Hopa Chp İlçe Yönetimi Basın Açıklaması Yaptı

27/12/2006 13:25


Hopa Chp İlçe Yönetimi Basın Açıklaması Yaptı

Haber: Hayati AkbaşHOPA CHP İLÇE YÖNETİM KURULUNUN AÇIKLAMASI METNİ:

"HOPA'DA NELER OLUYOR"

Merhaba sevgili Hopalılar. Zaman zaman Hopa ile ilgili düşüncelerimizi sizlerle paylaşma adına yazılar yazıyoruz. Şunun açıkça bilinmesini istiyoruz ki Hopa CHP İlçe yönetimi ve kurulları ile bütün yurtsever, aydın, demokrat, Laik üyeleri ile birlikte dimdik ayaktadır ve CHP Hopa'da halkın gözü kulağı olmaya devam ediyor.

Sevgili Hopalılar, Hopa'da ki sorunlar bitmek bilmiyor, sorunları çözmeye talip olanlarda bu sorunları adeta görmezden geliyorlar. Bu açıklamamızda bizce önemli gördüğümüz sorunları halkımızla paylaşmak istiyoruz.

Sevgili Hopalılar Hopa da eğitim sıkıntısı hala devam ediyor. Çocuklarımızın kaliteli ve çağdaş eğitim aldıkları konusunda ciddi şüpheler doğmaya başladı. İktidar partisi Ankara'dan başlayarak eğitim üzerindeki sistematik kadrolaşmasına bütün hızıyla devam ediyor. Milli eğitim şurası açıkça bu kadrolaşmanın bir sonucudur. Şurada adeta hükümetin borazanlığını yapan iktidar yandaşı kadrolar oybirliği ile kararlar alıp bunu öneri olarak sunmaktadırlar. Ankara'da başlayan kadrolaşmanın uzantısı Hopa'ya dayanmıştır. AKP İktidarı Kadrolaştırdığı insanlarla amaçlarına yavaş yavaş yürümektedirler. . Düşünün bir ilçede her yıl kutlu doğum haftası devletin resmi bir okulunun salonunda yapıyor. O okula "tiyatro etkinlikleri yapabilirmiyiz?" diyerek müracaat edildiğinde yöneticiler "yerimiz yok" diyebilmektedirler. Yine Öğretmenlerin ortak kullanımı için hizmet veren Öğretmen evinde Adnan Hocanın dava arkadaşı tarafından 8–15 yaş arası gencecik çocuklarımıza çağdışı düşünceler empoze edilmekte ve buna o öğretmen evinin yöneticileri müsaade edebilmektedir. Bu toplantıya kim izin verdi ise derhal açıklanmasını istedik hala bir cevap veren bile yok. Yine ısrarla bu toplantıya kim izin verdi ise ortaya çıkartılmasını ve hakkında soruşturma açılmasını istiyoruz.

Sevgili Hopalılar yetkililerin sessiz kalmasını biz anladık ama ya Hopa da kendini aydın –devrimci gören mantığa sahip insanlarımız, partilerimiz ve sivil toplum örgütlerimiz nerede?. Böylesine girişimlere karşı asıl duyarlı olması gereken çevreler Hopa'da her zaman "iyi solcuyuz, güzel solcuyuz diyen" ve "CHP ‘yi solcu görmeyen" zihniyetler de bu tür girişimlere ses çıkarmamışlardır.

CHP'nin Türkiye'de ve Hopa'da muhalefetini beğenmeyenler, "bana dokunmayan yılan bin yaşasın " diye politika üretmeye çalışanlara karşı CHP olarak her zaman uyarma hakkımızı kullanacağız ve susmayacağız.

Sevgili Hopalılar son zamanlarda Hopa'da garip bir şeyler dönüyor. CHP'yi solcu görmeyen solcularla, sağcılar arasındaki yakınlaşmanın altında ne yattığını doğrusu merak etmeye başladık. Nedir derseniz; Hopa'da bir yurt yapılıyor. Bu yurt daha önce Arhavi'de yapılmak istenmiş fakat Arhavi'de CHP'li belediye başkanı yaptırmamış. Ne hikmetse Hopa'da jet hızıyla yapılmaya başlandı ve de inşaat ruhsatını kim, nasıl ve niçin verdiği belli değil ve o yurdun yapılması için imar planı müsait değilken bile imar değişikliği yapılarak, yollar kapatılarak inşaat devam ediyor. Yerini merak ediyorsanız liman karşısında Nazar Marketin arkasına yolunuzu düşürün de bir görün. Bu inşaatta işler jet hızıyla, bütün işlemler tıkır tıkır nasıl yürüyor.

Yine başka bir konu yıllardır Hopa'nın sorunu olan mezbahana sorunu ortada kalmış bir cenaze gibi duruyor. Seçim beyannamelerinde mezbahana sorunu ÖDP'nin olmazsa olmazların başında geliyordu. Ne oldu da bu sorun 2, 5 yıldır unutuluverdi. Hopa halkı şimdi bize sormaya başladı Hopa mezbahan esi ne oluyor diye. Evet, bizde Hopa halkı adına yerel yönetimin başına soruyoruz. Hopa halkı ne zaman sağlıklı kesilmiş et yiyecek sayın başkan.

Sevgili Hopalılar bunla ilgili bazı dedikodular var. Aslında mezbaha neye uygun yer verilmiş. Fakat mezbaha nenin yeri görüntülü yer olması lazım düşüncesiyle verilen yer beğenilmemiş ve meydanî bir yer aranıyormuş. Oysa gözlerinin önünde o yerde var. Ne dersin sayın başkan Hopa da ilk icraat olarak Hopa'nın göbeğine ne için diktiğini bir türlü anlayamadığımız o umumi tuvalet alanı ne güne duruyor. Nasıl olsa çalışmıyor, atıl duruyor. Yık burayı da meydani olan bu alana bir mezbaha ne dikinde Hopa halkı gözlerinin önünde sağlıklı et kesildiğini görsün.

Evet sevgili Hopalılar biz CHP olarak bunları açıkladığımız zaman Hopa da bazı arkadaşlar kıyamet kopartıyor. Bunların açıklanmaya aslında ihtiyacı yok, herkesin gözü önünde yaşanan rezaletler bunlar.

Biz Hopa CHP ilçe örgütü yönetimi olarak şimdi sizlere soruyoruz: CHP den başka hangi parti size açıkladı son zamanlarda Belediye Meclisine öyle bir imar projesi geldi ve geldiği gibi aynı süratle geçti. Bu da başka bir merak konusu.

Sevgili Hopalılar Hopa'da bazı inşaatlar belediye tarafından başlatıldı. Fakat daha sonra durduruldu. Herhalde tepkilerden dolayı iki adım ileri bir adım geri politikası güdülüyor. Ama siyasette iki kere ikinin dört etmediğini bilsinler. ÖDP'nin kongresinde 1730 oyları ikiye katlıya cağını söyleyenlere iki çift sözüm var. O 1730 oy ikiye bölünecek . Bunu Hopa halkı ve CHP başaracak. çünkü ÖDP ye emanet oy verenler yavaş yavaş yaptıklarının bilincine varıp terk ediyorlar. Bu da ÖDP'nin kongresinde gözlerden kaçmadı. Öyle bir kongrede ne AKP ‘ye çattılar ne IMF'ye çattılar ne de başka bir sağ partiye çattılar. Sadece önümüzdeki seçimlerde Hopa Belediyesini alacak olan CHP'ye çattılar. . Çünkü biliyorlar ki gelecek seçimlerde o kafakol-ahbap-çavuş ilişkileri işe yaramayacak. Biz o kongrede yerel yönetimi elinde bulunduran bir partinin salonu tıka basa dolduracağını bekliyorduk ama kongreye kendi üyeleri bile ilgi göstermedi.

Sevgili Hopalılar AKP'nin de son zamanlarda Halk Eğitim Merkezinde ki oyunları da tüm çirkefliğiyle sürüyor. Orada da öyle bir zad var ki daha önce DSP'liydi. Şimdi nasıl AKP'li oldu ve soruşturması olan birinin tekrar politik nedenlerle müdürlüğe getirilmesi Hopalılar tarafından kınanıyor. Oysa şimdi o zad iktidardan aldığı güçle Halk Eğitimdeki başarılı ve dürüst kurs hocalarıyla dalaşmaya başladı? CHP olarak yetkilerle sesleniyoruz. Sayın Artvin Valisi, Sayın İl milli Eğitim Müdürü, Sayın İL Halk Eğitim merkezi müdürüne sesleniyoruz. Hopa Halk eğitimde bir rezalet yaşanıyor. Hocalar aşağılanıyor, Hocalar ticari bir mal gibi görünüyor, geçen yıl kurs veren hocalar işveren statüsüne bu zad tarafından sokularak mağdur olmalarının yolu açılıyor. İşine gelene kurs verdiriyor ama emekli olan kendi eşi olduğu zaman akan sular duruyor ihtiyacı olanlar bir tarafa itiliyor ve yeni iş alanları yaratılıyor, kursla ilgisi olamayan isimler kurs listelerine yazılıyor ve sonuç da bu müdür "Devir bizim devrimiz, biz istediğimiz yaparız, bize kimsenin gücü yetmez" diyerek tepki gösteren usta öğreticileri tehdit bile ediyor. İktidara sesleniyoruz; yetkililere sesleniyoruz. Bu basit bir olay değil Hopa halk eğitimle ilgili ne yapılması gerekiyorsa yapın. Yapmazsanız bilin ki sizlerde buradaki sorumsuzluğa ortak olacaksınız.

Bu olaylarla ilgilenin . O zat o kadar seviliyorsa sağa-sola "denenenler" derneği kurup onu da müdür yapsınlar. Bu zadı muhterem müdürün eşinin AKP Hopa ilçe örgütünde yönetici olması canı isteyene canının istediğini yaptırması keyfiyeti getirmez. Orası devletin bir kurumudur ve kurumda devlet ciddiyeti gerekir. Ama gelin görün ki Hopa Halk Eğitim merkezinde tam bir laçkalık ve kepazelik yaşanmaktadır Bu zadı muhteremin daha önce başarısız bir müdürlük yaşantısı olduğunu herkes biliyor ve burada yaptıklarından dolayı soruşturma da geçirdiği de söyleniyor. AKP zihniyetine üretken insan lazım değil. İşte tipik örnek bu zat-ı muhterem, Hopa HEM'e tepeden inme müdür oluvermiş ve ödüllendirilmiş. Biz böyle bir zatı muhteremin ciddi bir kuruma müdür olarak getirilmesine ve halen o görevde tutulmasını Hopa Halkına ve kursiyer hocalara yapılmış bir haksızlık olarak görüyoruz ve derhal bu görevden alınmasını istiyoruz. . Evet, Sayın halk eğitim müdürü Artvin'de ve tüm ilçelerde kurslar açılmışken Hopa'da neyi bekliyorsun? Hopa Halk eğitim merkezinin tarihinde sayılamayacak kadar çok kurslar açılmış ve bu kurslardan yüzlerce kursiyer sertifika alarak bugün meslek sahibi olmuşlardır. Sen ne yaptın. Yıllardır Hopa halk eğitim merkezinde usta öğretici olarak görev yapan hocaları kendi kişisel hırsın ve şahsi düşmanlığından dolayı 2 yıldır görev vermedin. Kendileri Hopalı olan bu usta öğreticilere hakaret edercesine bir de il dışından sanki Hopa'nın ihtiyacı varmış gibi usta öğretici getirme arayışına girdin.

Evet, sayın müdür yıllarca başarı gösteren hocaların yerine kimlere görev vermek istiyorsun. Burası Hopa, senin kafana göre kimseyi zor bulursun çünkü Hopa'da senin kafanda olan insan çok az olur. Bu hareketinle aslında kendine zarar verdiğin gibi bir camiayı, Ulu önder Atatürkün emanet ettiği bir kuruma zarar veriyorsun. Biz bu kadar saygısızlığa Artvin valisinin, il milli eğitim müdürünün, il halk eğitim merkezi müdürünün sessiz kalacağına inanmıyoruz ve Hopa da derhal bir soruşturma açacaklarına inanıyoruz. Önümüzdeki yıllarda AKP diye bir parti kalmadığında Hopa HEM de yaptıklarının hesabını nasıl vereceksin, doğrusu merak ediyoruz. Emekli de olsun bunun hesabını soracak bir merci elbet çıkacak karşına.

Sayın Müdür Hopa halk eğitim merkezine ayrılan ödeneği keyfine göre niye yeni kursların açılması için kullanmıyorsun. 20 civarında usta öğreticiyi hemen göreve çağır, bir an önce Hopa da yeni kursların açılmasını sağla. Bunu yapmazsan tarihi bir sorumsuzluk örneği daha sergileyeceğini aksi takdirde gerekli mercilere gidilerek zaten senin alışık olduğun soruşturmanın açılması için CHP olarak ne gerekiyorsa yapacağımızı bilmeni isteriz.

Sevgili Hopalılar son zamanlarda iktidarın yaptığı bir yanlışlığı da belirtmeden geçemeyeceğiz. Çay-Kur'a alınacak işçilerin kura ile alınacağı söyleniyorsa da Hopa'da birileri iş başvurusunda bulunanlara AKP'ye kayıt olun diyorlarmış. Biz açıkça söylüyoruz. Hopa, Kemalpaşa, Arhavi ve Maradit Çay fabrikalarında işe alınacak çok az sayıda insan arasına eğer il ve bölge dışından birileri yerleştirilir ise Hopa'yı size dar edeceğiz. Bu konu da dürüst ve samimi olmanızı temenni ediyoruz.

Sevgili Hopalılar biliyoruz ki Hopa hak ettiği birçok hizmeti bugün alamamaktadır. Hem İktidar ve hem de yerel yönetim açısından sıkıntılıdır Hopa. Biz bugünden yarına kadrolarımızla yerel yönetimden başlayarak Hopa'nın gerçek kimliğine, çağdaş, aydın, düşünen ve üreten insanlarına sahip çıkan, ilçede herkesin huzur içinde yaşayacağı, yarınlara umutla sarılıp elbirliği ile ilçesinin doğru-üretken-aydın kimliği ile gelişen bir merkez olması için çalışacağız.

Bu duygu ve düşünceler ile Hopa CHP İlçe yönetim kurulu olarak Halkımızın, üyelerimizin yeni yıllarını ve mübarek kurban bayramlarını en içten duygularla kutlar, barış içinde daha nice bayramlara kavuşmalarını temenni ederiz.

NOT- Hopa CHP İlçe örgütü yeni lokalinin açılışı Kurban bayramının 3 üncü gününde Kasımoğlu İşhanı Catı katında açılacaktır. Açılışa bütün Hopalı hemşerilerimizi ve parti üyemiz dostlarımızı aramızda görmek istiyoruz.

HOPA CHP İLÇE YÖNETİM KURULU ADINA BAŞKAN
FEHMİ USTABAŞ

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 27.12.2006 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Ak Parti İl Danışma Meclis Toplantı...
 » Hopa’da Hdp Basın Açıklaması Yaptı...
 » Başkan Özgün Üniversite Öğrencileri...
 » İşkur 2013 Yılında 671 Bin Kişiyi İ...
 » Hopa Hdp’den Başkan Kasımoğlu’na Ağ...
 » Chp Adayı Turan Kasımoğlu Sundura M...
 » Türk İş Genel Sekreteri Ve Tek Gıda...
 » Chp Artvin Merkez İlçe Başkanından...
 » Chp Murgul İlçe Kongresi Yapıldı...
 » Dp Artvin İl Başkanı Ertan Küçükay...
 » Hopa Ödp "12 Eylül'e Ve Akp Anayasa...
 » Yusufeli Akparti İlçe Kongresi İpta...
 » Cerattepe’de Maden Çıkacak, Murgul’...
 » Türkel Resti Çekti...
 » Türkiye'nin Gündemi Artvin'de Tartı...
 » Banu Avar Artvin'de Konuştu "Sıra T...
 » Hopa Belediye Başkanı Yılmaz Topalo...
 » Artvin Chp İl Kongresi Yapıldı...
 » İl Genel Meclisi Üyesi Kemal Zaim,...
 » Dekap “Ağasar Dereleri Özgür Aksın”...En Çok Okunan Politika Haberleri
 » Hopa Akparti Kadın Kolları Kongresi...
 » Av. Erkan Balta Yeniden İl Başkanı...
 » Ak Parti Arhavi Gençlik Kollarından...
 » Artvin Chp Gençlik Kolları Kongresi...
 » Chp Kemalpaşa İlçe Kadın Kolları Ge...
 » Artvin Chp İl Yönetiminden Ardanuç’...
 » Chp'den Ohal'e Eşzamanlı 'hayır!'...