Artvin’de Chp’li Kadınlar İmza Kampanyası Başlattı

26/10/2017 11:38


Haber: Hayati AkbaşCHP Kadın Kolları Genel Merkezi, Türkiye genelinde tüm illerde eş zamanlı olarak müftülerin nikâh kıyma yasasına karşı imza kampanyası başlattı. 2 gün sürecek olan kampanyanın ardından toplanan imzalar genel merkeze gönderilecek.

CHP Artvin İl Kadın Kolları Başkanı Gülşen Kurul ve partili kadınlar dün Atapark önünde toplanarak müftülere nikah kıyma yetkisi verilmesi ile ilgili yasa tasarısına tepki göstermek amacıyla imza kampanyası başlattılar.

Atapark önünde yapılan etkinlik öncesi açıklama yapan Başkan Kurul, “Türk Kadınının Avrupa’dan önce seçme ve seçilme hakkı elde ettiğini, İlk Belediye Başkanının da Artvin’in seçtiğini hatırlatarak, Artvin’den bu uygulamaya ve yasa tasarısına karşı imza kampanyası başlattıklarını dile getirdi.

Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir. Hukuk devleti olma özelliği değiştirilmesi teklif dahi edilemeyecek mutlak bir hükümdür diyen Başkan Kurul, “Anayasamızın 174. Maddesi’ne göre devletin asli görevi devrim yasalarını uygulamak ve toplumun çağdaş uygarlık düzeyine çıkartılmasıdır. Ayrıca anayasanın 10. Maddesi de kanun önünde eşitlik düzenlemesini içerir. Bu düzenlemeye göre herkes dil, din, ırk, mezhep, renk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç ayrımı gösterilmeksizin kanun önünde eşittir” diye konuştu.

Müftülere tanınan nikâh kıyma yetkisi ile hukuk devleti olma ilkesi, kanun önünde eşitlik ilkesi, devrim yasalarının değiştirilmemesi ve laikliği koruma ilkesi ihlal edilmektedir diyen Başkan Kurul , “Söz konusu tasarının kabulüyle ‘anayasa suçu’ işlenmektedir. Cumhuriyet bir hukuk devrimine dayanmaktadır. Cumhuriyetin kuruluşunun harcında hukuk vardır ve kadınların özgürlüğü, eşitliği, birey olmaları cumhuriyetle teminat altına alınmıştır. Bu durumda biz Cumhuriyet kadınları, hukuku savunarak, anayasayı savunarak, devrim yasalarını ve Mustafa Kemal Atatürk’ü savunarak yollarına devam edecektir. Ülkemize getirilmek istenen ‘İslam devleti olma’ dayatmasına karşı, kadın yurttaş kimliğimiz ile mücadelemizi asıl iş olarak önümüze koyacağız” dedi.

Müftülere resmi nikâh kıyma yetkisi verilmesi toplumda yaratılmak istenen kutuplaşmayı daha da arttıracaktır diyen Kurul, “Toplumsal yaşamda nikâhını belediyede veya müftülükte kıyanlar olmak üzere yeni bir ayrımcılık çıkacaktır. Oysa resmi nikâh yurttaş olmanın, kanun önünde eşit olmanın teminatıdır.

CHP’li kadınlar olarak meclis komisyonundan geçen tasarının kabul edilemez olduğunu her yerde haykıracağız. Bu tasarının meclisten geçmesi demek laik, hukuk devletini ortadan kalkması demektir. Ülkemiz çok karışık günlerden geçmektedir. Bu zor ve sıkıntılı günlerde gündemin bu konuyla meşgul edilmesini anlamak mümkün değildir. Ülkemizin ekonomisi altüst olmuş durumdadır. Hem ekonomik sıkıntıların üzerini örtmek, hem de ülkemizin dış politikasının yarattığı olumsuzluklar gözlerden kaçırılmak istenmektedir. Anayasaya aykırı, suni gündemler yaratmakta ustalaşan iktidar ve Cumhurbaşkanı, bu tasarıyı da yaşanan krizleri kapatmak için kullanmaktadır” diye konuştu.

Türkiye’nin geleceği için, ülkemizin işsizlik sorununa, kadın sorunlarına, tarım sorununa ve bunun gibi birçok soruna çözüm bulunması gerekmektedir diyen Başkan Kurul, “Biz komşularımızla barış içinde yaşamak istiyoruz. Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği ‘Yurtta barış, dünyada barış’ sözünü bu ülkenin temel var oluş felsefesi haline getirmek istiyoruz. Bugün Atatürk’ün ilkelerine, Atatürk’ün devlet prensiplerine ve hukuku üstün tutan bir devlet yaratma idealine her zamankinden daha fazla sahip çıkacağız. Bu nedenle Müftülere resmi nikâh kıyma yetkisi veren yasa tasarısı kabul edilemez.

Müftülerin görevi kanunla belirtilmiştir. Buna göre müftülerin görevi, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yönergesinin 90. maddesinde, İslam dininin; iltikat, ibadet ve ahlak esaslarıyla ilgili işlerini yürütmek olarak belirtilmiştir. Bu durumda müftülerin görevi sadece Müslüman olan vatandaşlarımıza yöneliktir. Oysa Cumhuriyet herkesindir ve herkes kanun önünde eşittir. Öyleyse herkes devletin tüm olanaklarından eşitçe yararlanmalıdır ve kimseye siyasi ve kişisel ayrımcılık yapılmamalıdır. Anayasanın 24. maddesi de bu hükmü içerir. Bizler, Cumhuriyet Halk Partili kadınlar, sonuna kadar Mustafa Kemal Atatürk’e, cumhuriyete, demokrasiye, laikliğe ve özgür yurttaş olma hakkımıza sahip çıkacağız. ” dedi.

Sayın Baykal’a Geçmiş Olsun, Ulutaş’a Allah’tan Rahmet Diliyorum

Deniz Baykal’ın sağlık Durumu ve 22 Ekim’de sonsuzluğa uğurlanan Arhavi Belediyesi Eski Başkanı ve CHP İlçe eski başkanı Musa Ulutaş’ı da anan Başkan Kurul, “CHP Eski Genel Başkanımız ve Antalya Milletvekili Sayın deniz Baykal hastanede tedavi görüyor. Kendisine acil şifalar diliyoruz. Gerek partimize, gerek ülkemize önemli hizmetleri olmuş, Türk siyasetinin renkli, bilgili duayenlerindendir. En kısa sürede aramıza yeniden döneceğine inanıyor, geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz.

Bunun yanında acımızı katlayan, çok kıymetli kardeşimiz, dostumuz, güzel insan Arhavi Belediyesi Eski Başkanı, CHP Arhavi Eski İlçe Başkanımız, CHP Milletvekili adaylığı koymuş, Arhavi’ye’, partimize önemli hizmetleri olmuş Musa Ulutaş’ı gözyaşları içinde sonsuzluğa uğurladık. Ruhu Şad, mekânı cennet olsun. Ailesine, partimize, Arhavi’ye başsağlığı diliyoruz. Bizler Ülkemiz için, Aziz milletimiz için, çocuklarımız, geleceğimiz için mücadelemize, doğruları savunmaya devam edeceğiz. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, bizden bunu bekler. Ne olursa olsun, Atatürk’ün ‘Gençliğe Hitabesi’nde de söylediği gibi, “Bir gün, İstiklâl ve Cumhuriyeti müdafaa mecburiyetine düşersen, vazifeye atılmak için, içinde bulunacağın vaziyetin imkân ve şerâitini düşünmeyeceksin! Bu imkân ve şerâit, çok nâmüsait bir mahiyette tezahür edebilir. İstiklâl ve Cumhuriyetine kastedecek düşmanlar, bütün dünyada emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olabilirler. Cebren ve hile ile aziz vatanın, bütün kaleleri zapt edilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. Bütün bu şerâitten daha elim ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hatta hıyanet içinde bulunabilirler. Hatta bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler. Millet, fakr ü zaruret içinde harap ve bîtap düşmüş olabilir…. ” Diye devam eden hitabesinde belirtildiği gibi bugün geldiğimiz yer işte tamda burasıdır.

Biz Müftü Nikâhı diye tabir edilen, altında nelerin saklı olduğu tam olarak bilinmeyen ancak kadınların tıpkı Arap ülkelerindeki gibi ikinci, üçüncü sınıf insan durumuna düşürüleceği bu hukuk dışı uygulamaya karşı imza kampanyası başlatıyoruz.

Burada hangi partiden olursak olalım, ister MHP, ister Adalet Ve Kalkınma Partisi, ister başka partili, başı açık kapalı olsun, ülkenin yarı nüfusuna sahip tüm kadınlar bir olup bu yasaya karşı bir ve beraber olacağız. O zaman Kadın insan mıdır diye bilgi şöleni yapamazlar. O zaman tek kelime ile boş ol diyerek hiçbir hak iddia edemeden bizi sokağa atamazlar” şeklinde açıklamada bulundu.

Öte yandan CHP’li kadınlar, imza kampanyasına destek olan vatandaşlara aşure ikramında bulundular.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 26.10.2017 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Artvin’de Chp’li Kadınlardan Müftül...
 » Hopa’da Chp’li Kadınlardan Müftüler...
 » Artvin’de Kadınların Tepkisi Dinmiy...
 » Atatürkçü Düşünce Derneği Arhavi Şu...
 » Artvin Add’den De Nikah Düzenlemesi...
 » Müftülere Nikâh Kıyma Yetkisi Tepki...
 » Hopa'nın Kurtuluşunun 95. Yıldönümü...
 » Artvin’in 92 Kurtuluş Yıldönümü İçi...
 » Arhavi Add’den Sert Açıklama...
 » Chp Artvin Kadın Kollarından Nikâh...
 » Artvin’de Chp'nin 93. Kuruluş Yıl D...
 » Artvin Tso Başkanı Özel’den 10 Kası...
 » Artvin’de Ata’yı Anma Töreni Düzenl...
 » 19 Mayıs Gençlik Ve Spor Bayramı Ku...
 » Gazeteci İsmet Başar Chp’den Aday A...
 » Artvin Chp;” Darbelerin Karşısınday...
 » Borçka Chp İlçe Kongresi Yapıldı...
 » Artvin Chp’de Tarihi Toplantı...
 » Kılıçdaroğlu, Artvin’in Chp’li Kadı...
 » Artvin’de Cumhuriyet Bayramı Kutlam...En Çok Okunan Politika Haberleri
 » Hopa Akparti Kadın Kolları Kongresi...
 » Chp Kemalpaşa İlçe Kadın Kolları Ge...
 » Artvin Chp Gençlik Kolları Kongresi...
 » Artvin Chp İl Yönetiminden Ardanuç’...
 » Chp'den Ohal'e Eşzamanlı 'hayır!'...