40 Bin İmzayı Tbmm Başkanlına Verdiler

17/01/2018 12:17

Cerattepe İçin Topladıkları 40 Bin İmzayı Tbmm Başkanlına Verdiler.


Haber: Hayati AkbaşArtvin’in Kafkasör Yaylası Cerattepe mevkiindeki madencilik faaliyetlerine karşı, Artvin Çevre Platformu üyelerinin başlattığı ve 1 ay süren imza kampanyası tamamlandı. Çevreciler topladıkları 40 bin imzayı Ankara'da TBMM'ye teslim ettiler. .

Artvin Cerattepe’de madencilik faaliyetlerine karşı yaklaşık 25 yıldır çevre mücadelesi yürüten yöre halkı bir aydır başta Artvin olmak üzere İstanbul, Ankara, Bursa, Zonguldak, Kocaeli, Çanakkale, Antalya, İzmir, Sakarya ve Sinop illerinde başlattığı imza kampanyasını tamamladı.

Artvin Çevre Platformu adına toplanan yaklaşık 40 bin imza için Artvin’den yola çıkan ve aralarında Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan’ın da yer aldığı bir grup Ankara’da TBMM’de Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan’i ve daha sonra CHP Genel Başkanı Kiliçdaroğlu dahil ziyaretlerini gerçekleştirdiler. Daha sonra toplanan imzalar, TBMM Başkanlığı’na teslim edildi. .

"Sağlıklı Çevrede Yaşam Hakkı Tehdit Ediliyor"

Artvin Çevre Platformu’ndan yapılan yazılı açıklamada, ildeki güzel doğanın başta Cerattepe olmak üzere vahşi bir saldırı altında olduğu belirtildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Cerattepe yanında son zamanlarda verilen yüzlerce yeni maden ruhsatlarının Artvin’i yaşanması mümkün olmayan bir kent haline getireceği görülmektedir. Maden işletmeleri, taş ocakları, HES’ler ve yeşil yol gibi doğayı tahrip eden çalışmalar Artvinlilerin sağlıklı bir çevrede yaşama hakkını tehdit etmektedir. Doğayı, endemik türler başta olmak üzere, bir bütün olarak tehdit eden, insanların kültürlerine ve yaşam alanlarına kast eden, ekolojik sistemde onarılmaz yaralar açması bilim insanlarınca kanıtlanmış olan, ülkemiz ekonomisine getiri sağlamaktan çok şirketlerin kar sağlaması üzerine planlanmış çalışmalara karşı mücadele etmenin ülke ve çevre sevgisinin gereği olduğuna inanıyoruz. ”

"Madencilik Faaliyetlerine Derhal Son Verilmeli"

Artvin’de OHAL kapsamındaki yasakların devam ettiğini belirtildiği açıklama şöyle tamamlandı: “Bu durum insanların en temel haklarından biri olan sağlıklı bir çevrede yaşama hakkının savunulmasını ve ifade edilmesini engellemektedir. Bizler ülkemizin değişik yerlerinde yaşayan Artvinliler ve çevre dostları olarak Artvin’de halkın ve tüm canlıların yaşam hakkını elinden almaya çalışan uygulamaların son bulmasını ve Cerattepe ’deki madencilik faaliyetlerine derhal son verilmesini talep ediyoruz. ”

100 Yaşındaki Ali Dede Destek Vermişti

Artvin’in Kafkasör Yaylası Cerattepe mevkiinde, 2 yıl önce madencilik karşıtı protestolar sırasında biber gazı ile müdahalede bulunulan ve vücuduna plastik mermi isabet eden 100 yaşındaki Hacı Ali Keklik, yaşına rağmen çevre mücadelesine destek vermişti. 'Cerattepe gazisi' olarak tanınan Hacı Ali Keklik, Artvin Çevre Platformu tarafından başlatılan maden karşıtı kampanya için kapı kapı dolaşıp, imza toplamıştı

40 Kişilik Heyet Yola Çıktı

Artvin'de Kafkasör Yaylası Cerattepe mevkiindeki madencilik faaliyetlerine karşı, Artvin Çevre Platformu üyelerinin başlattığı ve 1 ay süren imza kampanyasının tamamlanmasının ardından toplanan yaklaşık 40 bin imzayı Ankara'ya götürecek olan 40 kişilik heyet yola çıktı. Nur Neşe Karahan ve Av. Bedrettin Kalın’ında yer aldığı kafilede, birçok STK temsilcisi yer alıyor. Artvin Halitpaşa Meydanı’nda toplanan çevreciler yolculuk öncesi otobüsün önünde fotoğraf çekindiler.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 17.01.2018 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Artvin Çevre Platformlarından Sekiz...
 » Yeşil Artvin Derneği 20 Yaşında...
 » Artvin Halkı Madene Karşı Tek Yürek...
 » Artvin İçin Kocaeli’nde Buluştular...
 » Deriner Barajı Şubat 2012’te Elektr...
 » Yeşil Artvin Derneği Maden Şirketin...
 » Cerattepe Bilirkişi Raporuna Tepkil...
 » Maden Kıskacında Artvin Paneli Yapı...
 » Artvin Stk Ve Platformları Türkiye...
 » Artvin Kafkasör’de Madene Karşı Huk...
 » Cerattepe Artvin’de Bir Kez Daha Ma...
 » Muhammet Altunal’dan Maden Açıklama...
 » Artvin’de Cerattepe İçin Gergin Top...
 » Halkevleri’nden Hopa Raporu...
 » Tema Vakfından Cerattepe Ve Yeşil A...
 » Cerattepe’den Artvin’e “Altın Vuruş...
 » Cerattepe Ve Genya’da Madencilik Da...
 » Cerattepe İle İlgili Koordinatör Ün...
 » Artvin’de Gerilimi Düşürücü Gelişme...
 » Artvinli Gençler Cerattepe İçin Hor...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Acil Kan Aranıyor!...
 » Başkan Mubin Çakmak’tan Belediyeye...
 » Sarp Sınır Kapısı'nda İnsan Kaçakçı...
 » Bayraktutan Cankurtaran Tünelinin P...
 » Hopa’da Hemşire Arkadaşlarına Sürpr...
 » Chp Hopa Gençlik Kollarından Tso’ya...
 » Hopa Belediyesinden Mehmetçiğe Anla...
 » Hopa Engereği Ve 20 Tür Koruma Altı...
 » Hopa Esnaf Ve Sanatkarlar Odası Kon...
 » Hopa Belediyesi Makine Parkı Güçlen...