"Tutuklanan Ve Gözaltında Bulunan Devrimciler Derhal Serbest Bırakılsın"

25/09/2006 20:37

Hopa İlçesinde Ezilenlerin Soyalist Platformu Sanat Ve Hayat Kültür Merkezi Belediye Parkında Basın Açıklamasını Yaparak Göz Altına Alınımları Kınadı.


Haber: Turan ŞentürkHopa ilçesinde Ezilenlerin Sosyalist Platformu(ESP) Sanat ve Hayat kültür merkezi üyeleri İnönü Caddesinde toplandı. Buradan Hopa belediye parkına kadar yürüyerek burada basın açıklamasını yaptılar. Erkan Akbıyık tarafından okunan basın açıklaması şöyle:

HALKIMIZA

8 Eylülde başlayıp 21 Eylülde Türkiye çapında 20 ile yayılan, aralarında Atılım Gazetesi, Ezilenlerin Sosyalist Platformu, Sosyalist Gençlik Derneği ve Sanat ve Hayat'ın da bulunduğu demokratik kurum ve ev baskınlarıyla süren gözaltı ve tutuklamalar devam ediyor. Tam bir keyfiyet ve hukuksuzluk örneği sergileniyor. Önce Atılım Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Çiçek ve Yayın Koordinatörü Sedat Şenoğlu'nun da aralarında bulunduğu 23 devrimci sıkıyönetim koşullarını aratmayan komplolarla tutuklandılar. Ardından onlarca demokratik kurum ve ev basılarak 100'ü aşkın devrimci gözaltına alındı. Gözaltına alınan devrimcilerden 14'ü tutuklandı. Halen 85 devrimci gözaltında.

Komployu haber yapan Atılım Gazetesi'ne iki haftalık yayın durdurma cezası verildi. Gerçeklerin halka ulaşmasını engellemeye çalışan devlet Abdulhamit dönemini aratmayan bir sansürle özgür basının sesini boğmaya çalışıyor. Okurları olarak Atılım Gazetesine uygulanan bu sansürü kınıyoruz. İnanıyoruz ki içeriği 'haberde gerçekçilik yorumda devrimcilik' olan sosyalist yayın çizgisini devam ettirecektir.

Bu komplolarla demokratik kurumlar yasadışı, bu kurumlarda demokratik mücadele yürüten devrimciler de terörist ilan edilmektedir. Egemenler ezilenlerin söz, eylem, örgütlenme hakkını 'terör' kavramının arkasına sığınarak bastırmaya, yok etmeye çalışmaktadır. Toplumla Mücadele Yasası olarak bilinen yeni Terörle Mücadele Yasası'na dayanarak toplumsal muhalefet boğulmak isteniyor. Buna sessiz kalmayalım. Demokratik haklarımızı 'terör konseptleri'yle ezmelerine izin vermeyelim.

İşçi ve emekçilerin politik temsilcileri her zaman egemen sınıfların saldırılarının ilk hedefi olagelmiştir. Toplumsal muhalefetin istem ve taleplerinin demokratik kanallardan ifade edilmesinin önü zora dayalı yöntemlerle bastırılmıştır. Çünkü, sömürünün kaynağı olan egemen sınıflar açlığı, yoksulluğu, işsizliği, adaletsizliği çözemezler. Çünkü, emperyalizme kölece bağlılar. Çünkü, kanla besleniyorlar. Çünkü yönetemiyorlar. Zor ve şiddeti kullanarak kokuyu hakim kılmaya çalışıyorlar. Ama nafile. . Ezilenlerin direnişi sürüyor, sürecek. Biz gücümüzü ezilenlerin meşru direnme hakkından alıyoruz. İşte bu yüzden bize gücünüz yetmez. Bizler özgürlük ve sosyalizm mücadelesini özveriyle sürdürmeye devam edeceğiz. Unutmamalı ki son sözü direnenler söyler. Ve bu kavga yeryüzü aşkın yüzü oluncaya dek sürecek.

Tutuklanan ve gözaltında bulunan devrimciler derhal serbest bırakılsın.

Söz, eylem, örgütlenme özgürlüğümüz engellenemez.

Baskılar bizi yıldıramaz.

EZİLENLERİN SOYALİST PLATFORMU

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 25.09.2006 tarihinde Turan Şentürk tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » “ Marka Şehirler ” Artvin’de...
 » Halkevleri’nden Hopa Raporu...
 » Artvin Eğitim-sen "Yaşasın 8 Mart,...
 » Artvin Eğitim - Sen “Karanlığa Hayı...
 » Artvin Barosundan Hukuk Devleti İçi...
 » 10 Ocak Günü Çalışan Gazeteciler Gü...
 » Artvin'de Dsp'nin 23'üncü Kuruluş Y...
 » Artvin’de Yaşam Alanlarımızı Savuna...
 » Hopa’da Huzuru Bozmaya Çalışanlar V...
 » Cerattepe Bilirkişi Raporuna Tepkil...
 » Murgul Bakır İşletmeleri’nde Mutlu...
 » Bayraktutan Gazeteciler Gününü Kutl...
 » Avukatlar, Hopa Adliyesi Önünde Bas...
 » 10 - 17 Aralık İnsan Hakları Haftas...
 » Artvin Medyası İnternet Haberciliği...
 » Artvin Tmmob İl Temsilcisinden 12 E...
 » Hopa’da Demokrasi Güçleri Meydana İ...
 » Bayraktutan Basın Bayramını Kutladı...
 » Ankara'daki Artvinliler Doğaya Sahi...
 » Doğu Haber Gazetesi Yeni Matbaasınd...En Çok Okunan Politika Haberleri
 » Sercan Dede Ödp Artvin İl Başkanlığ...
 » İyi Parti Teşkilatı Basın Mensuplar...
 » Sp Artvin İl Başkanlığı Ekonomik Du...
 » Artvin’de İyi Parti Merkez İlçe Baş...
 » Milletvekili Kışla Artvin’de...