Uluslararası Festivaller Birliği Toplantısı

10/10/2017 08:27

Uluslararası Festivaller Birliği Toplantısı Erzurum Da Yapıldı.


Haber: Hayati Akbaş2017 Yılı Uluslararası Festivaller Birliği 2. Dönem toplantısı 6-7-8 Ekim tarihlerinde Erzurum’da yapıldı. Erzurum Büyük Şehir Belediyesinin ev sahipliğinde Palandöken’de yapılan toplantıya, belediye başkanları, federasyon, dernek kurum ve kuruluşların festival direktörlerinden oluşan 50’yi aşkın katılımcı yer aldı.

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Uluslar arası Festivaller Birliği başkanı Atila İpek, Türkiye Halkoyunları Federasyonu başkanı Gürhan Ozanoğlu, K. K. T. C. Halkoyunları Federasyonu Başkanı Özlem Kadirağa, K. K. T. C Gençlik Dairesi Başkanı Gencay Eroğlu, CİOFF Türkiye Başkanı Savaş Tuğsavul, Kuzey Kıbrıs Tatlısu ve Bey armudu Belediye Başkanları, Aziziye Belediye başkanı toplantıya katılanlar arasında olanlardı. Toplantının açılış konuşmasını Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen yaptı. Sekmen “Türkiye’nin en önemli ve büyük festivallerin temsilcilerini Erzurum’da ağırlamaktan mutluluk duyuyorum” dedi. Ev sahibi olarak ağılamaları nedeniyle bütün festivaller birliği üyesi kuruluşlar büyükşehir belediye başkanı Mehmet Sekmen’e hediyeler ve plaketler sunuldu.

Toplantının gündem konuşmalarını yapan birlik başkanı Atila İpek, kuruluşundan bugüne her geçen gün büyüyerek ve çoğalarak güçlü bir birlik haline gelen derneklerinin kültür, sanat ve sosyal alanda toplumda önemli bir yer teşkil ettiğini belirterek, Uluslararası festivaller birliğinin amacı ve kapsamının çok geniş olduğunu dile getirdi. Ülke tanıtımına, ülkeler arası kültür alışverişine önemli destek unsuru olduğunu dile getiren başkan İpek, “bugün burada ülkemizin ve yurt dışından birçok festivallerin bir arada olduğunu görüyoruz. Yılda 2 kez toplanarak festivallerimizdeki eksiklerimizi, yapılması gerekenleri ve koordinasyonu sağlamak adına faydalı toplantılar yapıyoruz. Yıl içerisindeki birçok festivallere gözlemciler gönderiyoruz. Amacımız daha organize daha profesyonel bir konsepte festivallerimizi icra etmektir. ”dedi.

Birlik toplantısının 3 gün sürdüğü Erzurum’daki buluşmada toplantıda Tüm festival üyeleri söz alarak 2017 yılında yapmış oldukları festivalleri anlatarak, özellikle uluslararası boyutunda yapılan çalışmaları rapor ettiler. Toplantı da özellikle festivallerin el sanatları ve geleneksel kültürün ön plana çıkarması için çaba harcamaları istendi ve bu yönde görüş bildirildi. 2018 yılında yapılacak olan festivallerin tarihleri ve faaliyetleri ayrıca kurulda görüşüldü. Arhavi Festivali için söz alan Festival genel koordinatörü Bilgi Özkara 2018 yılında 46. sı yapılacak olan Uluslararası Arhavi Kültür ve Sanat Festivali ile ilgili bilgi verdi. Özkara önümüzdeki yıl Arhavi festivalinin 29-30-31 Ağustos-1-2 Eylül tarihleri arasında 5 gün olarak yapılacağını açıkladı. Festivalin özellikle ilk 3 günü kültürel ve sanatsal faaliyetlerle programlanacağını, uluslararası katılımcıların bu tarihlerde aktif bir şekilde değerlendirileceğini dile getirdi. Bu anlamda katkı sunan, festivaller Birliği’ne, cioff’a ve halkoyunları federasyonuna teşekkür etti.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 10.10.2017 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Uluslararası Festivaller Birliği To...
 » Arhavi Kültür Ve Sanat Festivali Te...
 » Artvin’deki İlk Tanıtım Fuarına Yoğ...
 » Artvin’de Sarıkamış Şehitlerini Anm...
 » Hekimoğlu;“emeğini Ve Desteğini Esi...
 » Çay Toplama Yarışması Büyük İlgi Gö...
 » İstanbul Ümraniye Tantavi Şenlikler...
 » Uluslararası Festivaller Birliği To...
 » Türkiye'nin En Eski Festivaline Büy...
 » Artvin’deki Şifalı Sular İlgi Bekli...
 » Artvin’deki Şifalı Sular İlgi Bekli...
 » Artvin’de Ana Arı Üretimi Sertifika...
 » Artvin’de Madene Karşı Bahar Yürüyü...
 » Halkevleri’nden Hopa Raporu...
 » Ankara 3. Artvin Tanıtım Günleri Yo...
 » “Cerattepe’de Maden Çalışması Artvi...
 » Yusufeli Barajı İçin İmza Töreni Ge...
 » Artvin’de Akparti Topbaş İle Gövde...
 » Trabzon Tso Bölge İllerinin Sorunla...
 » Hopa’da Dünya Gümrük Günü Kutlandı...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Acil Kan Aranıyor!...
 » Hopa’da Hemşire Arkadaşlarına Sürpr...
 » Başkan Mubin Çakmak’tan Belediyeye...
 » Hopa Belediyesinden Mehmetçiğe Anla...
 » Artvin Hopaspor’a İstanbul Camiasın...
 » Bayraktutan Cankurtaran Tünelinin P...
 » Sarp Sınır Kapısı'nda İnsan Kaçakçı...
 » Hopadan Çay’dan A. Hopaspor’a Tam D...
 » Bayraktutan, “Tercih Hakkını Ortada...
 » Chp Hopa Gençlik Kollarından Tso’ya...