Çayın Rize'deki Serüveni Sergiye Konu Oldu

14/08/2008 13:49

Fatih Sultan Kar'ın Koleksiyonundan Oluşan Siyah Beyaz Fotoğraflardan Bir Seçki, Rizeliler Günü Kültür Ve Sanat Etkinlikleri Kapsamında T.c Rize Valiliği'nin Organizasyonu İle 24 Ağustos 2008 Tarihinde Saat 17.oo De İsmail Kahraman Kültür Merkezi'nde Rizelilerle Buluşacak.


Haber: Hayati AkbaşRizeli arşivci-araştırmacı Fatih Sultan Kar, yeni bir sergiyle hemşerilerinin karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Kar, 2008'in martında Rize'nin kurtuluş törenleri sırasında ilin tarihine ışık tutan fotoğraflarla açtığı serginin ardından şimdi de çayın serüvenini anlatacak. ‘Yeşil Çayın Siyah Beyaz Serüveni' başlıklı sergi, Rizelilerin hayatına 1930'lu yılların sonunda giren çayın 60 yıllık serüvenini gözler önüne serecek.

Yeşil yaprağın gizemi. . .

Bir yanı, başından kar eksilmeyen Kaçkarlara, bir yanı hırçınlığı dinmeyen Karadeniz'in deli mavisine bakan Rize'nin halkı her daim telaşlı, aceleci, atak, çalışkan ve esprilidir. Yörenin havası, toprağı, suyudur onları böyle yapan. Erkekleri ne kadar denizciyse kadınları o kadar toprağa bağlıdır. Ve Rize'nin yamaçları ‘siyah beyaz fotoğrafları bile yeşile çalar' deyimine uygun şekilde her zaman yeşildir. Rize'de çaydan önce yeşilin adı ‘mısır' dır. Bundan başka Rize mandalinası ve portakalı etrafa nam salmıştır. Çay, 1930'lu yılların sonunda Rize'ye gelir ve Rizelinin hayatını değiştirir. Doğuştan gurbetçi olan halk, bir kurtuluş ümidi olarak sarılır çaya. Dağ, taş gizemli yeşil yaprağın büyüsüyle kaplanınca iklim değişir. Toprağın aile içerisinde kardeşler arasında çok küçük parçalara bölününce geçimi karşılayamaz olur, Rizeliye yine gurbet yolları gözükür. Çay tarımı arkada kalanlarca yürütülür.

Rize'de ekonominin bel kemiğini oluşturan çayın 60 yıllık serüveninin siyah beyaz karelerle aşama aşama anlatıldığı, daha önce yayınlanmamış fotoğraf ve belgelerle zenginleştirilmiş fotoğraf sergisi Rizeliler Günü Kültür ve Sanat Etkinlikleri kapsamında T. C Rize Valiliği'nin organizasyonu ile 24 Ağustos 2008 tarihinde Saat 17. oo de İsmail Kahraman Kültür Merkezi'nde sergilenecek.

Sergi açılışının hemen ardında Fatih Sultan Kar kısa bir süre önce Sentez Ajan Etiketi ile yayınlanan yazdığı şiirlerden bir seçki olan "Likapanın moruna Rize'nin yeşiline" ismi şiir kitabını ve Rize için yazılmış en güzel şiirlerden bir güldeste yaparak oluşan ve Rize Belediye Kültür Yayını olarak hazırlanan "Yeşile yakılmış dizeler – Rize Şiirleri" kitabini imzalayacak.

Yeşil çayın siyah beyaz serüveni adlı sergiyi açma çalışmalarına devam eden Kar, sergi hakkında şu bilgiyi verdi:

"Geçmişin izini tozlu raflarda süren bir arşivci-araştırmacının ele geçirdiği belge karşısında duyduğu duygu, ancak bir arkeologun toprak altında ilk ip uçlarını gördüğü tarihi esere bakarken hissettikleriyle karşılaştırılabilir. Her ikisi için o anda hissedilenler tarifsizdir. Bu duyguyu bir kez hisseden esiri haline gelir, asla kurtulamaz.

Benim tarih merakım başlangıçta küçük kıpırtılar şeklindeydi. İlgim ve hevesim zamanla arttı. Bunu da elime geçen yeni belgelerle fotoğraflar sağladı. Ana eksenini ‘Rize' üzerine oturttuğum arşiv çalışmamı günbegün besledim. Gün ışığına çıkmasına inandıklarımı sergiler yoluyla paylaştım Rizelilerle.

İlk sergimi 2008'in martında Rize'nin kurtuluş törenleri sırasında yaptığım memleketim için yeni bir heyecanın tam ortasındayım. Bu çalışmanın amacı; Rize'de çayın tarihini görsel bir anlatımla sunmak. Türkiye'de sudan sonra en çok tüketilen içecek olan çayın Rize'deki üretim serüvenini ‘yeşil' le değil ‘siyah beyaz' la anlatmak. Tarih böyle bir şeydir işte.

Tarih deyince; bir noktaya değinmeden geçmek istemiyorum. Sergide izleyeceğiniz fotoğrafların büyük bölümünü İstanbul'dan topladım. Burada haklı olarak şunu diyebilirsiniz: ‘Rize artık İstanbul'da, ama değil. Memleketimizin nemli iklimi yazık ki fotoğrafın yaşama şansını kısaltıyor. Bu nedenle elde kalan son fotoğrafları hayata döndürmek gerekiyor. Bu arada belge ve fotoğraf arşivi oluşturmanın dışarıdan bakıldığı kadar kolay olmadığını, zor ve meşakkatli bir süreç gerektirdiğini eklemek isterim. Tarih hepimizindir. Korumak da hepimizin görevi.

Daha güzel günlere olan inancımla hepinizi saygıyla selamlıyorum. ".

Fatih Sultan Kar kimdir?

Gazeteci, söz yazarı ve araştırmacı Fatih Sultan Kar, 1971 yılında Rize-Gündoğdu'da doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Gündoğdu'da tamamladı. Rize'de gazetecilik yaptığı yıllarda çeşitli gazetelerin Rize Temsilciliği görevini yürüttü. Bir dönem Rize Televizyonu Haber Servisi'nde görev yaptı. Ulusal ve yerel bazda yayın yapan birçok gazete ve dergide yazıları ve şiirleri yayımlandı. Aynı zamanda söz yazarı olan Kar, Türkiye Musiki Eserleri Sahipleri Meslek Birliği (MESAM) üyesidir. Kar, 150'yi aşkın Karadeniz türküsüne söz yazarı olarak imza attı. Karadeniz bölge tarihi üzerine aralıksız sürdürdüğü arşiv-araştırma çalışmaları sayesinde hatırı sayılır miktarda materyale sahip olan Kar'ın "Rize'de Yaşanmış Fıkra gibi Olaylar" , "Likapanın moruna, Rize'nin yeşiline" ve "Yeşile yakılmış dizeler – Rize Şiirleri" isimli kitapları yayınlandı. Kar, Çay kur Rizespor Kulübü'nün resmi dergisinin tarih bölümünü hazırladı. Bir yandan ‘Evvel Zaman İçinde Rize' kitabının son düzeltmeleriyle yoğun mesai harcarken diğer yandan yayına hazır halde olan ‘Rize Spor Tarihi' kitabıyla ilgilenen Fatih Sultan Kar, 1998'den bu yana İstanbul'da yaşıyor ve bir kamu kurumunun Basın Yayın Müdürlüğü'nde görevini sürdürüyor.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 14.08.2008 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Gazeteci-yazar Ve Arşivci Fatih Sul...
 » Çay Bayramları Tarih Oldu...
 » Fatih Sultan Kar’dan Bir Başarılı E...
 » Bir Futbol Efsanesi Şenol Birol'un...
 » Gazeteci, Söz Yazarı Ve Araştırmacı...
 » Yeşil Çayın Siyah Beyaz Serüveni Se...
 » Çaykur'dan Yeni Ürünler Pazara Geli...
 » Erkan Ocaklı, Yoğun Bakımda...
 » Arhavi Sanatçı Ve Şairleriyle Gurur...
 » Vova, Hemşin Ve Lazlar Üzerine Sohb...
 » 8. Dağ Filmleri Festivali 28 Şubat’...
 » Ülkü Önal Bu Defa Berta Ortaköy İzl...
 » Artvin’de Muhteşem Bir Festival Haf...
 » Artvin’de Çevre Ve Orman Konulu Pan...
 » Hopa'da Kara Üzüm Ve Likapa (yaban...
 » Karadeniz Derelerine Sahip Çıkıyorl...
 » Vali İnce’ye Veda Yemeği Düzenlendi...
 » Hopa Engerek Yılanı Koruma Altına A...
 » Türkiye'yi Kurtaracak Enerji Rezerv...
 » Artvin’in, Artvin’i Koruma Mücadele...En Çok Okunan Kültür-Sanat Haberleri
 » İstanbul Devlet Tiyatrosu Artvin’de...