Gürcü İzciler Türkiye'de

24/09/2007 15:22

16 Kişilik Gürcü İzci Grubu İstanbul'da Kaldıkları Süre İçerisinde İzcilik Konusunda Çeşitli Eğitimler Aldılar.


Haber: Hayati AkbaşTürkiye İzcilik Federasyonu'nun daveti ile Gürcü izciler İstanbul'a gelerek ve burada kaldıkları bir hafta boyunca liderlik eğitimi dahil bir çok konuda eğitim programlarına katıldılar. Aynı zamanda federasyon merkezi olan Ümraniye Kent Orman İzcilik Eğitim Kampı'na götürülen Gürcü izciler, başta federasyon yöneticileri olmak üzere tüm kamptaki izcilerin yoğun ilgisi ile karşılandılar.

Federasyon başkanı Hasan Subaşı Gürcü izcileri İngiltere'de (Jamboree) tanışmış ve onları Türkiye'ye davet etmişti. Kampta şimdiye kadar Bulgaristan, Makedonya ve Kıbrıs gibi birçok ülke izciler ağırlandığını söyleyen Hasan Subaşı "Haziran ayından buyana 10 bin izciye eğitim verdik, bunların içinde görme engelli dâhil engellilere de izcilik eğitimini verdik. Kampta çok geniş imkânlara sahibiz ve birçok konuda eğitim verebiliyoruz. At binmeden, atıcılığa, pentatlondan, tırmanmaya kadar birçok spor dalları, kayık eğitiminden tutun birçok su spor dallarında eğitim verebiliyoruz" dedi.

Gürcü izcilerin başkanı Şorena Lomadze, Gürcistan'ın Acara bölgesinde faaliyet gösteren izci organizasyonunun yöneticisi. Gelen izcilerin nerede ise tamamı Acaralı izciler. İzcilerin birçoğu Türkiye'de akrabalarının olduğunu akrabalarının yaşadığı ülkeye ve İstanbul'a geldikleri için çok mutlu olduklarını belirttiler. Şorena Lomadze "Kampa gelince beklediğimizin üzerinde bir kampla karşılaştık, burası çok güzel İstanbul'a gelmekten çok memnunuz, İzcilerimiz burada liderlik eğitimini alacaklar, çok mutluyuz. Federasyon'a teşekkür ediyoruz" dedi. 16 kişilik Gürcü izci grubunda bir İngiliz misafir izci bulunuyor.

Akşam izci ateşi yakıldı, Gürcü öğrenciler ev sahibi Türk izcilerine kısa bir gandagan oyununu oynadılar. Uğur İmer Tanıyan'ın tulumundan çıkan melodiler eşliğinde gandagan dansı bittikten sonra kamptan büyük bir alkış ve tezahürat yükseldi, "bir daha bir daha" tezahüratları karşısında mutluluklarını gizlemeyen Gürcü izciler "Bizlerde gitmeden önce danslı bir gösteri yapacağız" sözünü verdiler ve sözlerini de tuttular.

Türkiye İzcilik Federasyonu, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü bünyesinde 1992 yılında kuruldu. 14 yıl Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösterdikten sonra federasyon, 2 Şubat 2006 tarihinde özerk statüye kavuşarak, bağlı kurum vasfından çıkartıldı. Özerklik kararı ile federasyon özel hukuka tabi tüzel bir kişilik halini almış. Türkiye İzcilik Federasyonu Dünya İzci Hareketi Teşkilatı (WOSM) ve Dünya Kız İzci Teşkilatı (WAGGGS) üyesi Türkiye'de tek teşkilat.

Fotoğraflar: Chveneburi. net

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 24.09.2007 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » İzcilerden Örnek Davranış...
 » Kobi’lere 300 Milyon Euro Destek...
 » Karadeniz İsyandadır Platformu Üyel...
 » Açü Rektörü Prof. Dr. Mehmet Duman...
 » Artvin'de İki Şahısta Domuz Gribi Ş...
 » Selim Bilgin Yeniden Başkan Seçildi...
 » Artvin Hopaspor'un Batum Kampı Başl...
 » Add Arhavi Şubesi Nazım Hikmet Yaz...
 » Artvin Çoruh Üniversitesi İlk Kez A...
 » Artvin’de Düzenlenen Ekoloji Kampı...
 » Bir Kazım Koyuncu Belgeselide Ümit...
 » Sabancı Üniversitesi Lise Yaz Okulu...
 » 8. Dağ Filmleri Festivali 28 Şubat’...
 » Artvin Add Ata’yı Atatepe’de Andı...
 » A. Hopaspor Erzurum’da Kampta...
 » Mehmet Yılmazın "Artvin Düğün Gecel...
 » Temiz Bir Hopa İçin Kolları Sıvadıl...
 » Arhavi'nin Minik İzcilerinden "Genç...
 » Hopalı Minik İzciler Hasta Yüzleri...
 » Trabzon Tso'da Ortak Akıl Toplantıs...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Cankurtaran Yine Can Aldı...
 » Artvin Hopaspor Yönetiminden Teşekk...
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...
 » T.c. Batum Başkansolosluğuna Atanan...
 » Torun Ve Evlat Özlemlerini Giderdil...
 » Partilerinin Grup Toplantısına Katı...
 » Kemalpaşa’da İlk Muhtarlar Toplantı...