Yoğun Katılımla Coşkuyla Kutlandı

29/10/2017 11:46

Türkiye Cumhuriyeti’nin Kuruluşunun 94. Yıldönümü, Artvin’de Düzenlenen Törenle Kutlandı.


Haber: Hayati AkbaşTürkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 94. yıldönümü, Artvin’de düzenlenen törenle kutlandı. Artvin’deki Cumhuriyet Bayramı kutlamaları, Vali Ömer Doğanay’ın makamında tebrikleri kabul etmesiyle başladı.

Hükümet konağı önünde devam eden tören, saygı duruşunda bulunulması, İstiklal Marşı’nın okunması ve Vali Ömer Doğanay, Garnizon Komutanı Piyade Albay Abdurrahman Cengiz Çerçi ve Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe’nin halkın ve törene katılanların bayramlarını kutlamalarıyla devam etti.

Törene, Artvin Valisi Ömer Doğanay, Garnizon Komutanı Piyade Albay Abdurrahman Cengiz Çerçi ve Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Artvin Cumhuriyet Başsavcısı Sedat Çelik, Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Tilki, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Ramazan Gürler, İl Emniyet Müdürü Mehmet Selvi, siyasi parti temsilcileri, kurum amirleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, çok sayıda mülki ve askeri erkanın yanı sıra öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Törende, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Artvin halkı adına gönderdiği kutlama mesajı okundu.

Artvin Valisi Ömer Doğanay ise törende yaptığı konuşmada, 1923'te ilan edilen Cumhuriyetin 94. kuruluş yıl dönümünü büyük bir gurur ve heyecanla kutladıklarını söyledi. Cumhuriyetin 94 yıllık tarihinin, milletin en zor şartlarda nasıl yeniden ayağa kalkabileceğini gösterdiğine dikkati çeken Doğanay, şunları belirtti: “Yunusların, Edebalilerin, Ertuğrul Gazilerin, Battal Gazilerin, Melo Şehitlerinin, Çiçek Ninelerin, Halit Paşaların, İsmet Paşaların, Kazım Karabekir Paşaların yastığı mezar taşı, yorganı kar olanların ceddimizin ve başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere son devletimizi kuranların huzurunda devletimizin en büyük gününü kutlamak için burada toplandık. Yıllar önce sabrımızı, gücümüzü, azmimizi gösterdiğimiz yedi düvele bu sefer birliğimizi ve diriliğimizi, sevincimizi, saadetimizi göstermek için toplandık. Cumhuriyetimizi kuranlara bugünlere taşıyanlara şükran hislerimizi ifade etmek için toplandık. Cumhuriyetimizin 94’üncü yılını coşkuyla kutlamak için toplandık. Hepimize kutlu olsun. Bu meydandayız, memleket toprağına meydan meydan Cumhuriyet mühürleri vuruyoruz. Bu meydanlardan meydan okuyoruz. Bu meydanlara uzun ve meşakkatli yollardan geldik. ‘Kalk yiğidim yine dağ başını duman aldı. Parçalandı bir kıtanın toprakları, Aslan payını Aslan olmayan aldı’ diye haykırdığı günlerden geldik bu meydana. Bize biçilen kefenleri yırtarak geldik. Yolsuz, ışıksız, ilaçsız, okulsuz, günlerden geldik bu meydanlara. Kanlı Yemenlerden, Balkanlardan, Kafkaslardan, anaların babaların ümidi kestiği Çanakkale’de çırpınan Karadeniz’den, Kırım’da Kerkük’ten, 15 Temmuz’dan geldik bu meydanlara. Velhasıl bu vatan kimin sorusuna en güzel cevabı vererek geldik bu meydanlara. Batan bir imparatorluğun külleri arasında kanla, irfanla kurduğumuz Cumhuriyet sayesinde bütün meydanlar biz bir milletiz diye haykırmaktadır. Cumhuriyetin 100. yılına çok kısa bir süre kaldı. Bize düşen odur ki Cumhuriyeti hakiki manasıyla anlayıp uygulamaktır. Akıl ile, edep ile, ahlak ile, adalet ile, aşk ile, muasır medeniyet sürecini aşmaktır. İlimde, irfanda, dünyaya örnek olmaktır. Düğünde, bayramda, sevinçte, tasada omuz omuza, ele ele Cumhuriyeti geleceğe taşımaktır. Anadolu’nun bir köyünde doğan çocuğun devletin en yüksek kademesine şartlarını korumaktır. İnsana insan haklarının sunulduğu ve bu hakların sonuna kadar korumaktır. Her birimiz bulunduğumuz konumun hakkını layıkıyla vermeliyiz. Yaptığımız işi dünya ile yarışabilecek düzeyde yapmaktır. Bu vesile ile tekrar tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmetle, minnetle yad ediyorum.

Cumhuriyetimizin dünya durdukça yaşamasını niyaz ediyorum. Hepinizi muhabbetle selamlıyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Bayramınız tekrar kutlu olsun” diye konuştu.

Konuşmaların ardından öğrenciler tarafından şiirler okundu. Çeşitli kategorilerde düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Halkoyunları ekibi ile mehteran takımının gösterileri vatandaşlardan alkış aldı.

Çok sayıda vatandaşın katıldığı tören, resmigeçit töreni ile sona erdi.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 29.10.2017 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Artvin’de 29 Ekim Cumhuriyet Bayram...
 » Cumhuriyet Bayramı’nın 92. Yıldönüm...
 » Artvin’de Peşpeşe Cumhuriyet Bayram...
 » Artvin'de 15 Temmuz Şehitlerini Anm...
 » Çanakkale Zaferi'nin 102. Yıldönümü...
 » Artvin Ve İlçelerinde 29 Ekim Cumhu...
 » Artvin’de 15 Temmuz Şehitleri İçin...
 » Artvin’de Bayramlaşma Heyecanı Yaşa...
 » Vali Doğanay, ‘bir Sofrada Artvin’...
 » Artvin Ve Hopa’da Şehit Aileleri Ve...
 » Ak Parti İl Danışma Meclis Toplantı...
 » Artvin’de Turizm Çalıştayı Düzenlen...
 » Artvin’de 368. Kısa Dönem Erler Yem...
 » Çanakkale Zaferinin 102. Yıl Dönümü...
 » 23 Nisan Çocuk Bayramı Artvin’de Tö...
 » Orman Ve Su İşleri Bakanı Veysel Er...
 » Bölgede Muhtarlar Günü Çeşitli Etki...
 » Artvin’de 30'uncu Ahilik Haftası Ku...
 » Engelliler Haftası Çeşitli Etkinlik...
 » Artvin’deki İlk Tanıtım Fuarına Yoğ...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Artvin Hopaspor Yönetiminden Teşekk...
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Arhavi’de Kurdoğlu Ailesinin Acı Gü...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...
 » T.c. Batum Başkansolosluğuna Atanan...
 » Partilerinin Grup Toplantısına Katı...
 » Hopa Esnaf Odasında Osman Küçükali...
 » Torun Ve Evlat Özlemlerini Giderdil...