Arhavili Öğrencilerden Sarp Gümrüğüne Teknik Gezi

19/12/2017 09:03

Arhavi Meslek Yüksekokulu Dış Ticaret Bölümü Birinci Ve İkinci Sınıf Öğrencileri Sarp Gümrüğüne Teknik Gezi Düzenledi.


Haber: Hayati AkbaşArhavi Meslek Yüksekokulu Dış Ticaret Bölümü birinci ve ikinci sınıf öğrencilerinden oluşan 17 kişilik bir grup ile öğrendikleri bilgilerin pekiştirilmesi ve uygulamada gümrükteki iş akışının nasıl gerçekleştiğinin yerinde görülmesi adına bir teknik gezi gerçekleştirildi.

Geziye öğrenciler ile birlikte Arhavi Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Okt. Caner Gürel ile Dış Ticaret Bölümü Öğr. Gör. İpek Kurt eşlik etti.

Bu gezide sarp gümrük bölgesi ziyaret edildi ve burada dış ticarete ilişkin işlem süreçlerine değinildi. Gümrük beyannamesinin tescilinden, transit işlemlerin bitirilmesi aşamasına kadar bir aracın geçişine dair bütün sürece tanıklık edildi.

Gümrük Kısım Amirlerinden Muhafaza Memuru Zeki Ateş ve Gümrük Turizm İşletmesi Saha Sorumlusu Çağlar Gümrükçü gezide eşlik ederek öğrencilere gümrük işlemlerindeki süreçler, uygulamalar, iş akışı ve ayrıca kendi deneyimleri hakkında bilgiler verdiler. Bu süreçte; gümrük beyannamesinin tescil ettirilmesi ve eşyanın hangi hatta düşeceğinin tespiti; yapılan beyanın gümrükte hangi mercilere iletildiği ve buradaki işlemlerin neler olduğu; fiziki kontrolün nasıl yapıldığı; limit fazlası eşyalara el konulması ve imhası; beyannamenin kapatılması gibi hususlarda konunun uzmanlarından bilgiler alındı.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 19.12.2017 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Geçiş Belgesi Dağıtım Esasları Bell...
 » Sınır Ticaretinde Yeni Düzenleme Ge...
 » Tır Uygulama Tebliğinde Değişiklik...
 » Yeni Yılda Gümrüklere Özet Beyen Si...
 » Güçlü Lojistik, Güçlü Türkiye İçin...
 » İl Genel Meclisi Aralık Ayı Kararla...
 » Hopa - Arhavi Ve Borçka’da Mücbir S...
 » Rusya Federasyonu Tır Karne Uygulam...
 » Sarp'ta Kaçakçılığa Yine Geçit Veri...
 » Engelli Dönüşüm Yasası Bir Yıl Daha...
 » Akparti Milletvekili Adaylarını Tan...
 » Bakan Hayati Yazıcı'dan Nakliyecile...
 » Norm Fazlası Öğretmen Atamaları 5 A...
 » Hopa İş Dünyası İle Ropörtajlarımız...
 » Artvin Halk Sağlığından Kadına Şidd...
 » Hopaport’un Bu Defaki Misafirleri Ö...
 » Hopaport’un Bu Defaki Misafirleri Ö...
 » Sarp Gümrük Kapısı'nda Bu Kezde Kam...
 » Vali İnce, İlk İlçe Ziyaretleri İçi...
 » Karadeniz İsyandadır Platformu Üyel...En Çok Okunan Eğitim Haberleri
 » Artvin’de 26 Bin Öğrenci Karne Heye...