Artvin’de Diktatör İsimli Oyuna İzin Yok

10/01/2018 14:14

Artvin’de Diktatör İsimli Tiyatro Oyunun Sahnelenmesine İzin Verilmedi!


Haber: Hayati AkbaşArtvin Halk Evleri Başkanı Dursun Ali Koyuncu, Artvin Valiliğinin Barış Atay’ın Sadece Diktatör isimli tiyatro oyunun sahnelenmesine izin vermesine rağmen İl Özel İdaresinin oyun için Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür merkezine kendilerine tahsis etmediğini söyledi.

Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezi'nde 12 Ocak günü saat 19. 00'da, salonun uygun olmaması halinde ise 14 Ocak günü saat 18. 00'de yapılması istemiyle Artvin Valiliği'ne yapılan etkinlik başvurusuna, 'gerekli güvenlik tedbirlerinin alınması halinde' izin verildi. Ancak, valilik tarafından gönderilen yazıda kültür merkezinin sorumluluğunun Artvin İl Özel İdaresinde olduğu belirtilerek iznin buradan alınması istendi.

"Sadece Diktatör" oyununun gösterimi için başvurulan İl Özel İdaresi ise verdiği yanıtta, idare tarafından yeniden incelendiği belirtilen oyunun içeriğinin 'uygun görülmediği' ve salon tahsisinin yapılamayacağı belirtildi.

Artvin İl Özel İdaresi tarafından Genel Sekreter Yardımcısı Abdurrahman Anlaş imzasıyla gönderilen yazıda ise şu ifadeler yer aldı:

"Valilik Makamına vermiş olduğunuz 19. 12. 2017 Tarih ve 4 Sayılı yazınız Valilik Hukuk İşleri Şube Müdürlüğünce incelenmiş olup adı geçen tiyatro oyununun oynanmasına izin verilmiştir ancak idaremizce tiyatro konusunun yeniden incelenmesi sonucu oyun içeriği tarafımızdan uygun görülmemiş olup salon kiralamasının yapılamayacağının bilinmesini önemle rica ederim. "

İl Özel İdaresi’nin verdiği cevabın ardındanArtvin Halkevleri Başkanı Dursun Ali Koyuncu, yönetim kurulu üyeleri Ayla Atlılar, Yasin Öztürk, İl Özel İdaresi Genel Sekreterliğine giderek Genel Sekreteri Orhan Yazıcı ile görüşme yaptı. Yapılan görüşmeden bir netice alamayan Halkevleri üyeleri kararı protesto etmek için gün boyunca bekleme salonunda beklediler. Mesai saatinin bitmesine yakın eylemlerini sürdüren Halkevleri üyelerine bazı siyasi parti temsilcileri ve STK’lar destek verdi. Grubun kalabalıklaşmasının ardından polis il özel idaresi genel sekreterlik bölümünde bekleyen grubun dışarıya çıkmasını istedi. Yazıcı ile görüşene kadar çıkmayacaklarını söyleyen grup, polis ile yaklaşıkiki saat görüşme yaptı. Yapılan görüşme ile Halkevleri üyeleri il özel idaresi önünde basın açıklaması yapma kararı aldı.

Artvin Halk Evleri Başkanı Dursun Ali Koyuncu tarafından yapılan açıklamada; “Valilikten aldığımız olur yazısı sonrası Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezi 12 Ocakta sahnelemeyi planladığımız oyun için bize tahsis edildi. Biz valilikten aldığımız olur yazısına istinaden özel idareye başvuruda bulunduk. Parayı yatırın salon sizindir dediler bize. 2 bin lirayı getirin bu salon sizindir dediler. Bu parayı yatırmaya geldik ancak özel idare hiçbir hukuki dayanağı olmadan bu talebimizi reddetti. Özel idareni bize verdiği yazıda şöyle diyor. Sanki bir tiyatro metninin içeriğini inceleme hakkı varmış gibi, özel idare bize “Biz bu tiyatroyu inceledik, bu tiyatroyu bu salonda oynatmaya izin vermiyoruz” dedi.

Biz tamamıyla hukuki, haklı olduğumuz bir davada özel idarenin salonunu bize salonu tahsis etmesi için özel idare binasına gelerek burayı terk etmedik. Bizim ısrarımızın temel nedeni şudur. Bu kente yıllardır hiçbir muhalif oyun getirilmemektedir. Bu kentte devletin kurumunda, salonunda hiçbir tiyatro oyunu oynatılmıyor.

Hiçbir siyasi topluluğa hiçbir politik oyun oynatılmıyor. Bu salon sanki AKP’ye tahsis edilmiş gibi, bu salon sadece Ensar Vakfına aitmiş gibi saçma sapan, gerici oyunlarla burada ortaokul çocuklarına oyun sergilediler.

Tiyatro sadece yanlı herhangi bir kurumu öven bir oyun değildir. Tiyatro özgürdür. Eleştiri yapma hakkınız vardır. Tiyatro bir kurumu eleştiriyor diye yasaklanamaz. Bu haklı mücadelemize devam edeceğiz.

Barış Atay’da şunun garantisini verdi. Her türlü yasaklamaya rağmen o gün orda olacağım, bu oyunu gerekirse sokakta oynayacağım diyor” diye konuştu.

Öte yandan, Onur Orhan'ın yazdığı ve Barış Atay'ın sahnelediği "Sadece Diktatör" oyunu, Artvin İl Özel İdaresi tarafından sakıncalı bulunarak, salon verilmedi. Yapılan bu engellemeye çok sayıda ünlü isim sosyal paylaşım sayfalarından tepki gösterdi.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 10.01.2018 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Altay, “Yürüyüş Kararı Kolay Alınma...
 » Ak Parti İl Danışma Meclis Toplantı...
 » Hopa Hdp’den Başkan Kasımoğlu’na Ağ...
 » Türkiye'nin Gündemi Artvin'de Tartı...
 » Emin Özgün Artvin Chp’den Belediye...
 » Hdp Milletvekili Adayı Neden Hdp’de...
 » Artvin Eğitim-sen’in Muhteşem Şiir...
 » Kültür Ve Turizm Bölge Çalıştayı Ge...
 » Artvin Türk Eğitim Sen Şube Başkanı...
 » Hopa Olaylarının 1 Yılında Metin Lo...
 » Artvin Add'den Eğitim Sendikalarına...
 » Artvin Hdp Milletvekili Adaylarını...
 » Hopa Akparti İlçe Danışma Meclisi T...
 » Metin Lokumcu Ölümün 4’üncü Yılında...
 » Artvin Chp Genel Başkanlarına Sahip...
 » Mhp Hopa Ve Arhavi’de Seçim Bürolar...
 » Chp Artvin’de Ön Seçimden Vazgeçti...
 » Artvin Tmmob Başkanından Açıklama G...
 » Artvin İl Genel Meclisi Nisan Ayı K...
 » Artvin İl Genel Meclisi Haziran Ayı...En Çok Okunan Kültür-Sanat Haberleri
 » Artvin’de Diktatör İsimli Oyuna İzi...