Hopa Belediyesi'nde Mutlu Son

17/10/2006 20:02

Hopa Belediyesinde Memur Olarak Çalışanlara Toplu Sözleşme İmzalandı


Hopa Belediyesi’nde Mutlu Son

Haber: Hayati AkbaşHopa Belediyesi memur çalışanları toplu iş sözleşmesi imzaladılar. Tüm bel-sen MYK (Merkez yönetim üyesi) Burhan Poshoroğlu, Tüm bel-sen Rize şube başkanı Ömer Salih Erol ile Hopa Belediye başkanı Yılmaz Topaloğlu arasında belediye meclis salonunda Hopa belediyesinde memur olarak çalışanların görüşlerini de alınarak çok sıkı bir pazarlık sonucu karşılıklı olarak anlaşma sağlandı ve imza altına alındı. 5 maddelik bir anlaşma çerçevesinde yapılan değerlendirmede memur maaşların artırılması konusu birinci sırada yer aldı. Geçen verilen 200 YTL zammın bu yıl %25 artırılarak 250 ye çıkarılması her iki taraf için uygun bulundu. Buna göre 690 YTL en düşük maaş alan bir memur bu artışla 862, 50 YTL maaş almış olacak. Anlaşmada yer alan diğer madde ise bayram yardımı idi.

Bu bayram yardımı dini bayramlar için ön görülmeyip, 2 milli bayram olan 29 Ekim ile 23 Nisan bayramlarını kapsayan zamanlarda ödenmesi şartı ile geçen yıla göre % 25 artış ile bu yıl 250 YTL ye çıkartılması karara bağlandı. Bu konuda kısa bir açıklama yapan Hopa belediye başkanı Yılmaz Topaloğlu Her bayramın yeni ayrı yeri olduğunu ifade ederek "biz bayram yardımı, bir küçükler için yapılan bayram diğeri de ise Türkiye cumhuriyeti insanı için çok değerli olan 29 Ekim cumhuriyet bayramında bu yardımın alınması daha uygun görüyorum" dedi.

Eğim yardımı konusu maddesinde ise ilköğretim ve orta öğretimde çocuğu okuyan ile Üniversite okuyanlara geçen yıla oranla % 100 zam yapılması kararlaştırıldı. Buna göre ilköğretimde çocuğu okuyanlara 300, üniversitede çocuğu okuyanlara da 500 YTL. Parasal yardım yapılacak. Yakacak yardımı ise geçen yıl olduğu gibi artırılmadı ve 200 YTL' de kaldı. İkramiye yardımı ise yılda 2 kez ikramiye ödenmesi geçen yıl olduğu gibi yine uygun bulundu ve Ocak ve haziran aylarında ödenmesi kararlaştırıldı. Ödenecek ikramiye miktarı ise, yine geçen yıla oranla maaşlara bu yıl yapılan % 25 lik artış aynı şekilde ikramiyelere de yansıtılması kararlaştırıldı. Giyim yardımı yapılması konusunda yeni bir madde eklenme istendi ancak Hopa belediye başkanı giyim yardımı uygun bulmadı ve bu madde çıkartıldı.

Yıllık izin yardımı konulması için ilk defa sözleşme konuldu. Belediye başkanı Yılmaz Topaloğlu Bu maddeyi uygun bularak maaşın 4 de biri ödenmesi uygun görüldü. Kişi izine ayrıldığı tarihte ödenmesi karara bağlandı. Anlaşmanın son maddesinde memura normal tatil ve izinler haricinde dünya kadınlar günü ve 1 Mayıs gününde ücretli izin sayılması konusu görüşüldü. Başkan Yılmaz Topaloğlu bu maddeyi de uygun bularak kabul etti.

İmza töreninden sonra kısa bir konuşma yapan Hopa belediye başkanı Yılmaz Topaloğlu çalışma barışın sağlanması ve gerek işçilerimizin gerekse memur olarak çalışan arkadaşlarımızın alacakları ücret diğer belediyelere de örnek teşkil edeceğini ifade ederek şunları söyledi.

" Çalışma barışı açısından yıllardır ülkemizde de bir ayırım üzerinden süre gelen özellikle işçi örgütlenmelerin kazanılmış hakları, çok farklı bir sendikal tanımlama içerisinde kanıtlanırken, memurlarla ve bizim bugün yaptığımız gibi benzeri uygulamaların çalışma barışı açısından eşitlik ilkesi üzerinde kurum içi eğitim ve hizmet dediğimiz bir çalışmaya ihtiyaç var. Bugün bu kurum içinde çalışan memur arkadaşlarımızın yanında işçi arkadaşlarımızın da burada olmaları ve bu anlaşma ve sözleşme heyecanını duymalı idiler. Emeğin değerlendirilmesinde farklı uygulamaların olmayacağını, şöyle düşünün trilyonlara imza atan herhangi bir kurumun çalışma hayatı içerisinde işçiler örgütlü mücadeleleri sendikal aracılığı ile milyar alırken, memur kesimine de 690 gibi komik bir ücret veya maaş ödüyor. Bunun doğru olmadığını söylüyorum. Çalışma barışı açısından doğru bilgiye ulaşılması için her alanda o kanalların açılması için önemsiyorum. Bu bakımdan Hopa belediyesi olarak memur olarak çalışan arkadaşlarımıza bugün sizlerle beraber verdiğimiz ücret diğer belediyelere de örnek teşkil etmesi dileğimdir. Her iki tarafa da hayırlı olsun" dedi.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 17.10.2006 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Hopa Halkından Aldığı Destek İle Yo...
 » Av. Uğur Bayraktutan "24 Yıllık Tec...
 » Artvin’de 53’ncu Kütüphane Haftası...
 » Artvin’de Kitap Okuma Etkinliği Düz...
 » Hopa Nuri Vatan Anadolu Lisesi Kari...
 » Artvin Cerattepe Madeni Mahkemelik...
 » Türkiye Kamu-sen Çalışmayı Tamamlad...
 » Cerattepe İçin Yeni İddia...
 » Artvin’de Kamu Sen Üyeleri De Maaş...
 » Akparti Yusufeli Mitinginde Gövde G...
 » Hopa'da Kesk Üyesi Sendika Üyeleri...
 » Hopa Belediyesinde Çalışan Memurlar...
 » Artvin Eğitim-sen'den 4+4+4'e Karşı...
 » Artvin’de Çevre Ve Orman Konulu Pan...
 » Arhavi Eğitim-sen'den Tekel İşçiler...
 » Hopa Hdp’den Başkan Kasımoğlu’na Ağ...
 » Artvin 38. Başkanlar Konseyi Sonuç...
 » Bayraktutan Meclis’te Cerattepe Geç...
 » Chp Murgul İlçe Kongresi Yapıldı...
 » T.c No'su Herşeyiniz...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Acil Kan Aranıyor!...
 » Başkan Mubin Çakmak’tan Belediyeye...
 » Hopa’da Hemşire Arkadaşlarına Sürpr...
 » Hopa Belediyesinden Mehmetçiğe Anla...
 » Bayraktutan Cankurtaran Tünelinin P...
 » Sarp Sınır Kapısı'nda İnsan Kaçakçı...
 » Artvin Hopaspor’a İstanbul Camiasın...
 » Chp Hopa Gençlik Kollarından Tso’ya...
 » Hopa Engereği Ve 20 Tür Koruma Altı...
 » Hopa Belediyesi Makine Parkı Güçlen...