Hopa'da İsrail'in Yaptığı Katlıam Protesto Edildi

08/01/2009 17:07

Hopa'da Türk Eğitim-sen İle Eğitim Birsen Basın Açıklamasını Yaparak İsrail'in Yaptığı Katlıamı Protesto Ettiler. "İsrail, Vahşeti Durdurmalıdır."


Haber: Turan Şentürkİsrail'in Filistin halkının Gazze şehrindeki başlattığı insanlık dışı katliama Hopa ilçesinde bu kez Türk eğitim-sen ve eğitim bir-sen tarafından yaptıkları basın açıklamasıyla protesto ettiler. Hopa cumhuriyet meydanında yaklaşık 300 kadar oluşan kalabalık, ellerinde İsrail'i protesto edici çeşitli yazılar yazılı dövizlerle toplandılar.

İstiklal marşı okunmasının ardından Öğretmen Mustafa Al tarafından basın metni okundu. Basın metni okunma sırasında zaman zaman İsrail aleyhine çeşitli sloganlar atıldı.

İSRAİL, VAHŞETİ DURDURMALIDIR

"İsrail'in Gazze'ye karşı başlattığı vahşet Hava ve karadan ölüm kusarak devam ediyor. Bütün dünya Filistin'deki İsrail'in ölüm oyununu naklen seyrediyor. İnsanlık adeta kâbus yaşıyor. Filistin'in Gazze şehrinden gelen korkunç görüntüler, insan olanların İnsanlığından utandıracak boyutlardadır. Türk eğitim-sen ve Eğitim birsen olarak İsrail'in bu çirkin saldırılarının lanetliyor, insanlığı göreve davet ediyoruz.

İsrail'in sivil, çocuk, kadın ve gençlerin üzerine fırlattığı füzelerle bugüne kadar 700'ün üzerende Filistinli hayatını kaybetti. 4 bine yakın insan yaralandı. Gazze'de insan açlık, ilaçsızlık ve her türlü imkânsızlıklara boğuşuyor. Hastalara tedavi imkânı bulunamıyor. Göz göre göre ölüme terk ediliyor. İsrail ise azgınlaştıkça azgınlaşıyor. Namaz kılınırken camileri bombalanıyor. Hasta taşıyan ambulansa saldırılıyor, doktorları öldürüyor, çocukları, kadınları öldürüyor. Her şeyi her yeni bombalıyor. Gazze'ye giren İsrail askeri geride vahşet manzaraları, kan, gözyaşı ve ölüm bırakarak ilerliyor.

Müslüman, Hıristiyan ve Yahudiler tarafından kutsal sayılan, Kudüs' te Türkler, Filistinlileri asırlarca kardeşçe ve huzur ve güven içinde yaşatmıştır. Emperyalist batının 60 yıl önce Ortadoğu bünyesine soktuğu mikrop, bu coğrafyada huzur ve güveni yok etmiştir.

İsrail'in yaşattığı bu katliam ilk olmadığı gibi maalesef sonda olmayacaktır. Çünkü bu coğrafyanın istikrarsızlığın emperyalizmin menfaati gereğidir.

İsrail Filistin'de insanlık suçu işlemektedir. Aynı zamanda, kan ve ateşten ibaret olan politikasını devam ettireceğini ilan etmekten çekinmemektedir. Bu katliamın kerhen, kınayan ve şiddete, işgale, katliama kulaklarını ve gözlerini kapatan bütün dünya yöneticilerinin yanısıra ABD gibi destekleyen ülkelerde işlenen insanlık suçunun ortaklarıdır.

ABD, Gazze‘deki korkunç cinayetlerin sadece ortağı değildir. Kendisi de Irakta bir milyon insanı öldürerek insanlık suçunun işlemiştir. Ateş yine düştüğü yeri yaktı. Konuya zaten duyarsız olan İslam âlemi sessizliğini korurken Hıristiyanlar neol kutlamalarına devam etti. Filistin'deki insanlık dramına en büyük tepki Türkiye'den geldi. Ama yeterli değil. İsrail Türkiye dostluk gurubu tamamı bir daha kurulmamak üzere istifa etsin. Konya'da eğitim gören İsrail uçaklarının eğitimine son verilsin. İsrail'le tüm askeri ve ekonomik ilişkiler askıya alınsın. Tel-aviv büyük elçisi Ankara'ya çağrılsın. İsrail büyük elçisi geri gönderilsin. Hopa Gazze kardeş şehir ilan edilsin. İsrail'in Lübnan'ı işgal ettiği 2006 yılında, Türk İsrail dostluk gurubu milletvekillerini tamamı istifa etmişken, saldırı başladığında meclisteki, İsrail dostluk grubunun 361 üyesi bulunmaktaydı. Bunların bir kısmı istifa etti. Halbuki, Filistin dostluk grubunda sadece 80 milletvekili bulunmaktadır. Başka hangi ülkenin kalabalık dostları vardır.

Türk eğitim-sen ve eğitim bir-sen olarak bütün dünyayı bu konuda tek vücut halinde bu vahşete ve soykırıma karşı harekete geçmeye çağırıyoruz. Aksi halde suskunluğun ve yasal saklanmanın bu suçlara aynen katılmak demek olduğunu dünya kamuoyuna buradan ilan ediyoruz. "

Okunan basın metnin ardından kalabalık olaysız bir şekilde dağıldı.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 08.01.2009 tarihinde Turan Şentürk tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Halkevleri’nden Hopa Raporu...
 » Artvin’de Ramazan Bayramı Mesajları...
 » Artvin’de Her Kesimden Teröre Kınam...
 » Artvin'de İsrail'e Tepki Büyüyor...
 » Artvin'de İsrail'e Tepki Büyüyor...
 » Artvin Edp İl Başkanı Çetin Tekdoğa...
 » Artvin Valisi Aydoğdu İle Giderayak...
 » Artvin Tmmob İş Cinayetlerine Ve İş...
 » Arhavi'de İsrail Protesto Edildi...
 » Hopa'da Eğitim Birsen – Memursen -...
 » Bu Kadar Da Olmaz....
 » 10 - 17 Aralık İnsan Hakları Haftas...
 » İsrafil Kışla’ya Büyük Onur...
 » Milletimizin Başı Sağ Olsun...
 » Ak Partinin Kalbi Hopa'da Attı...
 » İhd Rize - Hopa Ve Fındıklı Temsilc...
 » Hopa'da Abd'nin Irak'ı İşgali Kınan...
 » Artvin Chp İl Kongresi Yapıldı...
 » Hes’ler Derelerden Sonra Balıklarıd...
 » Hayvan Hakları Konfederasyonundan S...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Cankurtaran Yine Can Aldı...
 » Artvin Hopaspor Yönetiminden Teşekk...
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...
 » T.c. Batum Başkansolosluğuna Atanan...
 » Torun Ve Evlat Özlemlerini Giderdil...
 » Kemalpaşa’da İlk Muhtarlar Toplantı...
 » Partilerinin Grup Toplantısına Katı...