Kutaisi Devlet Müzesi Artvin’de Sergi Açtı

16/11/2017 08:38


Haber: Hayati AkbaşArtvin’de, Türkiye-Gürcistan diplomasi ilişkilerinin kuruluşunun 25’inci yıl dönümü kapsamında Gürcistan Kutaisi Devlet Müzesince Osmanlı Belgeleri konulu fotoğraf sergisi açıldı.

Artvin Çoruh Üniversitesi (AÇÜ) ve Kutaisi Devlet Müzesi işbirliğinde Nihat Gökyiğit Kültür Merkezinde açılan AÇÜ Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Tilki, Gürcistan Trabzon Başkonsolosu Avtandil Mikatsadze, Artvin Belediye Başkan Yardımcısı Erkan Yazan, İl kültür ve Turizm Müdürü Ömer Gümüş, Gürcistan Trabzon Başkonsolos Yardımcısı Giorgi Kushitashvili, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Gürcistan Trabzon Başkonsolosu Avtandil Mikatsadze Artvin Çoruh Üniversitesinde bulunmaktan memnuniyet duyduğunu ifade ederek, Türkiye Gürcistan arasındaki diplomatik işinkilerin başlamasının 25’inci yıl dönümü kutlamak için bu etkinliğin gerçekleştirildiğini söyledi.

Türkiye Gürcistan arasındaki ilişkilerin 25 senede son derece iyi noktaya geldiğini, bu ilişkilerin, Avrupa hatta dün dünyaya örnek olabilecek düzeyde olduğunu kaydeden Mikatsadze şunları söyledi:“Bu ilişkide Azeri kardeşlerimizi unutmak olmaz. Yaklaşık önce tarihi bir proje diyebileceğimiz, Kars-Tiflis- Bakü Demir yolunun açılışı Cumhurbaşkanlarımızca yapıldı. Biz hep birlikte daha çok şey yapmalıyız ki bu proje iyi bir ekonomik getiri sağlasın.

Türkiye ile Gürcistan arasındaki ilişkiler 25 yıl öncesindeki Sarp Sınır kapısının açılışından daha eskiye dayanıyor. Bu iki millet tarihte ortak yaşamıştır. Bir çok ortak kültürel benzerlikleri söz konusu. Bizlere düşen bu tarihsel ve kültürel yakınlığı geliştirmek” dedi.

AÇÜ Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Tilki’de Artvin Çoruh Üniversitesi ile Kutasi Devlet Müzesi işbirliği anlaşması imzalandığını söyledi. Türkiye- Gürcistan arasındaki ikili ilişkilerinin 25’incisinin kutlandığını kaydeden Tilki, bu ilişkilerin aslında çok daha eskilere dayandığını kaydetti.

Tilki, “Bizde üniversite olarak bu ilişkilere katkıda bulunmak istiyoruz. Şuana kadarda Gürcistan’da ki bazı üniversitelerle anlaşmalarımız ilişkilerimiz mevcut. Gelecek yıl Gürcistan ve Azerbaycan’ın dahil olduğu uluslararası bir sempozyumu Artvin’de düzenlemeyi düşünüyoruz. Bizim Gürcistan’la ilişkilerimiz Osmanlı Devletine dayanıyor. Bu ilişkilerin geliştirilmesinde katkısı olan herkese teşekkür ediyorum. Gürcistan’ın en büyük ikinci devlet müzesi Kutasi’de ki Devlet Müzesi inşallah Artvin’de önümüzdeki yıllarda kurulacak müzenin gelişimine katkı sunar” dedi.

Konuşmamaların ardından kurdele kesimiyle serginin açılışı yapıldı.

AÇÜ ile Kutasai tarih müzesi arasında protokol imzalandı

Sergi açılışı sonrası AÇÜ ile Kutasai Devlet Müzesi arasında işbirliği protokolü imzalandı. İmzalanan protokol çerçevesinde Kutasai Devlet Müzesi, AÇÜ tarih araştırmacılarına kapılarını açarak. Osmanlı’dan kalma 6 bin 300 belgenin çözümlenerek tarihe kazandırılacak.

Bu protokolle AÇÜ öğrencilerine Kutasai Devlet Müzesinde staj yapma fırsatı da sağladı.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 16.11.2017 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Hopa Sorunlarını Tartışmaya Başladı...
 » İpekyoluna Çin'den 500 Milyon Dolar...
 » Rize Valisi Yazıcı Batum’da Ziyaret...
 » Batum’da Geleneksel İftar Yemeği...
 » Artvin Valisi Necmettin Kalkan Batu...
 » Batum - Artvin Sanat Buluşması Konu...
 » Mikatsadze’den Vali İnce’ye Ziyaret...
 » Mikatsadze’den Vali Doğanay’a Ziyar...
 » Ak Parti İl Danışma Meclis Toplantı...
 » Gürcistan Başkonsolosunda Trabzon V...
 » Chp Genel Başkanı Kılıçdaroğlu Artv...
 » Hopa İş Dünyasının Gaziantep Ve Kil...
 » O Gürcistan’ın Tarkan’ı...
 » Hopaport’un Önemli Bir Misafiri Var...
 » Hopa Tso’dan T.c. Batum Başkonsolo...
 » Artvinli Araştırmacı Yazar Ülkü Öna...
 » Vali Cirit Sarp Sınır Kapısında İnc...
 » Acara Özerk Bölgesi Başbakanı Archi...
 » Hopa Ticaret Ve Sanayi Odası Başkan...
 » Gürcistan’ın Bağımsızlığı Trabzon’d...En Çok Okunan Kültür-Sanat Haberleri
 » İstanbul Devlet Tiyatrosu Artvin’de...