Bandırma Ve Samsun Limanları Satılıyor

21/02/2008 09:24

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (öib) Tcdd'ye Ait Bandırma Ve Samsun Limanları İhaleleri İçin Tekliflerin 8-22 Nisan Tarihleri Arasında Alınacağını Duyurdu.


Haber: Hayati AkbaşÖzelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü'ne (TCDD) ait Bandırma ve Samsun Limanları ihaleleri için tekliflerin 8-22 nisan tarihleri arasında alınacağını duyurdu.

Duyuruda, "T. C. Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nca (İdare), Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü (TCDD)'ne ait Bandırma ve Samsun Limanları, 36 yıl süre ile "işletme hakkının verilmesi" yöntemiyle özelleştirilmek üzere ayrı ayrı ihale edileceklerdir. " denildi.

Duyuruda, "Yurtdışında yerleşik taraflara ihale konusu edilen limanların işletme hakkının verilmesi 4875 sayılı Doğrudan Yabancı Yatırımlar Kanunu'na ve ilgili mevzuata tabidir. " denildi.

BANDIRMA LİMANI

Bandırma Limanı , Marmara Denizi 'nin güney kıyısında yer alıyor ve bölgenin dökme yük ithalat ve ihracat kapılarından birini oluşturuyor.

Modern altyapıya sahip olan liman, 1000 ve 500 metre uzunluğunda iki mendireğe sahip ve iki mendirek arası açıklık 225 metre . Liman, demiryolu ve karayolu şebekesi ile bağlantılı bulunuyor.

Bir kılavuz botu, 3 römorkör ve 1 palamar botunun mevcut olduğu limanın elleçleme ekipmanları arasında, 25-42 tonluk 3 adet dolu ve 8 tonluk bir adet de boş konteynır forklifti, 3-35 tonluk 15 adet rıhtım vinci, 5-25 tonluk 6 adet mobil vinç, 5 standart ve 14 kısa mastlı forklifti, 3 paletli vinç ve 3 loder yer alıyor.

Dökme yük trafiğine hizmet verilen limanda, rıhtımdaki yükleme-boşaltma hizmetleri rıhtım vinçleri ile gerçekleştiriliyor. TMO 'ya ait 34 bin ton kapasiteli bir hububat silosuna sahip olan limanın rıhtımla bağlantılı bir konveyör sistemi de mevcut.

SAMSUN LİMANI

Bir kılavuz botu, 3 römorkör, 2 palamar botu ve bir hizmet botu mevcut olan Samsun Limanının da da, elleçleme ekipmanları arasında 25-42 tonluk 3 adet dolu ve 8 tonluk 2 adet boş konteynır forklifti, 3-35 tonluk 19 adet rıhtım vinci, 10 tonluk 2 adet saha vinci, 5-25 tonluk 6 adet mobil vinci, 5 adet standart ve 7 adet kısa mastlı forklifti ve 2 adet 1. 6 tonluk mini loder yer alıyor.

Limanda konteynerize yük için boş alan mevcut bulunuyor ve 35 tonluk genel amaçlı bir vinçle yükleme ve boşaltma yapılıyor.

Limanda TMO 'ya ait 30 bin ton kapasiteli bir hububat silosu bulunuyor ve limana bitişik 71 bin metre kare alanı kaplayan Serbest Ticaret Bölgesi 1998 yıl sonu itibariyle hizmet veriyor.

Feribot liman, Kuzey Avrupa , BDT ve Orta doğu ülkeleri arasında demir-kara-denizyolu kombine taşımacılığa hizmet veren feribot köprü sistemine de sahip.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 21.02.2008 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Samsun Ve Bandırma Limanları Da Öze...
 » Hopaport Hedeflerine Emin Adımlarla...
 » Karadeniz Limanları Masaya Yatırıld...
 » Hopaport Geleceğe Ümitle Bakıyor...
 » Hopa Limanı Transit Taşımacılıkta Ö...
 » Hopaport Makine Parkını Güçlendiriy...
 » Hopa Limanı Tahıl Terminaline 3 Bin...
 » Hopa Limanı Tahıl Terminalinde İşle...
 » Hopaport Ülkemiz Limancılık Sektörü...
 » Hopa Limanında İşlem Hacmi Artıyor...
 » Hopaport 2016’yı Proje Kargo Sezonu...
 » Hopaport’ta Kabotaj’a Yönelik Çalış...
 » Hopaport Makine Parkını Güçlendirdi...
 » Hopa Limanı Zor Olanı Başarıyor...
 » Hopa Limanı Tahıl Terminaline 3 Bin...
 » Liman Yönetimi Ve Lojistik Zirvesi...
 » Hopa-batum Demiryolu Projesi Hayata...
 » Liman Ve Lojistik Sektörü 23-24 Eki...
 » Hopaport’ta Konteyner Elleçleme Haz...
 » Okyanus Aşırı Ülkeden Hopa Limanı’n...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Cankurtaran Yine Can Aldı...
 » Artvin Hopaspor Yönetiminden Teşekk...
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...
 » T.c. Batum Başkansolosluğuna Atanan...
 » Torun Ve Evlat Özlemlerini Giderdil...
 » Kemalpaşa’da İlk Muhtarlar Toplantı...
 » Partilerinin Grup Toplantısına Katı...