Vali Aydoğdu :"112 Acil Servise Asılsız İhbarda Bulunan 46 Kişi Hakkında Yasal İşlem Başlattık"

05/02/2008 08:29

Artvin Valisi Cengiz Aydoğdu, Artvin Devlet Hastanesi'nde Bir Dizi Ziyaret Ve İncelemelerde Bulundu.


Haber:İlk incelemesini hastane bünyesinde kurulan 112 Acil Servis Komuta Kontrol Merkezi'ne yapan Vali Aydoğdu, Artvin İl Sağlık Müdürü Ahmet Bayraktar'dan çalışmaları hakkında detaylı bilgi aldı.

112 Acil Servis Komuta Kontrol Merkezi ile operasyonların tamamen kontrol altına alındığını ve vaka ulaşım sürelerinin önemli oranda azaldığını ve merkezin 7 gün 24 saat vatandaşlara hizmet verdiğini belirten, İl Sağlık Müdürü Ahmet Bayraktar, şunları kaydetti : "112 Acil Servis Komuta Kontrol Merkezine gelen tüm telefon ve telsiz görüşmeleri sunucular üzerinde özel bir sistemle kayıt altına alınıyor. Arayan telefon numarasından otomatik olarak adres tespiti yapılıyor ve olay yeri, sayısal haritalar üzerinde belirleniyor. Ekiplerimiz uydu ve sayısal haritalar sayesinde olay yerine yönlendirilirken, olay bölgesinden anlık bilgi aktarımı yapılıyor. Hastanemiz, ambulans daha yoldayken önceden haberdar ediliyor. Ambulanslarımızın tüm hareketlerini sayısal harita üzerinde görmekteyiz. Sistem üzerinden hastanemizin otomasyon sistemine girip acil ve diğer servislerin doluluk oranını görebiliyoruz. Yönetici pozisyonunda olan personelimiz sisteme şifresi ile girip her hangi bir bilgisayarın internetine girip ambulansın hareketlerini ve vaka durumlarını takip edebiliyor. " dedi.

En büyük sıkıntılarının telefon sapıkları olduğunu anlatan Bayraktar, günde ortalama bin 500 ihbar aldıklarını bunlardan sadece 8 ile 10 ihbarın doğru çıktığını belirterek, acil servise yapılan asılsız ihbarlar nedeniyle gerçek vakaya müdahale edemedikleri için bazı vatandaşların bunu hayatlarıyla ödediklerini söyledi.

112 Acil Servis Komuta Merkezi'ne asılsız ihbarda bulunanlar hakkında yasal işlem başlattıklarını ifade eden Vali Aydoğdu, acil servise asılsız ihbarda bulunan 46 kişiyi savcılığa sevk ettiklerini belirterek, vatandaşlara gereksiz yere 112 telefon hattını meşgul etmemeleri konusunda uyarılarda bulundu.

Vali Aydoğdu, daha sonra başta ağız ve diş sağlığı merkezi olmak üzere hastanenin bazı kısımlarında incelemelerde bulunarak Başhekim Tanıl Yılmaz'dan bilgi aldı.

Vali Aydoğdu, son olarak hastane içinde personele hizmet verecek toplantı salonunu hizmete açtı.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 05.02.2008 tarihinde tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » 112'nin Önemi Bir Kez Daha Anlaşıld...
 » Arhavi'nin Sorunları İstişare Edild...
 » Sağlık Bakanlığından Artvin’e 6 Amb...
 » Artvin’de 112 Acil’ciler Toplandı...
 » Artvin İl Sağlık Müdürlüğü’ne 6 Yen...
 » Artvin Orman Bölge Teknolojiyi De D...
 » Artvin’de Barajların Yaban Hayata E...
 » Artvin’de Çevre Ve Orman Konulu Pan...
 » Artvin’de 210 Kelebek Çeşidi Yaşıyo...
 » Artvin’de 210 Kelebek Çeşidi Yaşıyo...
 » Vali Yemlihalıoğlu, 2010 Yılı ''köy...
 » Artvin’de Gerçeğini Aratmayan Kbrn...
 » Vekil Kışla Adına Yardım Parası Top...
 » Kılıçdaroğlu Chp Milletvekillerini...
 » Artvin Cerattepe Madeni Mahkemelik...
 » Kocaman, Dernek Yetkilileriyle Bir...
 » Hopa Polisi Kaçakçılara Göz Açtırmı...
 » Tmmob’a Büyük Darbe...
 » Hes Firmaları Güneysu'da Gürgen'e Ç...
 » Dsp Genel Başkanı Zeki Sezer Artvin...