Hopa’da Alkol Ve Madde Bağımlılığı Konferansı Verildi

28/11/2017 10:23

Hopa’da “Alkol Ve Madde Bağımlığı” İle İlgili Konferans Verildi.


Haber: Hayati AkbaşHemşinliler Hizmet Vakfı ve Hopa Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğiyle düzenlenen Hopa ve Kemalpaşa Kaymakamlığı ve Hopa Belediye Başkanlığı’nın desteklediği madde bağımlığı ile ilgili konferans düzenlendi.

Dokuz Eylül Üniversitesi Adlı Tıp Ana Bilim Dalı Başkanı, Prof. Dr. Erdem Özkara tarafından katılımcılara "Madde Bağımlılığı" ile ilgili bilgilendirme yapıldı.

Hopa Kaymakamı Ferit Görükmez, madde bağımlılığıyla mücadelenin tüm dünyanın sorunu olduğunu, bağımlılık yapan madde kullanımına başlama yaşının düşmesi dolayısıyla eğitim çağındaki çocuk ve gençlerimizin daha fazla bilinçlendirilmesini gerektirmektedir. Ekonomik ve teknolojik alanda meydana gelen gelişmeler sosyal hayatımızı olumlu ve olumsuz yönlerde etkilemeye devam etmektedir.

Mutluluğu ve huzuru ailede, sosyal çevrede bulamayanlar farklı arayışların içine girmektedirler, Bu arayışların bir tanesi de maalesef uyarıcı ve uyuşturucu maddelerde sonlanmaktadır. Acilen genç neslin önleyici ve koruyucu hizmetlerle desteklenmesi, tütün, alkol, madde, teknoloji ve diğer tüm bağımlılıklarla mücadele kapsamında okullarda bilinç oluşturulması önem arz etmektedir. Bağımlılıkla mücadeleyi sadece polisiye bir vaka veya tedavi gerektiren sağlık sorunu gibi göremeyiz. Bağımlılıkla mücadele günümüzde sosyal bir vaka haline gelmiş olup toplumun her kesimini ilgilendiren, her kesiminin sorumluluk duygusuyla hareket etmesini gerektiren sosyal bir vakadır. Yeni bağımlıların ortaya çıkmaması, var olanların sonlandırılması eğitim, rehabilitasyon, sağlık bilincinin yerleştirilmesi, bireyde sorumluluk duygusunun geliştirilmesi ve aile içi ilişkilerin yeniden ele alınması gibi koordineli çalışmalar gerektirir. Tedavi maliyeti önlem maliyetinden fazla olan madde kullanımı ve bağımlılığından çocuk ve ergenleri korumak için sistemli, bütüncül ve karşılıklı iletişime dayanan bir model geliştirilmelidir. Bu sebeple bu tip konferans ve çalışmaların önemli olduğunu düşünüyor, toplantının faydalı geçeceğini umuyor, emeği geçenlere ve siz değerli katılımcılara teşekkür ediyorum” dedi.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 28.11.2017 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Artvin’de Yeşilay’dan Bağımlılıkla...
 » Uyuşturucu İlletiyle Mücadele...
 » Hopa’da Uyuşturucu Masaya Yatırıldı...
 » Artvin Valiliği Tedbiri Elden Bırak...
 » Artvin’de Bağımlılık Yapıcı Maddele...
 » Hopa Sorunlarını Tartışmaya Başladı...
 » Artvin'de Uyuşturucyla Mücadele Dev...
 » L.c. Waikiki Mağazacılık A.ş Bu Yıl...
 » Hopa’da Açılış Ve Temel Atma Törenl...
 » Hopa’da Eğitimcilerin Semineri Büyü...
 » Hopa Jandarması Kaçakçılara Geçit V...
 » Hopa Semalarında Thm Nağmeleri Yüks...
 » Hopa'da Şehit Aileleri Ve Gazileri...
 » Artvin Valisi Ve Hopa Kaymakamı Yaş...
 » Hopa’da Empati Butik Şimdi Bir Başk...
 » Hopa'da Beklenen Gerçekleşti...
 » Hopa Halk Eğitim Merkezi Yılsonu Se...
 » Artvin Hopaspor Kendi Evinde Sarıka...
 » Hopa’da Durmuşoğlu 2. Marketini Açt...
 » Hopaspor Erzurum Kampını Tamamladı...En Çok Okunan Sağlık Haberleri
 » Hopa’da Rahim Ağzı Kanseri Farkında...
 » Artvin’de Kanserle Mücadele Program...