Hopa - Kemalpaşa - Sarp Karayolu Çöpten Temizlendi

18/10/2017 15:13

Vali Ömer Doğanay’ın Girişimleri Sonuç Verdi : “Hopa-kemalpaşa-sarp Karayolu Çöpten Temizlendi”


Haber: Hayati AkbaşTürkiye’nin gerek yolcu gerekse araç trafiği bakımından en yoğun geçişlerin yaşandığı Sarp Sınır Kapısı’na ulaşımın sağlandığı uluslararası karayolu güzergâhına bırakılan çöpler ve atıklar başlatılan temizlik çalışmasıyla günlük toplandı.

Türkiye’nin Karadeniz’deki dışa açılan penceresi olan Hopa -Sarp Karayolu Artvin Valisi Ömer Doğanay’ın talimatları ile oluşturulan temizlik ekibi sayesinde çöpten temizlendi.

Vali Doğanay’ın talimatları ile Hopa Kaymakamlığı İlçe Özel İdaresi bünyesinde Hopa-Kemalpaşa- Sarp karayolunda biriken çöplerin günlük temizliği amacıyla 7 kişilik özel temizlik ekibi oluşturuldu. Ayrıca Hopa-Kemalpaşa-Sarp Karayolunun çift yönlü olarak 70 adet çöp konteynır konuldu.

Karayolu üzerinde oluşan yolun tır kuyruklarında özellikle tır şoförleri tarafından karayoluna atılan çöp ve katı atık maddeler, yaklaşık bir ay önce söz konusu karayolunun temizliği için kurulan temizlik ekipleri, Hopa Termik Santral mevkii ile Sarp Sınır Kapısı arasındaki çift yönlü karayolunun toplam 34 kilometrelik alanı çöplerden temizlendi.

İl Özel İdaresi Genel Sekreterliğinde tahsis edilen 1 adet çöp kamyonu ile temizlik işçileri her sabah 08. 00 sularında araçların ve yayaların karayoluna attıkları çöplerin temizliğini gün boyunca akşama kadar büyük bir titizlikle yaparak karayolu çöpten temizlendi.

-Vatandaş ve Sürücüler Hizmetten Memnun

Artvin Valisi Ömer Doğanay tarafından oluşturulan temizlik ekibi Hopa Kaymakamlığı İlçe Özel İdaresi Şantiye Şefi Levent Kara’nın koordinesinde yürütülen çalışmalarla hijyen bir görüntüye kavuşturulan karayolu vatandaşların ve araç sürücülerinin takdirini topladı.

Hopa-Kemalpaşa ve Sarp bölgesinde hizmet veren bölge esnafı ve bölgede yaşayan vatandaşlar yapılan bu temizlik çalışmalarından oldukça memnun olduklarını dile getirdi.

Hopa’nın ileri gelen esnaflarından Uğur Kuyumculuk sahibi Hakan Toker; “Kafkas ülkelerine açılan Hopa-Sarp karayoluna tır ve araçlardan atılan çöpler insan sağlığını tehdit ediyordu. Adeta çöp yığını haline gelen karayolu ülkemize hiç yakışmıyordu. Sayın Valimizin girişimleri ile çok temiz bir Karayoluna kavuştuk. Tertemiz mis gibi bir yol oldu. Bölgeye gelen misafirlerimizi bu yolda gezdirirken adeta yol kenarlarına bakmalarını istemiyorduk. Ama şimdi pırıl pırıl bir yolda gönül rahatlığı ile seyahat ediyoruz. Hopa’mıza Kemalpaşa’mıza da bu yakışır. Bu yolda seyahat eden sürücülerden de çöplerini çöp konteynırlarına atmalarını istiyoruz. Gürcistan tarafında yola atılan bir sigara için 100 Lari ceza olduğu için aynı sürücüler orada bir sigara izmaritini yola atmazken aynı sürücüler ülkemiz tarafında çöpleri ile birlikte yerlere atıyorlar. Onun için cezai işlemlerinde uygulanması iyi bir karar olacaktır” dedi.

-Hopa TSO Başkanı Akyürek’ten teşekkür

Hopa-Sarp Karayolunda şu ana kadar toplanan 40 ton çöp için Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Akyürek toplanan çöplerin geri dönüşümünün sağlamasını istedi.

Başkan Akyürek; “Toplanan bu çöpler el ile toplandığı için ayrıştırılması çok kolay olacaktır. Bu toplanan çöplerin geri dönüşümü sağlanarak bu temizlik görevlilerine ek bir gelirde elde edilmiş olur. Bu konuda bizlerde gerekli çalışmaları başlatacağız. ”dedi

-Başkan Akyürek “Cezai İşlemleri Destekliyorum”

Hopa Sarp Karayolunda yerlere atılan çöplerle ilgili başlatılan cezai işlemlerle ilgili olarak; “Ben bu uygulamayı destekliyorum. Sınırımızın diğer tarafında uygulanan cezai işlemlerden dolayı orada çöpler yere atılmazken bizim topraklarımızda yere atılması oldukça manidardır. Güzel ve tertemiz bir Karayolu için demek ki bu cezai işlem önemli ve yerinde bir karardır” şeklinde ifade etti.

-Hopa Basınından Çalışmalara ve Uygulamalara Tam Destek

Hopa ilçesinde görev yapan yerel ve ulusal basın mensupları karayolu ile ilgili başlatılan çalışmaları tam olarak desteklediklerini ifade ederek, çöp konusu ile ilgili uygulanacak cezai işlemleri de desteklediklerini ifade etti.

Hopa ve Artvin’in birçok ilçesinde çıkarmış olduğu gazeteler ile önemli bir hizmet sunan Artvin Faal Gazeteciler Derneği Başkanı İsmet Başar ise, “Kimsenin çöpünü karayoluna atma gibi bir hakkı ve lüksü yok. Böyle bir çalışma başlatılması bile o çöpü oraya atanların ayıbıdır. Valimizin duyarlılığına çok teşekkür ediyoruz. Bu konuda her türlü çalışma ve uygulamanın yanındayız” dedi.

-Temizlik İşçileri İşlerinden Çok Memnun

Temizlik çalışmalarında görevli işçiler ise işlerinden oldukça memnun olduklarını dile getirerek; “Hem temizlik yapıyoruz hemde evimize ekmek götürüyoruz. Bize bu işi veren Sayın Valimiz Ömer Doğanay Beyefendiye çok teşekkür ediyoruz. Allah ondan razı olsun. İşin iyisi kötüsü olmaz. En iyi iş evimize ekmek götürdüğümüz işidir. İşimizden çok memnunuz ve severek yapıyoruz. Bizler temizliyoruz ama vatandaşlarında çöplerini gelişi güzel yola değil çöp konteynırlarına atmaları gerekir. Çevremizi temizlemek bize mutluluk veriyor. ” dedi.

Yolun temizlenmesinden ve hizmetlerin aralıksız bir şekilde devam etmesinden oldukça memnun olan vatandaşlar yayalardan ve araç sürücülerine karayoluna çöp ve atık atmamalarını konusunda daha duyarlı olmalarını istediler.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 18.10.2017 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Tobb Türkiye- Kırgızistan İş Forumu...
 » Artvin Osb İle İlgili Kamuoyuna Bil...
 » Bölgede Demiryolu Yapılacaksa Bu Sa...
 » Artvin Ve İlçelerinde Sağanak Yağış...
 » Artvin'de Düzenli Çöp Depolama Merk...
 » Artvin’in Kayaları Çelik Tel Kafese...
 » Vali Doğanay, Batum'da Bir Dizi Zi...
 » Samsun - Sarp Demiryolu İçin Stk’la...
 » Vali Kalkan’dan Teşekkür Belgesi...
 » Kelle Koltukta Ulaşım!...
 » Artvin Organize Sanayi Bölgesi Tart...
 » Hopa’da Açılış Ve Temel Atma Törenl...
 » Yılbaşından İtibaren Ceza Ve Harçla...
 » Vali Cirit Selden Etkilenen Şavşat...
 » Bayraktutan Bakan Binali Yıldırım’ı...
 » Cankurtaran Tüneli İnşaatı Başladı...
 » Minibüs Güzergâhı İle İlgili Açıkla...
 » Gürcistan'da Polis Bayramı Kutlandı...
 » Artvin Şoförler Ve Otomobilciler Od...
 » Doğu Karadeniz Bölgesi İhracatında...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Cankurtaran Yine Can Aldı...
 » Artvin Hopaspor Yönetiminden Teşekk...
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...
 » T.c. Batum Başkansolosluğuna Atanan...
 » Torun Ve Evlat Özlemlerini Giderdil...
 » Partilerinin Grup Toplantısına Katı...
 » Kemalpaşa’da İlk Muhtarlar Toplantı...