Artvin'de Çevrecilerin Tepkisi Sürüyor

06/10/2017 08:51


Haber: Hayati AkbaşArtvin'in Kafkasör Yaylası Cerattepe mevkiinde madencilik faaliyetlerine başlayan bir şirketin iddiaya göre yetkilisi ile bölgede madenciliğe karşı çıkanları ikna etmek için faaliyet yürütmeleri karşılığında oluşturulan 14 kişilik bir komiteye aylık 70 bin lira ödeneceğine dair sözleşme tutanağının kamuoyuna yansımasına yönelik tepkiler sürüyor.

Artvin'de bir grup çevreci genç hazırladıkları 'Sahibinden satılık dernek, 70 bin lira' yazılı afişi, Bizim Artvin Platformu derneği binası önünde asılı bulunan 'Şehirlerin değerleri, Türkiye'nin değerleridir' yazılı afişin üzerine astı. Maden şirketi aleyhine sloganlar atan gruba çevredekiler de alkışlarla destek verdi.

Protestoyu gerçekleşenler adına konuşan Sercan Dede, biz bu dermeği kurulduğundan beri tanıyoruz. Bu dernek kurulduğunda şöyle bir açıklama yapmıştı. ‘Madene karşı olanlar, Artvin’de maden olmasını istemeyenler, Artvin’i temsil eden tek yapı değildir. Maden karşıtları Artvin’i tümüyle temsil edemezler. Biz Artvin Halkına gerçekleri ve doğruları anlatmak için kuruluyoruz ve demokratik hakkımızı kullanmak için bir araya geliyoruz. ’ Ama bu belge ile öğrendik ki, zaten bildiğimiz bir şeydi, demek ki bu kişilerin amacı da doğrusu da, pusulası da paraymış. Her ay aldıkları 70 bin TL bunu açıkça göstermektedir. Bunun peşini bırakmayacağız.

BİZ BU MEMLEKETİ KARŞILIKSIZ SEVDİK. KARŞILIKSIZ SEVMEYE DE DEVAM EDECEĞİZ. ”

Artvinli gençler olarak nasıl ki buraya kırmızı boyalarımızı attıysak, bugün yine buradayız. Sayıları15-20’yi geçmeyecek satılmış insanlara bu şehri teslim etmeyeceğiz. Her zaman ne pahasına olursa Artvin’i, doğayı, yaşamı, savunmaya devam edeceğiz. Biz bu memleketi karşılıksız sevdik. Karşılıksız sevmeye de devam edeceğiz. ” İfadelerini kullandı. Artvinli gençler, açıklamanın ardından söz konusu sözleşmeyi Artvin esnafına dağıttı.

Bina önünden ayrılan grup, Cumhuriyet ve İnönü caddelerinde esnaf ve halka maden şirketi ile dernek arasında yapıldığı iddia edilen sözleşme örneğini dağıttı.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 06.10.2017 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Yeşil Artvin Derneği Bir Kez Daha M...
 » Siyanürlü Madenciliğe Bu Defa Hod’d...
 » Artvin 6 Nisan’da Büyük Mitingle Ma...
 » Artvin’de Hod Köylülerinden Maden T...
 » Artvin'de Madene Hayır Mitingi Yapı...
 » Borçlar Kanunu 86 Yıl Sonra Yenilen...
 » Artvin’de Cerattepe İçin Gergin Top...
 » Yeşil Artvin Derneğinden Maden Şirk...
 » Cerattepe Bilirkişi Raporuna Tepkil...
 » “Cerattepe’de Maden Çalışması Artvi...
 » Artvin Cerattepe İçin Bir Kez Daha...
 » Artvin’de Olaylı Çed Toplantısı...
 » Chp Murgul İlçe Kongresi Yapıldı...
 » Artvin Cerattepe’de Skandallar Peşp...
 » Artvin Belediye Başkanı Kocatepe Ma...
 » Cerattepe Ve Genya’da Madencilik Da...
 » Artvin Halkı Madene Karşı Tek Yürek...
 » Artvin’e Bir Destekte Ankara’dan Ge...
 » Karahan: Artvin Halkı Gereğini Yapa...
 » Yeşil Artvin Derneği Sosyal Faaliye...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Acil Kan Aranıyor!...
 » Başkan Mubin Çakmak’tan Belediyeye...
 » Hopa’da Hemşire Arkadaşlarına Sürpr...
 » Hopa Belediyesinden Mehmetçiğe Anla...
 » Bayraktutan Cankurtaran Tünelinin P...
 » Sarp Sınır Kapısı'nda İnsan Kaçakçı...
 » Artvin Hopaspor’a İstanbul Camiasın...
 » Chp Hopa Gençlik Kollarından Tso’ya...
 » Hopa Engereği Ve 20 Tür Koruma Altı...
 » Hopa Belediyesi Makine Parkı Güçlen...