Temizkan Lefkoşe Büyükelçiliğine Müsteşar Olarak Atandı

13/11/2017 14:58

Batum Başkonsolosu Temizkan Lefkoşe Büyükelçiliğine Müsteşar Olarak Atandı.


Haber: Hayati AkbaşLefkoşe Büyükelçiliğine Müsteşar olarak tayini çıkan Yasin Temizkan, Artvin Valisi Ömer Doğanay'a veda ziyaretinde bulundu.

Başkonsolos Temizkan’a yeni görevinde başarılar dileyen Vali Doğanay, Türkiye ile Gürcistan arasındaki işbirliğinin her alanda daha da ileriye gitmesi için gösterdiği özverili ve titiz çalışmalarından dolayı teşekkür etti.

Görev yaptığı 3 yıl boyunca Türkiye ile Gürcistan ilişkilerinin her alanda üst düzeyde devam etmesi için çaba sarf ettiklerini belirten Temizkan, "İki ülke siyasi, ekonomik, ticari ve kültürel alanlar başta olmak üzere her alanda yoğun işbirliği içinde. Türkiye ile Gürcistan dost ve kardeş iki ülkedir. Gürcistan'a deniz ve kara sınırımız var. " dedi.

Sınır ili olan Artvin ile Batum’un ilişkilerin her yönüyle önemli olduğunu belirten Temizkan, ” Sınırdan kaynaklanman günlük temaslarımız ve ortak çalışmalarımız var. Ayrıca iki ülkenin sosyal, kültürel, ekonomik başta olmak üzere her alanda yoğun işbirliği var. Görev süremde Artvin Valiliği ile Sınır Kaymakamlığı ve Sarp Mülki İdare Amirliğimizin destekleriyle birçok ortak proje gerçekleştirdik. Hedefimiz halklar arasındaki teması artırmak kültürel geçişleri sağlamak bunun temelinde de ekonomik siyasi ilişkilerin gelişmesine katkıda bulunmak. Destekleri için Artvin Valisine, Artvin halkına Kemalpaşa’dan başlayarak sınır ilçelerimize teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Türkiye, Gürcistan bakımından son 8 senenin en büyük ticareti ortağı konumunda da onun dışında Türk iş adamlarımızın Acara Özerk Cumhuriyeti başta olmak üzere Gürcistan’ın çeşitli bölgelerinde çok sayıda yatırımları da var. Turizm bağlamında da Türkiye’de çok sayıda turist Gürcistan’ı ziyaret ediyor. Aynı şekilde çok sayıda Gürcü vatandaşı da ülkemizi ziyaret ediyor. Sarp Sınır Kapısı’ndan geçen sene yaklaşık 7 milyon kişi giriş-çıkış yaptı. Bu sayıyla Türkiye’nin en yoğun sınır kapısıdır. Otobüs ve binek araç geçişlerinde de oldukça yoğunluğa sahip. Dolayısıyla sınır kapısındaki bu yoğunluğun iki ülke arasındaki yoğun ilişkileri göstermesi bakımından da bir örnektir. Dost ve kardeş ülke Gürcistan ülkesi ile ilişkilerimiz her alanda çok üst seviyededir. Önümüzdeki dönemde bu güçlü ilişkilerin daha derinleşerek ileriye doğru taşınacağına eminiz” diye konuştu.

Ziyaretin sonunda Vali Doğanay ile Temizkan karşılıklı hediye verdiler.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 13.11.2017 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Temizkan'dan, Artvin Valisi Doğanay...
 » Rize Valisi Yazıcı Batum’da Ziyaret...
 » Vali Doğanay, Batum'da Bir Dizi Zi...
 » Agc Başkanı Tolga Gül Batum Başkons...
 » İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Art...
 » Acara Özerk Bölgesi Başbakanı Archi...
 » Vali Cirit, Batum’da Bazı Ziyaret V...
 » Batum Başkonsolosu Temizkan’dan Hop...
 » T. C. Batum Başkonsolosu Temizkan’d...
 » Batum Başkonsolosu’ndan Hopa Kaymak...
 » İpekyoluna Çin'den 500 Milyon Dolar...
 » Gümrük Ve Ticaret Bakanı Tüfenkci,...
 » Batum Başkonsolosu Temizkan, Vali C...
 » T. C. Batum Başkonsolosu Temizkan R...
 » Artvin Valisi Cirit Batum Beleiyesi...
 » T. C. Batum Başkonsolosu Hopa’da...
 » Türk - Gürcü Dostluk Gecesi...
 » Hopa – Batum Deniz Yolculuğu Seferl...
 » Hopa’nın Gündemi Demiryolu - Osb Ve...
 » Atso’dan Batum’da Başkonsolos Temiz...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Cankurtaran Yine Can Aldı...
 » Artvin Hopaspor Yönetiminden Teşekk...
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...
 » T.c. Batum Başkansolosluğuna Atanan...
 » Torun Ve Evlat Özlemlerini Giderdil...
 » Partilerinin Grup Toplantısına Katı...
 » Kemalpaşa’da İlk Muhtarlar Toplantı...