Ttb'den, Sağlık Bakanı Recep Akdağ'a Tepki

18/08/2006 11:47

"Kanserde Artış Olmadığını Ne Cesaretle Söylüyorlar!"

Haber: Hayati AkbaşSağlık Bakanı Recep Akdağ, bakanlığın Karadeniz Bölgesi'nde iki yıldır yürüttüğü, "Kanser ve Kanser Risk Faktörleri Araştırması"nı dün düzenlediği basın toplantısıyla açıkladı. Araştırmanın sonucunda bölgedeki kanser vakalarıyla Çernobil Nükleer Felaketi arasında doğrudan bir bağlantı olmadığının görüldüğünü söyleyen Akdağ, "Çernobil, Türkiye'de riskli olduğu düşünülen bölgelerde kanser sayısında artışa neden olmamıştır" dedi. Bakanın açıklamasına Türk Tabipleri Birliği Başkanı (TTB) Prof. Dr. Gencay Gürsoy, Karadeniz'de görev yapan çok sayıda hekimin kanser vakalarında yaşanan artışa bizzat tanık olduğunu ve kanser verilerinin sağlıksız olduğunu söyleyerek cevap verdi.

Karadeniz'de başlatılan 4 aşamalı araştırmanın Çernobil Felaketi'nin ardından gerçekleştirilen en kapsamlı araştırma olduğunu vurgulayan Bakan Akdağ, "Bakanlığım tümüyle tarafsız kalmış, bilimsel veriler neyse ortaya konmasına azami özen gösterilmiştir, " dedi.

'10 YILLIK KAYITLAR İNCELENDİ'

Çalışmanın ilk aşamasında özellikle Karadeniz Bölgesi olmak üzere son 10 yılı kapsayan kanser kayıtlarının incelendiğini anlatan Akdağ, ikinci aşamada ise Çernobil faciası sonrası radyoaktivite artışının yoğun görüldüğü yörelerdeki 20 bin haneyi kapsayan hane halkı araştırmasıyla risk faktörleri ve kanser hastalık yükünün belirlendiğini kaydetti.

Akdağ, üçüncü aşamada, radyasyondan etkilendiği bilinen tiroid kanseri örneklerinin incelendiğini, dördüncü aşamada da yeni tanı konmuş hastalar ve yakınlarında biyolojik doz tayini yapıldığını belirtti. Akdağ, gazetecilerin "Gönül rahatlığıyla 'Çernobil Karadeniz bölgesinde kanseri tetiklememiştir' diyebiliyor musunuz" sorusuna, "Evet, Çernobil Türkiye'de riskli olduğu düşünülen bölgelerde kanser sayısında artışa neden olmamıştır" yanıtını verdi.

'ESAS ÇERNOBİL SİGARADIR'

Kanser sayılarındaki artışın büyük ölçüde kanser kayıtlarının titizlikle tutulmasından kaynaklandığını belirten Akdağ, "Karadeniz Bölgemizde kanser vakaları diğer bölgelerimizden farklı bir artış göstermemektedir. Ülkemizin tüm bölgelerinde görülen kanser sayılarındaki artış, büyük ölçüde kanser Kayıtlarını çok daha titizlikle tutmamızla ilgilidir. Ancak bazı kanserler için gerçek artışın önemli bir sebebi yaygın sigara tüketimidir, " dedi. Bakan Akdağ, bundan sonra bakanlık olarak asıl enerjilerini sigarayla mücadeleye adayacaklarını sözlerine ekledi.

"Hekimlerin tanıklıkları göz ardı edilemez"

Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın açıklamalarını değerlendiren TTB Başkanı Prof. Dr. Gençay Gürsoy, şöyle konuştu: "Bakanlığın raporuna temel teşkil eden ayrıntılı bilimsel incelemeler elimizde olmada rapora ilişkin net bir şey söylemek mümkün değil ama kanser vakalarının artmadığını ne cesaretle söylüyorlar anlamak mümkün değil. Bu araştırmaların ötesinde Karadeniz'de görev yapan çok sayıda hekim arkadaşımızın ortak kanısı ve gözlemi kanser vakalarında artış olduğu yönünde. Bu hekimlerin tanıklıkları göz ardı edilemez. Sağlık Bakanı Akdağ, kanser sayılarındaki artışın büyük ölçüde kanser kayıtlarının titizlikle tutulmamasından kaynaklandığını belirtiyor. Peki, güvenilir kayıtlar yoksa Çernobil öncesi ve günümüz arasında nasıl bir kıyaslama yapılabilir? Artış olmadığını ne cesaretle söylüyorlar? Bizim dışımızdaki Karadeniz'e komşu ülkelerde kanser vakalarında artış olduğu ortada. Hekimlerin de bu yönde tespitleri ve tanıklıkları söz konusu. Ben bu raporun sağlıklı bir değerlendirme olduğundan şüphe duyuyorum. "

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 18.08.2006 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Çernobil Tüm Türkiye'yi Etkiledi...
 » Eğitim Sen Artvin Şubesi’nin Eğitim...
 » Halkevleri’nden Hopa Raporu...
 » Kruvaziyer Operatörleri Trabzon’a G...
 » Artvin’de Kanserle Mücadele Program...
 » Karadeniz'de Kanser Araştırmasına D...
 » Bayraktutan Sarp Sınır Kapısını Tbm...
 » Çernobil Hala Hopa'da...
 » Trabzon’da Lojistik Ve Tedarik Zinc...
 » Artvin, Türkiye'de Nefes Alınabilir...
 » ''kanserin Toplumsal Önemi Ve Risk...
 » 3.artvin Eğitim Çalıştayı Sona Erdi...
 » Doğu Karadeniz’deki Ölümlerin Neden...
 » Artvin'den Ufo Geçmiş...
 » Artvin İl Koordinasyonda Cankurtara...
 » Bayraktutan Kanser Vakaları İçin Me...
 » Trabzon Lojistik Merkez Projesi Rus...
 » Koca Çiğer Maketi Artvin’de...
 » Artvin’de Veteriner Hekimlere Yönel...
 » Artvin'de Kanser Konferansı İlgi Gö...En Çok Okunan Sağlık Haberleri
 » Hopa’da Rahim Ağzı Kanseri Farkında...
 » Artvin’de Kanserle Mücadele Program...