Hopa'da İki Ülkesi Olan Köy: Sarpi

13/05/2007 09:22


Hopa’da İki Ülkesi Olan Köy: Sarpi

Haber: Hayati AkbaşNam-ı diğer iki ülkesi olan köy. Sarp, Karadeniz sahilinin bitiminde, dünyada eşine benzer güzellikte fazla bulunmayan köylerden biridir. Gürcistan ile sınır komşusu, yeşilin ve mavinin bir arada olduğu, Türkiye'nin denizle beraber sınır kapısı olan tek yeridir. Kemalpaşa'ya 5 km, Hopa'ya 19 km uzaklıktadır. 1937'den beri kapalı olan Sarp sınırı 31 Ağustos 1988 tarihinde açılmış olup Türkiye ve Gürcistan ekonomisine büyük katkılar sağlamıştır. Sarp sınır kapısı Gürcistan'a açılan bir kapı olmasının yanında, bütün Kafkasya'ya ve Orta Asya'ya yönelik bir sınır kapısıdır.

Doğusunda Gürcistan, batısında Kemalpaşa, güneyinde Kazimiye, kuzeyinde Karadeniz, güney batısında ise Üçkardeş köyü ile çevrilidir. Köy halkının belli kesimi iş ve eğitim sebebiyle büyük şehirlere göç etmiştir. Bu göç genelde; kışın çalışmak maksadıyla köyden ayrılıp, yazın geri dönme şeklinde olur. Köyde nüfus yaklaşık 410 olup 85 hanedir. Sarp köyünde su hattı, telefon hattı, elektrik hattı ve ne yazık ki köyün sağlığını etkileyen 3'ü yerli 2'si yabancı telefon şebekeleri bulunmaktadır. Sekiz yıllık kesintisiz eğitimden sonra öğrenci yetersizliğinden köy okulu kullanılmamaktadır. Tekrar kullanıma girecek diye restore edilmiştir. Şu an ne yazık ki kapalı durumdadır.

Sağlık ocağı doktor ve hemşire eksikliğinden kapalı durumdadır. Köyde PTT şubesi, otopark, 2 kıraathane, biri gümrük alanında bulunmak üzere 3 market, 1 pide salonu, 2 lokanta, giyim dükkânları ve gümrük alanı içinde bulunan serbest mağazalar bulunmaktadır. Sarp köyünde eğitim düzeyi yüksek olup doçent, yardımcı doçent, doktor, mühendis, öğretmen, avukat, işletmeci, muhasebe gibi bölümlerde mezun olan bu ve benzeri bölümlerde halen okumakta olan kişiler bulunmaktadır. Köyde biri Özal döneminde yaptırılan diğeri de Osmanlı döneminde yapılan iki camii bulunmaktadır. Osmanlı döneminde yapılan camii 1920 yılında restore edilmiştir. Köydeki halkın geçiminde Kemalpaşa çay fabrikasının, Sarp gümrüğünün ve çay tarımın önemi büyüktür.

Aslında Sarp köyü denilince balıkçılık akla gelirdi. Gümrük alanının genişletilmesi projesi, balıkçılık yapılan köy sahilinin tamamen yok olmasına neden olmuştur. Barınaksızlık yüzünden balıkçılık mesleği yok olacak seviyeye gelmiştir. Tarım ürünü olarak başta çay olmak üzere kivi, mandalina, limon, portakal yetişmektedir. Köy genelinde ticari anlamda hayvancılık gelişmemiştir. Büyük ve küçükbaş hayvancılık, kümes hayvancılığı, arıcılık genellikle aile tüketimine yönelik olarak yapılmaktadır. Köyün en önemli geleneği atmacacılıktır. Atmaca zamanı başladığında adeta köyün çehresi değişir. Sarp köyü deniziyle, yemyeşil doğasıyla, mükemmel sahiliyle, ortasından geçen Gürcistan sınırını belirleyen deresiyle ve konumuyla Kemalpaşa/Hopa'nın ve Türkiye'nin en güzel köylerinden biridir.

Kvaçaçi, Koru, Konak, Gülbahçe, Papati, Boğazi, Kolombuli, Neziştude, Papulişkona, Mtskhulişkona, Kiliçocaği, Kvaepuna, Khurmaşkona, Oçinauşopute, Khincipeteri, Megza, Eksavati, Kiemitkhana, Cgiola, Rokepuna, Tsamangana, Golaskiocaği, Bogina, Nomskibeni, Arabişkona, Nopatskheni gibi isimler Sarp köyünün yer isimlerini; Çakirişi, Battalişi, Şahinişi, Tuzcişi, Tantişi, Şişmanişi, Poyrazişi, Onbaşişi, Abdulişi, Zeyneşi, Hocapeşi, Kabaosmanişi sülaleleri de Sarp köyünün sülalelerini oluşturur.

Hudut ve çeper inekler içindir, insanlara gerekmez. İnek, sadece karnını doyurmanın derdini çekebilir, nereden bilebilir küçük dereyi aşıp karşı tarafa geçerse diplomatik sorun olacağını! Otlarken pasaporta ihtiyaç duyacağını! Kim bilebilirdi, akrabaların evlerinin üstünden karşı taraftaki akrabalarına, komşularına, kardeşlerine baktıklarında Rus askerlerinin kendilerine tüfek doğrultacağını! Kim bilebilirdi ki, küçücük önemsiz bir derenin bir köyün, bir halkın trajedisi olacağını! Kim bilebilirdi ki, soğuk savaş zamanında, Sovyet Gürcistan'ında Sarpi'nin, Sovyetler bünyesinde ideolojik gösterge olarak bir köy oluşturulacağını, Stalin döneminde Kazakistan'a, Sibirya'ya, Özbekistan'a sürgüne gönderileceklerini! Bunlar söylemekle, konuşmakla, yazmakla bitmez. Sınırları emperyalistler oluşturdu ve dünya tarihinde her şeyden çok teşkil ettiler. Figüranları da oynattılar ve oynatıyorlar Sarpi'de yaptıkları gibi. Kardeş halkları, kardeşleri figüran yaptılar, yapıyorlar ve yine birbirlerinin düşmanları kılıyorlar. Ne kötü bir iştir ki, bu kötü olay da Sarplılara ve halklarına nasip oldu. Ne kadar sınır oluştursalar da, yanıltmalarda bulunsalar da, kardeş halkların, kardeşlerin, komşuların yüreklerine sınır ve çeper koyamazlar, kalplerini ayıramazlar. Dünyanın gerçek sahibi Allah'tır, emperyalistler değil. Allah, kardeşlerin kalplerini herkesten iyi okuyandır, bilendir, gün geldiğinde birbirlerine yakınlaştırandır. Allah, bir daha Sarplılara ve halklarına, kardeşlerine, komşularına ve yine dünyanın hiçbir halkına böyle kötü trajik bir olay vermesin.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 13.05.2007 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Bir Başkadır Macahel'de Hayat...
 » Artvin Valiliği Sosyal Medyadan Art...
 » İl Genel Meclisi Aralık Ayı Kararla...
 » Ülkü Önal Bu Defa Berta Ortaköy İzl...
 » Cerattepe İçin Yeni İddia...
 » Halk Kültürü Araştırmacısı Ülkü Öna...
 » Chp Artvin Milletvekili Bayraktutan...
 » Başkan Özgün Üniversite Öğrencileri...
 » Artvin Çoruh Üniversitesi Tanıtım A...
 » Artvin Chp Merkez İlçede Yücel Kurt...
 » Nedim Koyuncu “Akparti İçin Her Zam...
 » Çağal’dan Maden Şirketine Belgeli C...
 » Hopa Halkı Filistin’in Yanında...
 » Hopa’nın Kemalpaşa Beldesi İlçe Old...
 » Hopa Kaymakamı Görükmez’den Kemalpa...
 » Hopa İş Dünyasının Gaziantep Ve Kil...
 » Chp Artvin Milletvekili 2 Soruönege...
 » Gdo'da Asıl Hedef Gıdada Egemenliği...
 » Hopa Sorunlarını Tartışmaya Başladı...
 » Und Türki Cumhuriyetleri Masaya Yat...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Cankurtaran Yine Can Aldı...
 » Artvin Hopaspor Yönetiminden Teşekk...
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...
 » T.c. Batum Başkansolosluğuna Atanan...
 » Torun Ve Evlat Özlemlerini Giderdil...
 » Kemalpaşa’da İlk Muhtarlar Toplantı...
 » Partilerinin Grup Toplantısına Katı...