Höc, Basın Açıklaması Yaptı

18/03/2006 20:47

Abd'nin Irak İşgalinin 3.yılında Hopa'da Doğu Karadeniz Haklar Ve Özgürlükler Cephesi (höc) Basın Açıklaması Yaptı.

Haber: Turan ŞentürkAmerika Birleşik Devleti ve müttefik güçlerin Irak işgali 3. yılında Hopa ilçesinde protesto edildi. Doğu Karadeniz Haklar ve Özgürlükler Cephesi (HÖC) tarafından cumhuriyet meydanında basın açıklamasını yaparak ve Amerikan Bayrağını yakarak ABD'nın Irak işgalini protesto ettiler.

Atanur Durmuş tarafından okunan basın açıklaması şöyle:

"Yanıbaşımızda 3 yıl süren bir işgal var. Bir tarafta tankıyla, topuyla dünya haklarına savaş açmış dünya imparatorluğuna soyunmuş işgalci Amerika, bir tarafta kendi vatanlarında katledilenler topraklarına kanlı çizmelerle ayak basanlara karşı direnen Irak halkı.

3 yıl önce Amerika, Irak'ta nükleer silah ürettiği, bunun dünya için tehdit olduğunu bahanesiyle saldırmış, "Irak'a demokrasi götüreceğiz" diyerek saldırısını meşrulaştırmak istemişti. Geçen 3 yıllık süre içinde, bu nedenlerin hepsinin yalan olduğunu, aslında Amerika'nın Irak'taki petrol kaynaklarında gözü olduğu anlaşıldı. Nükleer silah üretiminin hiçbir kanıtının olmadığını kendi bakanları ve subayları açıkladılar. Diğer taraftan Saddam diktatörlüğünü yıkıp Irak'a demokrasi ve özgürlüğü getirecekti. Neyle ve nasıl yapacaktı bunu? Geçen 3 yıllık süre bunu da gösterdi. Binlerce tank, binlerce asker, binlerce mermi, binlerce bombaydı. Topraklarına, ulusal değerlerine sahip çıkan bütün Irak'ları katlederek. . İşgale karşı diren teslim olmayan herkesi, çocukları, kadınları, yaşlıları katlederek. Kendi topraklarını düşman işgalinden kurtarmak için direnen vatanseverler, işgalcilere geçit vermedi. İşgal 3. yılına girdi. Ancak vatanseverlerin direnişi hala sürüyor ve sürecektir. Çünkü, topraklarında işgalci düşman güçleri var. İşgalciler günlerce insanın kanını akıtarak emperyalist çıkarlarını elde etmek istiyor. Irak halkı da emperyalistlere karşı kanı-canı pahasına direniyor. Yankilere, canilere karşı direnişlerini sürdürüyorlar. "Dünyada vatandan aziz şey var mıdır?" diyerek direniyor.

Emperyalistlere karşı direnen Irak halkı, dünya halklarına direnmeyi öğretiyor. Irak'ın yanı başında, komşu ülkesi Türkiye, direnişin yanında değil, işgalcilerin yanında saf tutuyor. Yanıbaşında insanlar katledilirken AKP hükümeti işgalcilere elindeki bütün imkanları sunuyor. Topraklarımızda öyle bir yer düşününün ki, bu ülkenin insanları giremiyor. Bu ülkenin askerleri giremiyor, bu ülkenin bayrağı değil de Amerikan bayrağı dalgalanıyor. Bu anlatılan Türkiye'de İncirlik üssüdür. İncirlik üssünden kalkan Amerikan savaş uçakları Irak halkının tepesine bombalar yağdırıyor. Amerikan canileri Iraklılara zulmediyor, katlediyor, tecavüz ediyor, hapishanelerde işkence yapıyor. Ebu Gureyb'de çekilen fotoğraflar bunun göstergesidir.

Dünya halklarına işgalci emperyalistlere karşı direnebileceğini gösteriyor. Irak halkı Emperyalizm, dünya halklarına uyguladığı baskı politikalarıyla terör estirmektedir. Emperyalizme karşı direnen tüm halkları terörist ilan eden ABD Irak'taki katliamlarda, işkencelerde, işgalle asıl teröristin kendisi olduğun kanıtlıyor. Ve 3 yıldır süren işgale direnen Irak halkının direnişine destek olalım. Emperyalistlerin işgaline ve ABD ile süren işbirliğine karşı çıkalım. Irak'ta işgale son verilsin. "

Yapılan bu basın açıklamasının ardından 15 kadar HÖC grubu tarafından Amerikan bayrağı yakıldı. Daha sonra grup çeşitli sloganlar atarak olaysız şekilde dağıldı.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 18.03.2006 tarihinde Turan Şentürk tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » 19 Mayıs Gençlik Ve Spor Bayramı Ku...
 » İncirlik Üssü Kapatılsın...
 » Hopa'da, Höc Basın Açıklaması Yaptı...
 » Hopa Chp İlçe Başkanı Fehmi Ustabaş...
 » Artvin Chp Merkez İlçede Yücel Kurt...
 » Hopa Ödp İlçe Başkanlığı Basın Topl...
 » Artvin'de Chp'li Başkanlar Geçmiş 6...
 » Halkevleri’nden Hopa Raporu...
 » Hopa İlçesinde Tayad'lılar Basın Aç...
 » Hopa Halkevleri İsrail'in Yaptığı K...
 » Muharrem İnce Ve Mustafa Balbay Art...
 » Artvin’de Çanakkale Şehitleri Anma...
 » Solaklı Vadisi Karaçam Ve Köknar Kö...
 » Türk Gazetecileri Kıbrıs'ta...
 » Metin Arifağaoğlu'ndan Sert Açıklam...
 » Bayraktutan Çanakkale Zaferi Kutlam...
 » Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Baş...
 » Doğalgaz Lobisinin Hes Eylemcileri...
 » Artvin Türk Eğitim Sen Başkanından...
 » "Vatandaş Mustafa" Hopa'da Ayakta...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Cankurtaran Yine Can Aldı...
 » Artvin Hopaspor Yönetiminden Teşekk...
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...
 » T.c. Batum Başkansolosluğuna Atanan...
 » Torun Ve Evlat Özlemlerini Giderdil...
 » Partilerinin Grup Toplantısına Katı...
 » Kemalpaşa’da İlk Muhtarlar Toplantı...