Artvin’de 10 Kasım Anma Töreni Düzenlendi

11/11/2017 08:42

Artvin’de, Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, Ebediyete İntikalinin 79. Yılında Anma Programı Düz


Haber: Hayati AkbaşArtvin’de, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 79. yılında anma programı düzenlendi.

Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezinde düzenlenen programa Artvin Valisi Ömer Doğanay, Belediye Başkan Vekili Zafer Yerli, Garnizon Komutanı Vekili Piyade Albay Erdoğan Terzi, Çoruh Üniversitesi Rektörü Fahrettin Tilki, Cumhuriyet Başsavcısı Sedat Çelik, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle vatandaşlar katıldı.

Artvin Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğünce Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezinde düzenlenen programda ölümünün 79. yılında Mustafa Kemal Atatürk, askeri ve siyasi yönüyle anlatılarak, şiir, şarkı, türkü, oratoryo gibi değişik etkinliklerle anıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan programda Atatürk’ün askeri yönünü anlatan bir konuşma yapan Piyade Binbaşı Hüseyin Onur Korkut, Mustafa Kemal’in her daim Türk Milletinin şerefli bir yaşam için özgürlük ve bağımsızlığını savunduğunu söyledi

Atatürk’ün, Türk Milletini yok etmek isteyen düşmanlara karşı ölüm kalım mücadelesi başlatan ve bu mücadeleyi başarıyla sonuçlandıran bir lider olduğunu kaydeden Korkut, şunları söyledi.

“Bir milleti yok etmek için çağın tüm teknolojisinin seferber edildiği, 1919-1922 yıllarında bağımsızlık aşkıyla ortaya atılan, ateşten gömleği sırtına geçiren bir kişinin, her şeyden önce milletin içinden çıkması, onu sevmesi güvenmesi ve milleti için ölümü göze alabilecek karakterde olması gerekmektedir. Tüm bu niteliklere sahip olan Atatürk, Kurtuluş Savaşı ile askeri alanda milletin tüm kaynaklarını seferber ederek bütün bir milleti birlik ve beraberlik içinde mücadeleye sevk etmiştir”.

Korkut; Atatürk’ün her türlü imkansızlığa, aydınlar arasındaki fikir ayrılıklarına rağmen üstün ikna kabiliyetiyle milli birliği temin ederek toplumu bir ideal etrafında topladığını belirterek sadece Kurtuluş Savaşında değil, Trablusgarp, Çanakkale gibi birçok cephede görev alıp sergilediği büyük başarılarla askeri dehasını ortaya koyduğunu kaydetti.

Konuşmaların ardından 10 Kasım Atatürk’ü anma etkinlikleri kapsamında okullar arasında “Ata’nın İzinden Temasıyla” düzenlenen şiir, kompozisyon ve resim yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

Okunan şiirlerle devam eden programArtvin Kazım Karabekir Anadolu Lisesi, öğrencilerin Atatürk konulu oratoryosuyla son buldu.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 11.11.2017 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Artvin’de Ata’yı Anma Töreni Düzenl...
 » Artvin Ve İlçelerinde 19 Mayıs Coşk...
 » Artvin’de Cumhuriyet Bayramı Kutlam...
 » Artvin’de Peşpeşe Cumhuriyet Bayram...
 » Kılıçdaroğlu, Artvin’in Chp’li Kadı...
 » Artvin’de Chp’li Kadınlar İmza Kamp...
 » Artvin’de 19 Mayıs Mesajları Yayınl...
 » 19 Mayıs Gençlik Ve Spor Bayramı Ku...
 » Arhavi Add Etkinlikleri Doludizgin...
 » Artvin’li Gençler Atalarını Unutmad...
 » Artvin’de 19 Mayıs Coşkusu Yaşandı...
 » 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Kutlanıy...
 » Artvin’de Atatürk Ve Cumhuriyet Pan...
 » Hopa’da 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Ge...
 » Arhavi’de Atatürk Anıldı...
 » Gazeteci İsmet Başar Chp’den Aday A...
 » Artvin’de Atatürk’e Ve Cumhuriyete...
 » Artvin- Ankara Ve İstanbul’dan 23 N...
 » Özbey “Atatürk’te Birleştik, İşçi P...
 » Artvin’de Add Atatürk Anıtına Çelen...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Cankurtaran Yine Can Aldı...
 » Artvin Hopaspor Yönetiminden Teşekk...
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...
 » T.c. Batum Başkansolosluğuna Atanan...
 » Torun Ve Evlat Özlemlerini Giderdil...
 » Partilerinin Grup Toplantısına Katı...
 » Kemalpaşa’da İlk Muhtarlar Toplantı...