Hopa’da, Kudüs İçin Protesto Gösterisi Yapıldı

08/12/2017 18:22


Haber: Hayati AkbaşHopa’da Memur-Sen tarafından Cuma Namazı sonra Merkez Cami Meydanı’nda düzenlenen protesto gösterisine Belediye Başkanı Nedim Cihan, AK Parti İlçe Başkanı İlyas Güven, kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Cami Meydanı’nda Cuma namazı sonrası bir araya gelen vatandaşlar “Özgür Kudüs İçin Ayaktayız ”yazılı pankartla Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımasını protesto ettiler.

Vatandaşlar, “Kahrolsun İsrail işbirlikçi ABD, Kudüs özgürdür özgür kalacak, Kudüs bizimdir bizim kalacak, insanlık uyuma Kudüs’e sahip çık” sloganları attılar.

Burada yapılan basın açıklamasında, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ın hukuksuz Kudüs açıklamasının insanlık vicdanını yaralayıp bölgedeki sorunları derinleştirdiğini söyledi.

Memur-Sen İlçe Başkanı Mehmet Zafer Yazıcı’ nın Cuma namazı çıkışı yaptığı basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

KUDÜS SAVAŞIN DEĞİL BARIŞIN ŞEHRİDİR.

Aziz dava arkadaşlarım, Kudüs sevdalısı yiğitler, Değerli Basın Mensupları!İnsanlık tarihinin en kanlı, en şedit dönemlerinin yaşandığı bir zaman dilimindeyiz. Şiddeti daha da derinleştirerek kanlı iktidarlarını sürdürmek isteyen bir zihniyet, Kudüs üzerinden yeni bir hamle yapmaya hazırlanıyor. Bunu gören tarihsel gerekçelerini bilen ve dünyanın bu devrine itiraz eden vicdan sahiplerinin sesi olarak ihtarda bulunmak üzere burada toplandık.

Kudüs’ü işgal eden İsrail’e, İsrail’e destek veren ABD ve bütün bunlara sessiz kalanlar ile birlikte insanlığa dönük bu ihtarın nedeni de hedefi de bellidir. Kudüs insanlığın ortak mirası, özgürlük Kudüs’ün hakkı iradesini yansıtmak için buradayız.

"ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma” ve "Amerikan Büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınmasına” yönelik söyleminin fiiliyata geçirmeyi amaçlayan ABD ve Başkanı Trump ihtarımızın öncelikli muhataplarıdır.

ABD’nin bu hamlesi, insanlık için manevi ve tarihi kıymete sahip, bu yönüyle de dünyanın barış adası olmuş Kudüs’ü savaş gerekçesine dönüştürmek amacı taşımaktadır.

Bu yolla, diplomatik ve ekonomik zeminde devam eden örtülü üçüncü dünya savaşının ateşli bölümünün İslam coğrafyası üzerinden gerçekleşmesini istemektedir. Oysa Kudüs, bütün inançlar için ortak tarih, ortak coğrafya, ortak kültür ve hepsinden öte ortak kader ve birlikte yaşamak demektir. Kudüs’ün bu vasıflarının yok edilmesine izin vermeyiz. Kudüs’ün insanlığın ortak mirası olması gerçeğine ihanet ettirmeyiz.

ABD-İsrail ortak yapımı bu kirli strateji, şiddet ve krizlerle kavrulan bütün insanlık için eğer engellenmezse daha da büyük sorunların kapısını aralayacaktır. Tam da bu yüzden dünyanın bütün iyi insanları barışı geliştirme ve barış adası Kudüs’ü koruma noktasında çağrımızın muhatabıdır.

Buradan diyoruz ki, korsan İsrail Kudüs’ü başkent yapmak gibi bir hatayadüşmemeli, ABD İsrail’in başkentinin Washington olduğunu idrak etmeli.

Değerli basın mensupları… Aziz dava arkadaşlarım. Kudüs, bizim nazarımızda bir mihenktir. Her bir karışı İlahi vahyi insanlığa bildiren peygamberlerin izlerini taşıması hasebiyle Kudüs; insan olma şuuru, selamete erme bilinci ve sulhun mihengidir.

Kudüs, son Peygamber’in risaleti sırasında ilk kıble olarak seçilmesiyle de bizim için varoluşumuzun ve medeniyet kodlarımızın ifadesidir.

Muharref bir inancı kendisine payanda olarak kullanan ve batıdaki faşist düşüncelerden hız alan şiddet ideolojisi Siyonizm’in ateşine odun taşımak, nereden bakarsanız bakın akıl tutulmasıdır.

Yüz yılı aşkın süredir Filistinlilere karşı şiddet uygulayan Siyonist çetenin ideallerine bu derece destek çıkmak sadece akıl tutulmasıyla açıklanabilecek bir durum değildir elbette. Asıl neden kanlı müstebitlerin her ne olursa olsun iktidarlarını sürdürme stratejileridir.

Görünen odur ki Kudüs; çökmekte olan köhne dünya düzeninin merkezindeki ABD oligarşisinin yaşadığı iktidar çatışmasını gizleme aparatı olarak seçilmiştir. Bu yönüyle de çağrımızın bir diğer muhatabı Siyonizm’e karşı çıkan samimi Yahudilerdir. Çünkü Kudüs, samimi Yahudiler ’in de sığınağı ve inançlarını yaşama alanıdır.

Değerli basın mensupları…. Tam da bu noktada en güçlü ihtarı kendimizden başlayarak millete ve ümmete yapıyoruz.

Nasıl ki, Hz. Ömer’in fethiyle, Selahaddin Eyyubi’den bu yana medeniyetimizin önemli merkezlerinden biri olan Kudüs’ü Haçlılara karşı yüz yıllar boyu savunduysak;

Nasıl ki, Yavuz Sultan Selim Han’ın hilafetiyle birlikte Kudüs’ü bütün inançların barış adalarından biri yaptıysak;

Nasıl ki, Abdülhamid Han’ın mücadelesiyle Siyonizm’i Filistin ve Kudüs’ten uzak tuttuysak;

Şimdi de aynı şuurla mücadelemizi sürdürüp, haçlı artığı düşüncelleri payanda olarak kullanan emperyalizme ve Siyonizm’e karşı bütün insanlığı da içine alanbir söz söyleyebiliriz.

İslam coğrafyasında günü kurtarma politikaları peşinde koşan devlet yöneticilerinin ikircikli tutumlarına karşı çıkarak, inancımızın ve tarihimizin bize verdiği güçle barışın sesini yükseltebiliriz.

Şiddetten boğulmuş, krizlerle boğuşan bütün insanlık, doğru ve adil bir söz bekliyor. Anadolu bu sözü söylemeye hazırdır. Ümmetin gönlü bu hakikate açıktır. Bu konudaki inancımız ve kararlığımız tamdır.

Şimdi bu inancı ve kararlılığı fiiliyata dökme vaktidir. Kudüs’ün siyonizme başkent yapılmasını engellemek için harekete geçmek, birlikte ses vermek ve insanlığın beklediği o sözü söylemek için buradayız.

Müstebitler de en çok bundan korkuyor. Emin olun ki Kudüs’e özgürlük haykırışı bunun için şiddetle susturulmak isteniyor.

Eğer insanı özgürleştirecek söz söyleyebilirsek, müstebit iktidarlar yerle yeksan olur, özgürlüğün nefesi bütün dünyaya ulaşır. Tam da bu yüzden Özgür Kudüs, Tam da bu yüzden kahrolsun Siyonizm, Tam da bu yüzden defolsun ABD, Tam da bu yüzden Bağımsız Filistin.

Bu inanç ve kararlılıkla Mescid-i Aksa’ nın selamını alıyor, Kudüs ve Aksa’ nın İslamla kucaklaşması için haykırıyoruz. Yaşasın başkenti Kudüs olan bağımsız Filistin devleti… Yaşasın işgalden kurtulmuş Kudüs şehri”

Basın açıklaması sonrası grup sessizce dağıldı.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 08.12.2017 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Hopa'da İsrail'in Yaptığı Katlıam P...
 » İsrail - Türkiye 2. Arıcılık Kongre...
 » 10 - 17 Aralık İnsan Hakları Haftas...
 » Artvin’de Yargı Tatilden Döndü...
 » Artvin’de Her Kesimden Teröre Kınam...
 » Halkevleri’nden Hopa Raporu...
 » Açü Bünyesinde Akademik Yükselme, T...
 » Artvin Türk Eğitim Sen Başkanından...
 » Sadettin Tantan’dan Tarihi Uyarılar...
 » Artvin’de Ramazan Bayramı Mesajları...
 » Yeşil Artvin Derneği Bir Kez Daha M...
 » Bilal Erdoğan Artvin’de...
 » Chp Artvin İlbaşkanından İsrail’i K...
 » Artvin'de Çanakkale Şehitleri Anıld...
 » Torun’dan Hükümetin Suriye Politika...
 » Saadet Partisi İl Başkanlığına Gült...
 » Davutoğlu Artvin’de Artvinlilerden...
 » Artvin Cerattepe’de Skandallar Peşp...
 » Artvin Akparti'de Kongre Şöleni Yaş...
 » Ak Parti İl Danışma Meclis Toplantı...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Cankurtaran Yine Can Aldı...
 » Artvin Hopaspor Yönetiminden Teşekk...
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...
 » T.c. Batum Başkansolosluğuna Atanan...
 » Torun Ve Evlat Özlemlerini Giderdil...
 » Kemalpaşa’da İlk Muhtarlar Toplantı...
 » Partilerinin Grup Toplantısına Katı...