23. Uluslararası Kar Üstü Karakucak Güreşleri

10/02/2018 20:36

Şavşat’ta “23. Uluslararası Kar Üstü Karakucak Güreşleri” Yapıldı.


Haber: Hayati AkbaşArtvin'in Şavşat ilçesine bağlı Veliköy'de bu yıl 23'üncüsü düzenlenen Uluslararası Kar Üstü Karakucak Güreşleri yapıldı.

Artvin Valiliği, Şavşat Kaymakamlığı, Veliköy Muhtarlığı ve Veliköy Kültür ve Dayanışma Derneği iş birliğiyle bin 370 rakımlı köyde düzenlenen güreşlere, Artvin'in yanı sıra Rize, Ardahan, Kocaeli, Tokat, Erzurum, İstanbul, Sivas ve Samsun illerinden ve Gürcistan, İran, Ukrayna ile Azerbaycan'dan toplam 174 sporcu katıldı.

VALİ DOĞANAY’DAN, “ARTVİN’DEN AFRİN’E SELAM” -

Artvin Valisi Ömer Doğanay, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'de organizasyon anlamında tek kar üstü karakucak güreşlerinin Şavşat'ta yapıldığını söyledi.

- Suriye’de “Zeytin Dalı Operasyonu’nu” başarıyla sürdüren Türk Silahlı Kuvvetlerine ‘Artvin’den Afrin’e’ selam ve dualar gönderen Doğanay, ” Ata sporumuz karakucak güreşlerimizi kış mevsiminde güneşli ve güzel bir havada hep birlikte yaşatmanın onur ve gururunu yaşıyoruz. Bizler Valilik olarak bu ve benzeri geleneksel etkinliklere kültürümüzü yaşatmak adına her türlü maddi ve manevi desteği veriyoruz. Kar üstünde güreşmek ayrı bir meziyet ve güç ister. Bu güreşler tarihi asırlılar öncesine dayanıyor. Dünyada ve ülkemizde organize bir şekilde ilimizde yapılan kar üstü güreşleri bölge halkı ve izleyen herkes tarafından büyük beğeniyle takip ediliyor. Güreşlere yurt dışından da güreşçilerin katılıyor olması kaliteyi ve seyir zevkini artırıyor. Güzel bir etkinlik oldu. Başta sporcularımız olmak üzere etkinlikte emeği bulunanları kutluyorum” dedi.

Belediye Başkanı Öztürk ise ata sporu güreşi gündemde tutmak amacıyla organize ettikleri festivalin her yıl artan bir coşkuyla gerçekleştirildiğini dile getirdi.

Güreş müsabakaları, 11 kategoride yapıldı. Finalde, Erzurum Büyükşehir Belediyesi adına güreşen sporculardan Hamza Köseoğlu ve Kenan Gör karşı karşıya geldi. Mücadeleyi kazanan Hamza Köseoğlu, başpehlivan oldu.

Kar üstünde gerçekleştirilen güreşlerde, 35 kiloda Artvin'den Tahsin Öztürk, 38 kiloda Gürcistan'dan Deria Zelikania, 42 kiloda Artvin'den Ahmet İke, 47 kiloda Artvin'den Yasin Öztürk, 55 kiloda Erzurum'dan Ahmet Polat, 60 kiloda Erzurum'dan Murat Olukman, 66 kiloda Erzurum'dan Mansur Bayoğlu, 74 kiloda Artvin'den Murat Aktel, 84 kiloda Erzurum'dan Adem Akbulut ve 96 kiloda ise Artvin'den Okay Köksal birinciliği elde etti.

Güreşçilerin zaman zaman kardan etkilenerek zor anlar yaşadığı müsabakalar sonucunda, 4 bin lirası başpehlivana olmak üzere 60 bin lira ödül dağıtıldı.

Kategorilerinde dereceye girenlere Vali Doğanay ve protokol tarafından madalya ve çeşitli hediyeler verildi.

Müsabakaları, Vali Ömer Doğanay, Şavşat Kaymakamı Emre Yalçın, Şavşat Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk, Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın ile vatandaşlar izledi.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 10.02.2018 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Engelliler Festivali...
 » Artvin’de Peşpeşe Cumhuriyet Bayram...
 » Artvin’de “7 Bölge 7 İklim Şiir Şöl...
 » Vali Doğanay, Basketbol Takımından...
 » İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Art...
 » Doğuştan Yürüme Engeli Bulunan Genç...
 » Su Ürünleri Yetiştiriciliği Mevcut...
 » Anlamlı Günde Anlamlı Açılış...
 » Bakan Mehmet Özhaseki Artvin’de Ziy...
 » Vali Doğanay, “Sakin Şehir Şavşat’ı...
 » Vali Doğanay’dan Maddi Durumu İyi O...
 » Vali Doğanay’dan Murgul Huzurevi Sa...
 » Vali Doğanay, Engellileri Kapadokya...
 » Artvin’de Yeni Yıl Mesajları Yayınl...
 » Vali Doğanay, Artvin Balını Bir Mar...
 » Artvin Kent Konseyinden Vali Doğana...
 » Vali Doğanay’dan “Yedi İklim Şiir Ş...
 » Artvin Valisi Ömer Doğanay'ın 2018...
 » Boğaların Süper Ligi’nin Şampiyonu...
 » Şavşat Veliköy Karüstü Güreşleri Ya...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Acil Kan Aranıyor!...
 » Başkan Mubin Çakmak’tan Belediyeye...
 » Sarp Sınır Kapısı'nda İnsan Kaçakçı...
 » Bayraktutan Cankurtaran Tünelinin P...
 » Hopa’da Hemşire Arkadaşlarına Sürpr...
 » Chp Hopa Gençlik Kollarından Tso’ya...
 » Hopa Engereği Ve 20 Tür Koruma Altı...
 » Hopa Belediyesinden Mehmetçiğe Anla...
 » Hopa Esnaf Ve Sanatkarlar Odası Kon...
 » Hopa Belediyesi Makine Parkı Güçlen...