Kayın Mantarı Alternatif Bir Kazanç Kaynağı Olacak

24/01/2018 11:04

Vali Doğanay, “Kayın Mantarı, Küçük Aile İşletmeleri İçin Alternatif Bir Kazanç Kaynağı Olacak”


Haber: Hayati Akbaş







Artvin Valisi Ömer Doğanay, Artvin İli Mantar Yetiştiricileri Birliği Yönetim Kurulu Üyelerini kabul etti. Yönetim Kurulu Başkanı Ali Fuat Beyaz ile yönetim kurulu üyeleri Cafer Azizağaoğlu, Ayhan Karadeniz, Naci Özay ile Doğan Ülker’i makamında kabul eden Vali Doğanay, yeni kurulan birlik yönetimini tebrik ederek, çalışmalarında başarılar diledi.

Başkan Ali Fuat Beyaz, geçtiğimiz günlerde kurdukları birliğin kuruluş amacı ve faaliyetleri hakkında Vali Doğanay’a bilgi verdi. Birliğin kuruluş amacının mantar üreticilerini bir araya getirmek olduğunu belirten Beyaz, ” Mantar üretimini talebe göre planlamak, ürün kalitesini iyileştirmek, pazara geçerli norm ve standartlara uygun ürün pazarlamak ve ürünlerin ulusal ve uluslararası ölçekte pazarlama gücünü artırıcı tedbirler almaktır. Birliğimizi yaklaşık bir ay önce kurduk. 16 üyemiz var. ” dedi.

Birliğin kurulmasında Vali Doğanay’ın çok büyük katkıları ve yardımları bulunduğunu ifade eden Beyaz, ” İlimizde kayın mantarı üretimi yapmak için bazı arkadaşlarımızla Türkiye’de kayın mantarı yapan tüm illeri gezerek bilgi sahibi olduk. İlimize geri döndüğümüzde kendi imkânlarımızla mantar üretebilecek seraları kurmak istedik. Ancak çok maliyetli olduğu için vazgeçtik. Ardından Valimiz Ömer Doğanay, bizleri makamında kabul ederek Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının yüzde elli hibe destekli projelerinden faydalanabileceğimizi söyledi. Bizzat kendisi bizim projelerimize yardımcı olarak 8’i il merkezinde, diğerleri de ilçelerde olmak üzere toplam 21 tam otomosyonlu mantar üretim serası kurulmasını sağladı. Ben köyüm olan Ballıüzüm köyünde 108 metre kareye sahip 600 kütük kapasiteli tam otomosyon sistemli seramı kurdum. Yakında üretime başlayacağım. Bazı arkadaşlarımız üretime geçtiler. İlk ürünlerini bile aldılar. Biz köylüler projeden çok mutluyuz. Buradan sayın valimize köylüler olarak çok teşekkür ediyoruz. Valimiz olmasaydı biz bu projeleri yapamazdık” dedi.

-Vali Doğanay, kayın mantarı küçük aile işletmeleri için önemli bir alternatif kazanç kaynağı olacak-

Ziyaretten duyduğu memnuniyetini dile getiren Vali Ömer Doğanay, kayın mantarın özellikle küçük aile işletmeleri için alternatif bir kazanç kaynağı olabileceğini söyledi.

Vali Doğanay, Artvin'de orman köylüsü için alternatif geçim kaynağı olabileceği düşüncesiyle başlattıkları proje kapsamında, il genelinde bugüne kadar 21 adet tam otomosyon sistemine sahip olan mantar serası oluşturduklarını kaydetti.

Çiftçinin düşük maliyetlerle yeni ürün yetiştirmesini amaçlandığını da kaydeden Doğanay, “Çiftçinin ürün yelpazesine alternatif bir ürün kazandırıldı. Düşük maliyeti ve yüksek ürün verimiyle dikkat çeken istiridye diğer ismiyle kayın mantarı, çitçilere yeni bir gelir imkânı sağlayacağına yürekten inanıyorum. Ayrıca bir kez daha birlik yönetimini kutluyor, bol kazançlı günler diliyorum” diye konuştu.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 24.01.2018 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Artvin Kayın Mantarında Marka Olaca...
 » Artvin’de Akak Projesi...
 » Artvin’de Genç Çiftçi Projesi...
 » Ankara’daki Koop 2017 Fuarı Sona Er...
 » Koop 2017 Fuarı...
 » İstanbul'da ‘3. Artvin Tanıtım Günl...
 » 15 Proje İçinden Birinci Seçildi...
 » Vali Ömer Doğanay, İşsizlere Umut...
 » Vali Doğanay, Engelli Öğrencilerle...
 » Engelliler Haftası Çeşitli Etkinlik...
 » Maddi Durumu İyi Olmayan Aileye Ev...
 » Vali Doğanay, Polis Teşkilatının 17...
 » Hopa’da Açılış Ve Temel Atma Törenl...
 » Vali Doğanay, Emekli Öğretmenleri U...
 » Hopa Tso Yönetiminden Vali Doğanay’...
 » 2016 Yılı 11’nci Etap Ekonomik Yat...
 » Artvin’de 29 Ekim Cumhuriyet Bayram...
 » Artvin Valisi Ömer Doğanay’ın Yarıy...
 » Orman Ve Su İşleri Bakanı Veysel Er...
 » Hopa Tso Teşekkür Etti...



En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Acil Kan Aranıyor!...
 » Hopa Tso Genel Sekreterliğine Hamdi...
 » Hopa Yoldere Köyü Sakinlerinin Tale...
 » Başkan Mubin Çakmak’tan Belediyeye...
 » Sarp Sınır Kapısı'nda İnsan Kaçakçı...
 » Hopa Engereği Ve 20 Tür Koruma Altı...
 » Cerattepe Heyeti Anıtkabir’i Ziyare...
 » Hopa Esnaf Ve Sanatkarlar Odası Kon...
 » Hopaport’tan Yeni Bir Hizmet Daha...
 » Hopa Belediyesi Makine Parkı Güçlen...