtaran Yine Can Aldı...
 » Artvin Hopaspor Yönetiminden Teşekk...
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...
 » T.c. Batum Başkansolosluğuna Atanan...
 » Torun Ve Evlat Özlemlerini Giderdil...
 » Partilerinin Grup Toplantısına Katı...
 » Kemalpaşa’da İlk Muhtarlar Toplantı...