Artvin Otobüsçüler Dernek Başkanı, "Gençlerimizi Kurtaralım"

11/10/2017 09:04

Kazaların Olmaması İçin Çözüm Gelin Herkes Bu Taşın Altına Elini Koysun.


Haber: Hayati Akbaş"Bugün hız peşinde olan beklemeyi bilmeyen her şeye hemen o anda ulaşmak isteyen, herşeyi hemen hızlı şekilde tüketen jenerasyon bu tür uyuşturucu alkol vs. maddeler açısından büyük bir risk altında olduğunu belirtmek gerekir. Bir diğer risk faktörü ise parçalanmış aileler, aile içi iletişimin bozulduğu etkin ebeveynlikten yoksun aileler de bir diğer risk faktörüdür. Türkiye genelindeki okul ve çevresindeki faktörleri ezelden beri bilinmekle birlikte bu tür uyuşturucu maddelerle karşılaşma yaşı giderek düşmektedir.

Tüm dünyada bilindik uyuşturucu, alkol ve uyarıcı maddelerin üretimi ve kaçakçılığı giderek zorlaşması ve fiyatların artmasına sebep olmakta, öte yandan üretimi ve dağıtımı nispeten daha kolay olan kimyasal içerikli uyuşturucu maddelerine yönelimi artırmaktadır. Örnek Hopa gibi senelerdir bunca uyarılara rağmen Hopa’mızda iskele ve çevresinde kayalarda, deniz kenarlarında kızı erkekli sabahlara kadar içki alem yapmak ve bunları yapanlar çoğunlukla büyükler olup, çevrede rahatsız olan var mı diye tınlamayan, örnek olacağı yerde gençlere kötü örnek olan babalar iskeleye çift kabin arabayla inen tır çekicileriyle inen gençlere ne demeli ve bunlardan doğan ölümlü trafik kazaları ve bir çok gencimizi kaybettik. Çözüm yok mu? Aslında var yılar önce yaptığımız toplantılarda dile getirdik kimse dinlemedi, bu gibi olaylarda isyan etmek çözüm değil, burada sivil toplum örgütlere ve resmi kurumlara çok iş düşmektedir. Muhtarlarla toplantılar yaparak her hafta ailelere bir mesaj verilsin, her aile çocuklarına sahip çıksınlar, geçe sabahlara kadar gelmeyen gençlerin aileleri, anaları, babaları, kız erkek fark etmez görsünler her akşam neden bu akşam geliyorsunuz, sebep ne sorsunlar. Sonra ah-vah para etmez. Hopa’nın iskele ve çevresinde zaman geçiren sabahlara kadar araç lastiği yakan genç ve yetişkin insanlara sesleniyorum, kötü örnek oluyorsunuz, birilerini rahatsız etme hakkınız yok. Birlerinin ölümüne sebep oluyorsunuz farkında mısınız? İskelede saat limiti yok diye neden kötüye kullanıyorsunuz. Gece 00. 00 dan dan sonra Hopa sanki gece hayatı gibi sahil şeridini ters yönde kullanan araçlar iskeleye inen tırlar, yazık arkadaşlar bundan vazgeçmek o kadar zor mu?

Sigara, alkol ve uyuşturucu gibi maddelerle mücadele tek bir elden daha koordineli topyekûn bir şeklide yürütülmesi gerekmektedir. Olayın çözümünde herkes sorumlu sahibi olmalı üzerine düşenleri acilen yerine getirmeliyiz. Taşın altına herkes elini koymalıdır, sivil toplum örgütlerinin işlevselliği desteklenmeli geliştirilmeli ve genişletilmelidir. Yeter artık analar babalar ağlamasın, her şey polisten, jandarmadan, belediyeden ve kaymakamlıktan beklemeyelim. Halk olarak duyarlı olmamız çocuklarımıza ve genç kuşağa aile olarak sahip çıkmalıyız. Defalarca transit yolda duran tırlara ceza yazdırdık. Bu seferde şirket yetkileri trafik polislerine tepki gösterdiklerine şahit olduk. Gelin hep beraber müdahale edelim.

Saygı değer yetkililerden Sügören kavşağından termik santral sonuna kadar tır ve ağır tonajlı araçların durmaması için gerekenin yapılmasın bilgilerinize sunarım. Saygılarımla

İrfan TOPALOĞLU

Artvin Otobüsçüler Dernek Başkanı"

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 11.10.2017 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Bayraktutan Tbmm Genel Kurulunda Ko...
 » Chp Artvinde Yaptığı Mitingle İddia...
 » Artvin Demokrasi Nöbetinin 7. Geces...
 » “Cerattepe’de Maden Çalışması Artvi...
 » Bir Başkadır Macahel'de Hayat...
 » Bakan Çelik, Memleketi Artvin’de De...
 » Borçkalılardan Vali Yemlihalıoğlu'n...
 » Halkevleri’nden Hopa Raporu...
 » Önal, Ardahan - Çıldır İzlenimlerin...
 » Batum'da Türklere Kumar Tuzağı...
 » Başkan Topaloğlu ”şoför’de İnsandır...
 » Artvin’de Mhp Aday Adaylarını Tanıt...
 » Hopa’nın Kemalpaşa Beldesi İlçe Old...
 » Yusufeli’nde Darbe Girişimine Karşı...
 » Artvin Sağlık İl Müdürlüğü Obozite'...
 » Hopa Kaymakamı Kaya Köyü Halkını Di...
 » Hopaport Her Türlü Tehlikeye Karşı...
 » Bayraktutan Meclis’te Cerattepe Geç...
 » Selim Bilgin Yeniden Başkan Seçildi...
 » Artvin’de Her Kesimden Teröre Kınam...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Hopa’da Hemşire Arkadaşlarına Sürpr...
 » Hopa Belediyesinden Mehmetçiğe Anla...
 » Artvin Hopaspor’a İstanbul Camiasın...
 » Başkan Mubin Çakmak’tan Belediyeye...
 » Hopadan Çay’dan A. Hopaspor’a Tam D...
 » Bayraktutan Cankurtaran Tünelinin P...
 » Bayraktutan, “Tercih Hakkını Ortada...
 » Sarp Sınır Kapısı'nda İnsan Kaçakçı...
 » Hopa Köydes Toplantısı Yapıldı...
 » Chp Hopa Gençlik Kollarından Tso’ya...