Artvin'de Süt Sığırcılığına Destek.

28/07/2004 21:34

Artvin Valiliği Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakfı Tarafından Sosyal Riski Azaltma Projesi Çerçevesinde Desteklenen Ve Tarım İl Müdürlüğü Tarafından Uygulamaya Konulan Süt Sığırcılığı Projesinden 54 Çiftçi Yararlandırıldı.


Artvin’de Süt Sığırcılığına Destek.

Haber: Hayati AkbaşArtvin Valiliği Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, sosyal riski azaltma projesi (SRAP) çerçevesinde Tarım İl Müdürlüğünce hazırlanan uygulama ile pilot olarak seçilen Artvin merkeze bağlı Tütüncüler, Orta köy ve Yanıklı köylerinden toplam 54 aileye süt ineği dağıtıldı. Artvin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Osman Sivaslı, Tarım İl Müdürlüğü Proje Şube Müdürü E. Elfaz Ermiş ve Tarım İl Müdür Yardımcısı Veteriner Hekim H. İbrahim Tekin tarafından Yozgat, Çorum. Nevşehir ve Kırşehir illerinden seçilen 54 adet düve Artvin'egetirilerek hak sahibi çiftçilere dağıtımı yapıldı. Dağıtımda Artvin Vali yardımcısı Necmi Akman, Tarım İl Müdürü Mustafa Duman, Veteriner Hekim Halil Ergen, Tütüncüler, Orta köy ve Yanıklı Köy muhtarları ile hak sahibi çiftçiler hazır bulundu. Proje hakkında bilgi veren Tarım İl Müdürü Mustafa Duman, bu projeyle köyde oturan, sosyal güvencesi olmayan, geçimini kısmen yada tamamen tarımsal faaliyetle sağlayan köylülerin gelirlerinin arttırılmasının hedeflendiğini belirterek;" Süt sığırcılığı projesinden Orta köy köyünden 22, Yanıklı köyünden 17 ve Tütüncüler köyünden 15 kişi olmak üzere toplam 54 çiftçimiz yararlandırılmıştır. Hak sahiplerine suni tohumlamadan elde edil mis, ön soy kütüğüne kayıtlı, sertifikalı, yıllık süt verimi asgari 4 ton olan, ilimiz coğrafyasına uyum sağlamış olan Montofon ırki gebe düveler dağıtılmaktadır. Uzman görevlilerimiz tarafından seçilen düvelerin hepsi gebedir. Hayvanlar yavru atmaya, salgın ve bulaşıcı hastalıklara karsı bir yıl sigortalıdır ve salgın ve bulaşıcı hastalıklardan Ari olarak çiftçimize ulaştırılmaktadır. " dedi. Hayvanlarda oluşacak hastalık ve arazların geciktirilmeden Tarım İl Müdürlüğüne bildirilmesini de isteyen Duman, bu projenin ardından yakında koyun projesinin de uygulamaya konulacağını söyledi. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Osman Sivaslı da, düvelerin tanesinin 2 milyar 400 milyon lira olduğunu belirterek, hak sahibi çiftçilerin bu parayı ilk yılı ödemesiz, 4 yılda faizsiz 3 taksit halinde geri ödeyeceklerini söyledi. .

Tütüncüler köyünde düvelerini teslim alan çiftçiler ise uygulamadan son derece memnun olduklarını belirterek, "Devletimize minnettarız, bize bu imkanı sağlayan yetkililere teşekkür ediyoruz. Hayvanlarımızı kapımıza kadar getirerek teslim ettiler. " seklinde konuştular.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 28.07.2004 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Artvin'de Koyunculuk Desteği...
 » Halk Sağlığından Kırım Kongo Açıkla...
 » Şavşat'ta Çiftçiye Faizsiz Krediler...
 » Üreticilere 294 Büyükbaş Hayvan Dağ...
 » Kurban Alırken Nelere Dikkat Edilme...
 » Hayvancılığa 0 Faizli Kredi Yılsonu...
 » Artvin'de Hayvancılık Paneli...
 » Artvin Halk Sağlığı Domuz Gribi Bel...
 » Genç Çiftçi Projeleri Tamamlandı...
 » Artvin Tarım İl Müdürlüğü 2011 Yılı...
 » Artvin'de Türkvet Eğitim Toplantısı...
 » Dp Artvin İl Başkanı Ertan Küçükay...
 » Artvin Tarım İl Müdürlüğünün Büyük...
 » Artvin'de Afrika'ya Yardım Kampanya...
 » Sen Kan Ver, Kızılay Can Versin...
 » Artvin Valisi Cirit Sel Ve Heyelanı...
 » Hopa Devlet Hastanesinde Domuz Grib...
 » Belarus Türkiye'den Et Ürünleri Alı...
 » Artvin Semalarında Barış Sesi Yükse...
 » Yusufeli'nde 36 Srap Projesi Uygula...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Hopa’da Hemşire Arkadaşlarına Sürpr...
 » Hopa Belediyesinden Mehmetçiğe Anla...
 » Başkan Mubin Çakmak’tan Belediyeye...
 » Artvin Hopaspor’a İstanbul Camiasın...
 » Bayraktutan Cankurtaran Tünelinin P...
 » Sarp Sınır Kapısı'nda İnsan Kaçakçı...
 » Hopadan Çay’dan A. Hopaspor’a Tam D...
 » Bayraktutan, “Tercih Hakkını Ortada...
 » Chp Hopa Gençlik Kollarından Tso’ya...
 » Hopa Köydes Toplantısı Yapıldı...