Tmmob Şehircilik Şurası Açıklaması

14/11/2017 09:33

Tmmob Artvin İl Koordinasyon Kurulu Şehircilik Şurası Açıklaması


Haber: Hayati AkbaşTMMOB Artvin İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri ve Jeofizik Mühendisleri Odası Artvin İl Temsilcisi Hakan Yavuz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Şehircilik Şurası'nda TMMOB örgütlemesine ilişkin yaptığı açıklamalara ilişkin yazılı bir basın açıklamasında bulundu.

Yavuz, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde düzenlenen Şehircilik Şurası’nda TMMOB’ye yönelik itham ve tehditlerini şaşkınlıkla izledik, bu tutumu şiddetle kınıyoruz” dedi.

Yavuz yazılı açıklamasında; “2008 yılında ‘tadilat’ bahanesiyle kapatılan Atatürk Kültür Merkezi’nin yıkılarak yerine başka bir proje yapılmasına yönelik hukuki ve mimari eleştirilerimiz nedeniyle Birliğimizi hedef alan Erdoğan, bundan sonra yargı kararlarını da tanımayacağını açık biçimde ifade etti.

Öncelikle bilinmelidir ki, cumhuriyet tarihimizi anıt yapılarından biri olan Atatürk Kültür Merkezi’nin oldu-bittiye getirilerek ortadan kaldırılması mümkün değildir. Sahip olduğu kültürel, tarihi ve mimari değerleri nedeniyle Atatürk Kültür Merkezi, başta Anayasa olmak üzere ulusal ve uluslararası koruma kanunları ile güvenceye alınmıştır. Kanunlara ve mahkeme kararlarına rağmen, ülkede uygulanan OHAL’i fırsat bilerek böyle bir yıkıma girişmek, telafisi imkânsız sonuçlara yol açacaktır.

Aynı konuşma içerisinde şehirlerin ruhunun kaybolmasından şikâyet eden Cumhurbaşkanı’nın İstanbul’un ve Türkiye’nin modernleşmesinin simgesel bir anıtı niteliğindeki AKM’nin yıkılmasını savunması derin bir çelişkidir.

Siyasi hayatlarının her dönemini kendi geçmişlerini inkar ederek, kendi yaptıklarını yalanlayarak, hatalarının sorumluluğunu reddederek geçirenler, son günlerde doğaya ve şehirlere karşı işledikleri suçları da başka kesimlere yıkmaya çalışıyor.

Sayın Cumhurbaşkanı, 23 yıldır İstanbul’u başka bir parti yönetiyormuş gibi, şimdi gecekondulaşmadan, gökdelenlerden, çarpık kentleşmeden, kent dokusunun bozulmasından şikâyet ediyor.

Sayın Cumhurbaşkanı, dereleri kurutan, ormanlık alanları satan, kıyıları imara açan başka bir partiymiş gibi, şimdi yeşilin korunmasının öneminden bahsediyor.

Sayın Cumhurbaşkanı, yeşil alanları, parkları, deprem toplanma alanlarını AVM’lere dönüştüren AKP’li belediyeler değilmiş gibi, şimdi betonlaşmayı eleştiriyor.

Sayın Cumhurbaşkanı, İstanbul’un az sayıdaki nefes alma yerlerinden biri olan Gezi Parkı’nı yıkıp Topçu Kışlası’na dönüştürmek isteyen kendisi değilmiş gibi, şimdi toprağın huzurundan bahsediyor.

Sayın Cumhurbaşkanı, bu ülkenin binlerce yıllık tarihi zenginliklerini, Alinoi’yi, Zeugma’yı, Hasankeyf’i tarumar edenler kendileri değilmiş gibi, şimdi tarihi mirasın önemine değiniyor.

TMMOB, rant ve çıkar çevrelerinin şehirlerimize ve doğamıza yönelik saldırılarına karşı yürütülen mücadelenin en ön saflarında yer almıştır. Açtığımız davalarla, yürüttüğümüz kampanyalarla, hazırladığımız bilimsel raporlarla, kamuoyuna yönelik yaptığımız açıklamalarla, yıkım ve talan politikalarına karşı kültürel mirasımızı, şehirlerimizi ve doğamızı savunduk.

Cumhurbaşkanının ve AKP’li Belediyelerinin Birliğimize olan kini ve düşmanlığı, bizlerin bilime, insana, ülke ve halk çıkarlarına düşman olan tüm girişimlere karşı takındığımız bu onurlu tavrımızdır.

Biz gücümüzü, almış olduğumuz eğitimden, yüreğimizdeki insan sevgisinden, mesleğimizin toplumcu özünden ve tüm saldırılara karşı bizlere sahip çıkan üyelerimizden ve halkımızdan alıyoruz. Bizler ne sırça köşklerde yaşıyoruz, ne rant çetelerine dayanıyoruz, ne de kamu kaynaklarından besleniyoruz.

Tüm saldırı ve hedef göstermelere rağmen dün olduğu gibi bugün de, kamu ve toplum yararı için çabalamaya, ülkemize, halkımıza, mesleğimize ve meslektaşlarımıza sahip çıkmaya, aklın ve bilimin ışığında gerçekleri haykırmaya devam edeceğiz” dedi.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 14.11.2017 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Tmmob’nin Özerkliğini Ve Demokratik...
 » 10 - 17 Aralık İnsan Hakları Haftas...
 » Özbey “Atatürk’te Birleştik, İşçi P...
 » Chp Artvin İl Örgütü Basınla Kahval...
 » Akparti Aday Tanıtım Toplantısı Göv...
 » Artvin Add Başkanı Biber Gündemi De...
 » Hopa Hdp’den Başkan Kasımoğlu’na Ağ...
 » “Cerattepe’de Maden Çalışması Artvi...
 » Banu Avar "Türkiye Üzerinde Bir Ope...
 » Türkiye'nin Gündemi Artvin'de Tartı...
 » Artvin’i İstanbul’a Taşıyan Artvinl...
 » Artvin’de Çevre Ve Orman Konulu Pan...
 » Kazım Koyuncu Kültür Merkezi Kapatı...
 » Tmmob Ankara’da Meydana Çıkıyor...
 » İhd Rize - Hopa Ve Fındıklı Temsilc...
 » Sakin Şehir Ünvanı Şavşat’a Bayram...
 » Artvin Halkı Madene Karşı Tek Yürek...
 » Yusufelili Vatandaş Tek Başına Dire...
 » Yapı Denetim Hakkında Bilmediklerim...
 » Muharrem İnce Arhavi’de Vatandaşlar...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Hopa’da Korkutan Yangın...
 » Arhavi’de Kurdoğlu Ailesinin Acı Gü...
 » Hopa Esnaf Odasında Osman Küçükali...
 » Arhavi Belediye Meclisinden Tarihi...
 » Sadece Diktatör’ün Artvin’de Yasakl...
 » Hopa’da Tutuklanan Efrayim Vayiç Se...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » 40 Bin İmzayı Tbmm Başkanlına Verdi...