Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uçuşa Hazır

23/12/2017 10:50

Bakan Arslan, Rize-artvin Havalimanı İçin Tarih Verdi.


Haber: Hayati AkbaşBakan Arslan “25 bin metrekare kapalı alana sahip olan bir terminal yapacağız. Onun da proje süreçleri devam ediyor. Sözleşmesine göre 2021 yılında bitmesi öngörülüyor. Sayın Cumhurbaşkanı’mızın talimatları ile arkadaşlarımızla tekrar görüştük. Rize-Artvin Havalimanı 29 Ekim 2020 yılında bitirilecek” dedi.

Türkiye’de En Büyük İkinci, Dünyada Üçüncü Olacak

Bu havalimanının, dünyanın denizde yapılmış en büyük üçüncü ve Türkiye’nin ikinci havalimanı olacağını ifade eden Arslan, “25 metre derinliğinde ve 85 milyon ton taş dolgu yapacağız. Havalimanın önemini ve özelliğini vurgulaması adına çok önemli. Konvansiyonel boyut dediğimiz 3 bin metreye 45 metrelik bir pist olacak. Dünyanın her yerine uçabilecek uçakların gelebileceği ve inebileceği bir pistten bahsediyoruz. ” diye konuştu.

29 Ekim 2020’de Hizmette Olacak

Arslan, havalimanının yılda 3 milyon yolcuya hizmet edebileceğini belirterek, şunları kaydetti:“25 bin metrekare kapalı alana sahip olan bir terminal yapacağız. Onun da proje süreçleri devam ediyor. Sözleşmesine göre 2021 yılında bitmesi öngörülüyor. Sayın Cumhurbaşkanı’mızın talimatları ile arkadaşlarımızla tekrar görüştük. Rize-Artvin Havalimanı 29 Ekim 2020 yılında bitirilecek. Yani 3, 5 yıl sonra biz bu havalimanını bitirmiş olacağız. Bölge insanının hizmetine sunmuş olacağız. Yeter ki amacınız iş yapmak ve eser üretmek olsun. Bu bölge taşa da doğal güzelliklere de sahip. Biz taşı bulacağız ve bu havalimanını yapıp gerçekleştireceğiz. Bundan da Rizeliler ve Artvinliler mutlu olacak. Rize-Artvin Havalimanı hem bölgeye bölge insanına ve bu kadar değerli turizm merkezi olan bir yere misafirlerimizi ağırlayacak bir havalimanı kazandırmış olacağız. ”

25 Yılda 30 Havalimanı

Rize-Artvin Havalimanı’nın Türkiye’de havacılık sektörünün geldiği noktayı gösterdiğini kaydeden Arslan, 2002 yılında 25 havalimanı varken bugün 55 aktif havalimanı bulunduğunu söyledi.

Yılda yaklaşık 35 milyon yolcuya iç ve dış hat olarak hizmet veriyorken bugün yılda 180 milyonun üzerinde yolcuya hizmet edildiğini anımsatan Arslan, “Daha da önemlisi dünyanın en büyük ve en fazla yolcuya hizmet edecek havalimanını İstanbul’a yapıyoruz. Bu da yılda 200 milyon yolcuya hizmet edecek. Ülkemizi dünyanın havacılık merkezi haline getirecek bir havalimanı. ” değerlendirmesinde bulundu.

Arslan, bununla da yetinmediklerini belirterek, “Şu an aktif olarak 6 havalimanının yapılması ile ilgili süreçleri devam ettiriyoruz. İstanbul, Rize-Artvin, Çukurova Bölgesel Havalimanı, Yozgat, Karaman, Gümüşhane-Bayburt arasına hizmet edebilecek bir havalimanı, İzmir Çeşme’de de yeni bir havalimanı…” dedi.

Türk havacılık sektörünün, dünyanın havacılık merkezi olmasına uygun bir şekilde daha da gelişerek hizmet eder hale geleceğini ifade eden Arslan, şöyle konuştu:“Çünkü havacılık yatırımın yapılması, yatırım erbabının hızlı bir şekilde gelmesi, dünyadaki ticaret olan her yere kolaylıkla erişebilmeniz anlamına geliyor. Adeta ticaretin, ekonominin, sanayinin ve endüstrinin büyümesinin önündeki en büyük engelken, şimdi tam tersine ülkemizin havacılık alanında geldiği noktayı düşünürseniz engel olmaktan ziyade bunların hepsinin büyümesi adına bir lokomotif haline geldi. İnşallah daha da büyüyecek ve artacak. ”

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 23.12.2017 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Ak Parti İl Danışma Meclis Toplantı...
 » Başbakan Erdoğan Artvin’deydi...
 » Başbakan Binali Yıldırım Artvin’de...
 » Artvin Valisi Aydoğdu İle Giderayak...
 » Galip Öztürk “10 Yılda Yolcu Sayısı...
 » Artvin’de Yaşam Alanlarımızı Savuna...
 » Artvin, Meclis Gündeminde Konuşulma...
 » Cerattepe Artvin’de Bir Kez Daha Ma...
 » Deniz Karadan Ucuza Geldi...
 » Rize’deki Havalimanın Artvin’e Katk...
 » Havalimanı Sondaj Çalışması Sona Er...
 » Davutoğlu Artvin’de Artvinlilerden...
 » Trabzon’da Düzenlenen 3. İpekyolu Z...
 » Artvin Eğitimi Sempozyumda Tartışıl...
 » Hasan Ekinci’den Çarpıcı Açıklamala...
 » Etibakır A.ş.’den Gazetecilere İfta...
 » Nedim Koyuncu “Akparti İçin Her Zam...
 » Artvin’de Çevre Ve Orman Konulu Pan...
 » Cumhurbaşkanı Erdoğan Yusufeli’ndey...
 » Kültür Ve Turizm Bölge Çalıştayı Ge...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Hopa’da Korkutan Yangın...
 » Arhavi’de Kurdoğlu Ailesinin Acı Gü...
 » Hopa Esnaf Odasında Osman Küçükali...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Hopa’da Tutuklanan Efrayim Vayiç Se...
 » Arhavi Belediye Meclisinden Tarihi...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...
 » Partilerinin Grup Toplantısına Katı...