Yusufeli İlçesi Yeniden Yerleşim Yeri Çalışmaları

11/08/2017 11:20

Vali Doğanay, Yusufeli İlçesi Yeniden Yerleşim Yeri Çalışmalarını İnceledi.


Haber: Hayati AkbaşArtvin Valisi Ömer Doğanay, yapımı tamamlandığında 270 metre yüksekliğiyle Türkiye’nin en yüksek barajı olacak olan Yusufeli Barajından dolayı sular altında kalacak ilçe merkezinin yeni kurulan yeniden yerleşim yerinde incelemelerde bulundu.

Vali Doğanay’ın incelemelerine DSİ 26. Bölge Müdürlüğü Bölge Müdürü Celal Tokalak, kontrol teşkilatı ve yüklenici firma temsilcisi katıldı.

Yeni Yerleşim Yeri inşaatında bir süre incelemelerde bulunan Vali Doğanay, DSİ 26. Bölge Müdürlüğü Bölge Müdürü Celal Tokalak’tan yürütülen çalışmalar hakkında detaylı bilgi aldı.

Bölge Müdürü Tokalak, yaptığı bilgilendirme de şunları söyledi : “DSİ Bölge Müdürü TOKİ tarafından onaylanan imar planında 44, 61 ha olan yerleşim alanlarına yapılan çalışmalar sonucunda adaların genişletilmesi ve yeni oluşturulan adalar ile birlikte yaklaşık 16, 60 ha ada olarak değerlendirilebilecek alan ilave edilmiştir. Ayrıca onaylı imar planında 25, 20 ha olan park ve rekreasyon alanlarına Sakut Dolgusu ve sonradan projelendirilen ilave dolgu alanlarıyla birlikte yaklaşık 35, 40 ha alan eklenerek, Yeni Yusufeli İlçesinin daha müreffeh bir ilçeye dönüşmesi sağlanmıştır. Yeniden Yerleşim Yeri Altyapı İnşaatında bugüne kadar 9, 2 milyon m³ kazı ve 7, 8 milyon m³ dolgu ve 7 adet dolgu batardosu yapılarak ilk iş tamamlanmıştır. ” dedi.

Yeni yerleşim yerinin 3. Bölgesi olan (Tekkale Köyü tarafı) üst yapı çalışmalarına başlanılabilmesi için TOKİ Başkanlığına teslim edildiğini ifade eden Tokalak, “TOKİ tarafından 3. Bölgede 334 adet konut, 6 adet dükkân, 1 adet 24 derslikli lise, 1 adet sağlık Ocağı, 1 adet ilçe jandarma komutanlığı inşaatı ile altyapı ve çevre düzenlemesi yapım işinin ihalesini yapılmış ve yüklenici firma olan Maksem –Özülke Ortak Girişimine yer teslimi yapılmıştır. Firma sahada şantiye kurma çalışmalarına başlamıştır. Yusufeli İlçesi Yeniden Yerleşim Yeri Altyapı Çalışmaları 2. Kısım ihalesi 03. 07. 2018 tarihinde yapılmış olup 07. 08. 2017 tarihinde 58. 835. 215, 68 TL bedelle Beryar İnş. San. ve Tic. A. Ş. + Karaca İnş. ve Tic. A. Ş. İş Ortaklığı ile sözleşme imzalanmıştır. Bu iş kapsamında 6. 250. 000 m3 kazı yaptırılacaktır. Yüklenici firma şantiye kurulum çalışmalarına başlamıştır. Tekkale Deresinin 1380 metre kotundan 1, 33 milyon m³/yıl su getirilerek Yeni İlçe merkezinin içme, kullanma ve sanayi suyu ihtiyacı karşılanacaktır. İşin ihalesi 24. 01. 2017 tarihinde yapılarak 18. 05. 2017 tarihinde 24. 908. 000, 00 TL bedel karşılığında Hmc Yapı A. Ş. + Ispartakule Yapı Mehmet Aksekili İş Ortaklığı ile sözleşme imzalanmıştır. 31. 05. 2017 tarihinde yer teslimi yapılmış, yüklenici firma uygulama projelerini hazırlamıştır. En kısa zamanda kazı çalışmalarına başlanacaktır. ” diye konuştu.

Tokalak, ayrıca, yerleşim yerleri Yusufeli Barajından etkilenen 8 köy için ön seçimi yapılan yeni yerleşkelerinde hali hazır harita alımı ve jeolojik-jeoteknik etüt çalışmaları için ihaleler yapıldığını, söz konusu işler tamamlanmak üzere olduğu ve etüt sonuçlarına göre köylerin yerleri kesinleşeceğini kaydetti.

Vali Doğanay ise, zor şartlarda çalışmalarını sürdüren başta teknik ekip olmak üzere bütün personeli tebrik ederek, çalışmalarda herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesini ve hedeflenen tarihte yeniden yerleşim yerinin bitirilmesi konusunda gerekli hassasiyetin ve çalışmanın sergilenmesini yetkililerden istedi.

Sıcak ve nemli bir havda incelemelerini tamamlayan Doğanay, ilçeden geç saatlerde ayrıldı.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 11.08.2017 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Vali Doğanay’dan Bölge Müdürü Tokal...
 » Artvin İl Koordinasyon Kurulu Topla...
 » Artvin İl Koordinasyon Kurulu 2017...
 » Dsi Genel Müdür Yardımcısı Yusufeli...
 » Dsi, Taşkın Koruma Çalışmalarına Hı...
 » Hopa’da Açılış Ve Temel Atma Törenl...
 » Bitlisli Folklorcular Hopa'da Alkış...
 » Artvin Valisi Doğanay, Macahel Bölg...
 » Artvin’de Nakliyecilerin Sporcu Kon...
 » Açü Bünyesinde Akademik Yükselme, T...
 » Tokalak, Yusufeli Barajı Ve Hes Pro...
 » Vali Doğanay, Batum'da Bir Dizi Zi...
 » Artvin İl Koordinasyon Kurulu Topla...
 » Artvin’de Çipli Kimlik Kartına Yoğu...
 » 15 Proje İçinden Birinci Seçildi...
 » Arhavi Osb İçin Çalışmalar Başladı...
 » Vali Doğanay, İl Genel Meclis Üyele...
 » Artvin’de 29 Ekim Cumhuriyet Bayram...
 » Bölgede Muhtarlar Günü Çeşitli Etki...
 » Vali Doğanay, Engelli Öğrencilerle...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Acil Kan Aranıyor!...
 » Hopa’da Hemşire Arkadaşlarına Sürpr...
 » Başkan Mubin Çakmak’tan Belediyeye...
 » Hopa Belediyesinden Mehmetçiğe Anla...
 » Artvin Hopaspor’a İstanbul Camiasın...
 » Bayraktutan Cankurtaran Tünelinin P...
 » Sarp Sınır Kapısı'nda İnsan Kaçakçı...
 » Hopadan Çay’dan A. Hopaspor’a Tam D...
 » Bayraktutan, “Tercih Hakkını Ortada...
 » Chp Hopa Gençlik Kollarından Tso’ya...