Artvin Bir İlk'le Tanışıyor

03/05/2008 12:34

Türkiye'de İlk Kez ‘'mavi Kart'' Uygulaması Artvin Ve İlçelerinde Başladı.


Haber: Necmettin Numanoğlu09. 11. 2006 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı ve Türkiye Futbol federasyonu arasında imzalanan protokol gereği il okul futbol koordinatörlük semineri düzenlenmiş ve her ilden futbol antrenörlük lisansına sahip beden eğitimi öğretmenlerinden birer kişi kendi illerinde il okul futbol koordinatörü olarak görevlendirilmişlerdi. İl ve ilçelerde okul futbolu ve 'GRASSROOTS'' futbolunun geliştirilmesi için başta Arhavi ve Hopa'da ilçeleri olmak üzere Artvin ili ve diğer ilçelerinde çalışmalar yapılmaya başlandı. Arhavi dede alternatif futbol ligi düzenlenerek bu projenin uygulama safhası başlatıldı.

İl Okul futbol koordinatörü ve aynı zamanda Beden Eğitimi Öğretmenide olan Fikret Kadıoğlu proje hakkında şu bilgileri verdi. " Bu projede temel amaç yenme ve yenilgi kaygısı olmadan herkese futbol oynatmayı sevdirmektir. Öğrenci sporcuların 12 yaşına kadar kız ve erkek ayırt etmeksizin birlikte futbol oynamalarına olanak sağlanmalı, çocukların kendi yaratıcılıkları ve özgürce oyun kurma yeteneklerini sergilemelerine imkân verilmelidir. Bunun için onlara teknik öğretim, aşırı kas yüklenmesi. Çok kapsamlı oyun taktikleri uygulanmamalıdır.

Öğrencilerin futbol oynarken, sadece eğlenmeleri ve futbolu sevmeleri gerekmektedir. Onları taktik ve kazanma hırsı ile baskı altına aldığımızda eğlence ve sevgi gerçekleşememekte yerini hırs ve üzüntü almaktadır. Buda çocuğun erken yaşda futboldan bıkmasına, sporunda amacından uzaklaşmasına neden olmaktadır. Bu yüzden öğretmenlerin ve velilerin, kazanmak uğruna çocuklara baskı altında top oynatıp bu eğlenceden mahrum etmeleri ve onların zihin yorgunluğuna yol açacak bu ve buna benzer davranışları yapmamamız gerekmektedir

Bu projede 12 yaşına kadar seçilen yetenekli futbolcular 12 yaşından sonra futbol federasyonu tarafından görevlendirilen lisanslı antrenörler tarafından çalışmaya alınacaktır. Böylece yetenekli sporcuların tespiti sağlıklı yapılmış olacak futbolcu olamayan çocuklar ise bu kapsamda iyi bir seyirci, hakem, antrenör ve iyi bir yönetici olmalarına imkan sağlanacaktır.

Yıllardır statlardaki seyirci ve şiddet olaylarından şikâyet ediyoruz. Büyük kulüplerdeki oyuncuların yanlış davranışlarını tartışıyoruz. işte bunların olmaması küçük yaştaki çocukların (6 -12 yaş) eğitilmesi sportmen davranışların onlara kazandırılması ile olur.

Bütün ülkelerde ‘'FAİR PLAY''olarak adlandırılan sportmence davranışı geliştirmek maksadıyla Türkiye'de ilk kez ‘'MAVİ KART'' uygulamasını Artvin ili ve ilçelerinde başatmış bulunmakdayız. Dürüstlük hoşgörü, saygı ve sevgiyi ifade eden ‘'MAVİ KART'' ile 6 ile 12 yaş arası çocuklara sportmen davranışları kazandırmak ve en çok MAVİ KART alan öğrencilerin ödüllendirilerek onların doğru davranışlara yönelmelerinin sağlanması hedeflenmektedir. Bu çalışma diğer spor etkinliklerin dede uygulanmaktadır.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 03.05.2008 tarihinde Necmettin Numanoğlu tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » 5. Hif Şenliği İlçe Stadında Start...
 » Hopa Hdp’den Başkan Kasımoğlu’na Ağ...
 » Boks'ta Şampiyonlar Belli Oldu...
 » Artvin Hopaspor Profesyonel Şube So...
 » Kılıçdaroğlu; "Chp İktidarında Akp'...
 » Arhavi'nin Sportmen Zafer Abisi...
 » Atatürkçü Düşünce Derneği Sokak Bas...
 » Fıfa Heyeti Trabzon'da...
 » Tff Yetkilileri Minikleri İzlemek İ...
 » Artvin'de Hünerli Eller Pastel Boya...
 » Artvin’de Bayram Mesajları Yayınlan...
 » Kansere Karşı Pedal Çeviriyorlar...
 » Artvin Otobüsçüler Derneği Başkanı...
 » Hopa’da Engellilere Büyük Moral...
 » Bimer’i Arıyorum, Yasal Hakkımı Kul...
 » Ordu'daki Hız Sınırı Cezalarına Büy...
 » Chp'den Milli Eğitim Raporu...
 » Fikret Kadıoğlu Fair Play Ödülü Ald...
 » “Cerattepe’de Maden Çalışması Artvi...
 » Artvin Sağlık İl Müdürlüğü Obozite'...En Çok Okunan Spor Haberleri
 » Osman Kastan Iğdır Arasspor'da...
 » Hopa'da Karate Kursu Açıldı...
 » Hopaspor 2’nci Devreye 3 Yeni Trans...
 » Artvin Amatör Futbol Liginde İlk Ya...
 » Hopaspor'un Zirve Yarışı Sürüyor...
 » Yün Yumaktan Şampiyonluğa...
 » Artvin Boğları Lider Gittiği Urfa’d...
 » Kayak İl Birinciliği Müsabakaları...
 » Futbol Şenliği’nin 4. Etabı Gerçekl...
 » 2018 Yılı A. Hopaspor’un 3. Lige Çı...