Kars'a Hayat Verecek

07/09/2007 16:10

Bakü-tiflis-kars Demiryolu Projesi Kars'ın Umut Yolu Oldu.


Kars’a Hayat Verecek

Haber: Hayati AkbaşAsya ve Avrupa'nın bağlantı noktasında bulunan sınır kenti Kars'ta, Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi umut oldu. Kars, bu hayati projeyle hem nefes alacak hem de kan bağı bulunan Türk Cumhuriyetleri'ne geçiş kolaylaşacak.

Asya ile Avrupa'yı birbirine bağlayacak Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi'nin hayata geçmesiyle birlikte Kars, bir kez daha tarihi misyonuyla ön plana çıktı. Türkiye'nin geleceğine ışık tutacak olan Orta Asya ve Kafkasya'ya açılma hamlesinin de demir ayağı olan Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı kent için büyük önem arz ederken, Doğukapı'nın kapalı bulunmasının Türk Cumhuriyetleri'ne ulaşımı kısıtlamasının da önüne geçilecek.

Çevre Koruma Raporu'nun hazırlanması ve kamulaştırmanın da yapılmasıyla 20 Eylül'de ihalesi yapılacak olan 500 milyon dolarlık Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi, kıtaların, denizlerin, halkların ve kültürlerin birbirleriyle kucaklaştığı bu jeopolitik kavşakta yer alan Türkiye'nin tarihi ve coğrafi önemini de artıracak. Türkiye ile Azerbaycan'ın imza altına aldığı proje, Hazar Havzası'nı Avrupa'ya bağlayacak ve Avrupa'nın en ücra köşelerine bile gidilebilecek.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 07.09.2007 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Yeni Yılda Gümrüklere Özet Beyen Si...
 » Sinan Altunsoy Röportajı...
 » Modernize Edilen Sarp Sınır Kapısı...
 » Çıldır Aktaş Gümrük Kapısı Törenle...
 » Khabadze Artvin’e Geldi...
 » Hopa'da Tarihi Bir Temel Atma Tören...
 » Bölgede Demiryolu Yapılacaksa Bu Sa...
 » Camili'ye Destekleme Geliyor...
 » Dkib Gürcistan'a İhracat Sos Veriyo...
 » " Muratlı Sınır Kapısı Tünelle Birl...
 » Und Hopa’ya Çıkarma Yaptı...
 » Ak Parti İl Danışma Meclis Toplantı...
 » Milletvekili Kışla Hopa Nakliyecile...
 » Başbakan Erdoğan Borçka'da...
 » Hopaport Ülkemiz Limancılık Sektörü...
 » Tr 90 Bölgesel Gelişmeler Konulu Pa...
 » Hopa’nın Gündemi Demiryolu - Osb Ve...
 » Artvin Cerattepe Madeni Mahkemelik...
 » Tobb Başkanı Hisarcıklıoğlu'nun Doğ...
 » Cumhurbaşkanı Erdoğan Yusufeli’ndey...