Artvin Add'den Eğitim Sendikalarına Ziyaret

27/09/2017 11:01

Atatürkçü Düşünce Derneği (add), Artvin Şubesi Eğitim Sendikalarını Ziyaret Etmeye Başladı.


Haber: Hayati AkbaşArtvin’de bulunan Eğitim Sendikalarını ziyaret edenAtatürkçü Düşünce Derneği, son müfredat değişikliği ve Türkiye’nin eğitim durumu hakkında bilgi alışverişinde bulundu.

İlk ziyaret Türkiye Kamu-Sen’e bağlı Türk Eğitim Sen Artvin Şubesi’ne yapıldı. Türk Eğitim Sen Artvin Şube Başkanı İsrafil Bayrak ve Yönetim Kurulu Üyeleri Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Ayla Varan ve ADD Yönetim Kurulu Üyelerini sendika binasının kapısında karşıladı.

Müfredattan Atatürk’ün Çıkartılmasını Kabul Etmiyoruz!

Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Ayla Varan, Yönetim kurulu Üyeleri Aytaç Topaloğlu, Saniye Meriç hazır bulundu.

Ziyarette, Eğitim müfredatından Atatürk’ün çıkarılması, TEOG’un kaldırılması ve sürekli değişen ve kargaşaya neden olan eğitim sistemi ile ilgili düşüncelerini dile getiren Başkan Ayla Varan, “Biz Eğitim Sendikalarımızla Atatürkçü Düşünce Derneği Yönetim Kurulu olarak, özellikle son yıllarda eğitim sisteminde yapılan değişkelikler ve müfredattan Atatürk’ün çıkartılması, Atatürk ile ilgili derslerin daraltılması konularında görüş alışverişinde bulunmak istedik. . . Artvin’de bulunan tüm sendikalarımızdan randevu talep edeceğiz ve bu çok önemli konuyu konuşacağız. Bu kapsamda Türkiye Kamu- Sen’e bağlı Türk Eğitim Sen Artvin Şubesi olarak sizi ziyaret ediyoruz. Bizleri kabul ettiğiniz için, bunun yanında karşılamanızdaki nezaketinizden dolayı çok teşekkür ediyoruz. ”dedi.

ADD Artvin Şube Başkanı Başkan Ayla Varan, “Atatürkçü Düşünce Derneği, Atatürk’ün işaret ettiği muasır medeniyet yolunda, çağdaş, laik, cumhuriyet değerlerinin savunulduğu, okutulduğu, anlatıldığı bir eğitim sisteminin uygulanması gerektiğini düşünüyoruz. Ne yazık ki son yıllarda müfredattan Atatürk’ün çıkartılması, Atatürk ile ilgili bilgilerin daraltılması, Atatürk ile ilgili ders saatinin azaltılması söz konusudur. . . Biz böyle bir müfredatı kabul etmiyoruz.

Eğitim sendikalarının düşüncelerini öğrenmek istiyoruz

Bu konuda eğitim sendikalarının düşüncelerini öğrenmek, eğitimin nereye gittiği ile ilgili bilgi almak ve ortak paydada neler yapabileceğimizi konuşmak için geldik. STK’ların çok önemli görevleri vardır. Sizin nasıl ki eğitim ile ilgili görevleriniz var, bizim de Atatürkçü Düşünce ile ilgili önemli görevlerimiz vardır. Ben ADD Artvin Şubesi Başkanı olarak okullara gittiğimde okul müdürleri bizi gönül rahatlığı ile korkmadan karşılayabilmeli. Milli eğitim ile birlikte ortaklaşa etkinlikler yapabilmeliyiz. Ne yazık ki bunları yapabilmek için bir dizi izin almak zorundasınız. Açıkçası sizin düşüncelerinizi öğrenmek istiyoruz, ortak paydada STK’lar olarak birlikte neler yapabiliriz? Bunları konuşmak istiyoruz. Özellikle 2002 sonrası 15 yılda aynı hükümette 6 bakan değiştiği halde bir türlü eğitim sistemi oturtulamamıştır. Şimdi TEOG kaldırıldı. Bunun nasıl bir etki yaratacağı konusunda sizin kadar bilgi sahibi değiliz. Bununla ne amaçlanıyor? Bu durum, Çocuklarımızı, eğitim sistemimizi nasıl etkileyecek? Bunları da sizden dinlemek isteriz. ”dedi.

Atatürk bizim için olmazsa olmazdır, Kuvayı Milliyedir, Cumhuriyettir

Türkiye Kamu-sen İl Temsilcisi ve Türk Eğitim Sen Artvin Şubesi Başkanı İsrafil Bayrak’ta ziyaretten dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “ADD Artvin Şubesi Başkanı Ayla Varan ADD Yönetim Kurulu Üyelerine teşekkür etti. Başkan Bayrak; “ Öncelikle TES olarak ziyaretinizden dolayı çok teşekkür ediyoruz. Atatürkçü Düşünce Derneği çok önemli bir STK’dır. Atatürk bizim için olmazsa olmazımızdır. Kuvayi Milliye Ruhunu, Cumhuriyeti ve Cumhuriyetin kazanımlarını Atatürksüz düşünemeyiz. Evet, sizin de dediğiniz gibi Atatürksüz müfredat hazırlandı.

Bu müfredatın nerede nasıl hazırlandığını nasıl sunulduğunu çok iyi biliyoruz

Bu müfredatların nerelerde, nasıl hazırlandığını, bakanlığa nasıl sunulduğunu ve amacını çok iyi biliyoruz. Aynı hükümet içinde 6 bakan değişmesine rağmen hiç bir eğitim duvarı için bir tuğla koymamış, aksine zarar vermişlerdir.

Sayın bakanımızı tarih yazacak!

En son Milli Eğitim Bakanımız tarihe geçecek söylemleriyle anılacaktır. Son Milli Eğitim Bakanımız Sayın İsmet Yılmaz, bu yıl 16 Ağustos’ta yani 16 Ağustos 2017 tarihinde TEOG’U öve öve bitirememiş, bu sayede eğitimde fırsat eğitliğinden söz etmiş, kimsenin hakkının yenmediğini, çalışanın en iyi okullara gittiğini anlatmış ve bu sistemi savunmuştur.

33 gün sonra tam tersi söylenmiş ve TEOG kaldırılmıştır!

Aradan 33 gün geçtikten sonra Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan’ın TEOG’ un kaldırılması gerektiğini açıklamasının ardından 87 saat sonra TEOG’u kaldıracaklarını ifade etmişlerdir. Bu kısa süre içinde ne olmuştur ki, bu kadar zıt söylemler sonucu TEOG kaldırılmıştır. Şimdi bize bundan sonra ne olacak diye sordunuz? Biz de bilmiyoruz, inanın kendileri de kimse, hiç kimse bilmiyor.

Bakın bundan önceki milli eğitim bakanları sözleşmeli öğretmenleri“kaliteyi ve verimi” artırmak için 632 Kanun ile kadroya aldılar. Kadrolu öğretmenlerin daha iyi eğitim verdiği söylendi. Şimdi yine sözleşmeli öğretmen alıyorlar. Nasıl yani “verimlilik ve kaliteyi” istemiyorlar mı? Buradan bunu mu anlamalıyız? Artık öğretmenler mülakatla alınıyor. Bu da ayrı bir garabettir.

Kaygılarınıza katılıyoruz! ne olacağını biz de bilmiyoruz?

Kaygılarınıza katılıyoruz. Eğitim Sistemi ne yazık ki yaz-boz tahtasına döndürülmüştür. Bu iktidar döneminde 6 bakan değişti. Her bakan bir önceki bakanın yaptıklarını, uygulamalarını kaldırdı. Elbette ki bunun birçok yönden faturası ağır olmuştur. Çocuklarımız kobay oldu, Ekonomik anlamda çokbüyük faturası oldu. Bu dönemde maalesef öğretmenlik mesleğine çok ağır darbeler vuruldu. Oysa Başöğretmen Atatürk’ün öğretmene verdiği değeri herkes çok iyi biliyor.

Sayın bakanımız avukattır ama hukuku uygulamıyor!

Hep Milli Eğitim Bakanları neden öğretmenlerden yapılmaz diye herkes serzenişte bulunur ve cevabını arar. Son Milli Eğitim Bakanımız Sayın İsmet Yılmaz, avukattır. Bunun nedenini bende bilmiyorum. Ama bildiğim sayın bakanımız hukukçu olmasına rağmen mahkeme kararlarını uygulamamıştır. Biz Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim Sen olarak eğitim ile ilgili sorunları hukuka taşıyoruz. Birçok davayı kazanmamıza rağmen kararlar uygulanmıyor. Biz sendika olarak, STK’ların birlikte ortak paydada buluşması gerektiğin, böylelikle daha iyi sonuçlar alabileceğimizi düşünüyoruz. Geldiğiniz için çok teşekkür ediyoruz” diye açıklamada bulundu.

Karşılıklı sohbetin ardından ziyaret programı sona erdi.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 27.09.2017 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Kamu Sen Genel Merkezi Üyeleri Artv...
 » Artvin’de Öğretmenler Günü Mesajlar...
 » “Amerika Ambargo Koyduğu İran İle T...
 » Hakan Çil Adfed Başkanı Seçildi...
 » Artvin Add Başkanı Biber Gündemi De...
 » Arhavi Add Uçurtma Şenliği Etkinliğ...
 » Artvin’de Öğretmenler Günü Mesajlar...
 » Feyzioğlu Ve Batum, Anayasa Değişik...
 » Chp Artvin İl Başkanından Çarpıcı A...
 » Artvin’de Chp Kongreleri Devam Ediy...
 » Chp Tunceli Milletvekili Kamer Genç...
 » 19 Mayıs Gençlik Ve Spor Bayramı Ku...
 » Hopa Atatürkçü Düşünce Derneği Açıl...
 » Özbey “Atatürk’te Birleştik, İşçi P...
 » Borçka Chp İlçe Kongresi Yapıldı...
 » Kılıçdaroğlu 25 Ağustos’ta Artvin’e...
 » Artvin Add Başkanından Çağrı...
 » Eğitim Sen Artvin Şubesi’nin Eğitim...
 » Artvin’de Öğretmenler Günü Mesajlar...
 » Artvin Chp’de Tarihi Toplantı...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Arhavi Bir Çınarını Daha Kaybetti...
 » Kemalpaşa’ya 150 Yataklı Bölge Hast...
 » Hopa İlçe Emniyet Müdürünü Allah Ko...
 » Lüks Artvin Seyahat Mercedes'i Terc...
 » Borçkaspor’dan Hopaspor'a Destek...
 » Artvin’de Chp Kongreleri Tamamlandı...
 » Kaymakam Görükmez’den Hopaspor Futb...
 » 7,7 Milyar Liralık 375 Eser Hizmete...
 » Hopa Akparti İlçe Başkanı İlyas Güv...
 » Koop 2017 Fuarı...