Coğrafi İşaretler, Yerel Kalkınmanın Hareket Noktasıdır

11/08/2017 10:46

“Artvin İli Coğrafi İşaretini Alıyor, Ürünlerini Dünyaya Tanıtıyor” Çalışmaları Kapsamında Toplantı Düzenlendi.


Haber: Hayati Akbaş-“Artvin İli Coğrafi işaretini alıyor, Ürünlerini Dünyaya tanıtıyor” çalışmaları kapsamında toplantı düzenlendi. Konuyla ilgili ikinci toplantı, ARTSO toplantı salonunda yapıldı. Toplantıya Meclis Üyeleri Zeki Alkan, Taner Köse, Yönetim Kurulu Başkanı Kurtul Özel, Genel Sekreter Yüksel Çoruh, yerel üreticiler ve uzmanlar katıldı.

Doğu Karadeniz Bölgesi Kalkınma Ajansı Mali destek Programı kapsamında devam eden projeyle; Bölgenin kalkınması ve rekabet gücü açısından öne çıkan sektörlerinin markalaşma, pazarlama, AR-GE, know-how ve kümelenme faaliyetlerinin geliştirilmesine yönelik araştırma ve stratejik planlama çalışmaları yürütülüyor.

Devam eden proje ile bölgede katma değeri yüksek, niteliği ve diğer özellikleri ile bölge ile özdeşleşmiş ürünlerin belirlenerek bölge ekonomisinin geliştirilmesi, Bölgedeki yerel ürünlerin bilinirliğinin artırılması, Bölge halkının ürünler hakkında bilinçlenmesi, Yöresel ürünlerin katma değerinin artması, Yöresel ürünlerin üretim miktarının artması ve Bölge istihdamının artması hedefleniyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Başkan Kurtul Özel; “Yöresel ürünlerimizin iyi değerlendirilmesi, yerel anlamda istihdamın artırılması ve hayat standartlarımızın gelişmesi için yapılan bu çalışmalar, bölgenin marka kimliğinin desteklenmesi açısından kritik önem taşımaktadır. Türkiye’de 3 binden fazla yöresel ürün var. Günümüzde dünya ölçeğinde konu ele alındığında coğrafi işaretler, yerel kalkınmanın hareket noktası olarak görülüyor. Bu anlamda bölgede alınacak her bir coğrafi işaret ile İlimiz ekonomisinin gelişmesine, istihdam artışına ve bölgenin kalkınmasına katkı sağlanacaktır”dedi.

Trabzon Tic. San Odası Proje Ofisi Koordinatörü Ümit Orhan ve Avrupa Birliği İş Geliştirme Merkezi (Trabzon-ABİGEM) Koordinatörü Ali Rıza Kul’un sunumuyla, sohbet formunda gerçekleşen toplantı sonrası, katılımcılar memnuniyetlerini dile getirdiler.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 11.08.2017 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Artvin Tso Coğrafi İşaret Çalışması...
 » Coğrafi İşarette Proje Uygulamasına...
 » Artvin Tarihi Bir Gün Yaşadı...
 » Artvin’de Hedef 20 Bin İstihdam...
 » Bölgede Muhtarlar Günü Çeşitli Etki...
 » Liman Yönetimi Ve Lojistik Zirvesi...
 » Liman Ve Lojistik Sektörü 23-24 Eki...
 » Artvin’de Sağlıkta Dönüşüm Proğramı...
 » Halkevleri’nden Hopa Raporu...
 » Artvin Tso Markalaşma Eğitimi Serti...
 » Disk, Kesk, Tmmob Ve Ttb Cerattepe...
 » Artvin İl Yatırım Destek Ve Tanıtım...
 » Atso Olağan Meclis Toplantısı Yapıl...
 » Artvin Valisi Kalkan Yankı Dergisin...
 » Artvin’de Muhteşem Bir Festival Haf...
 » Bakanlık Heyeti Ticaret Ve Sanayi O...
 » Artvin Akparti İl Başkanı Erkan Bal...
 » Hsyk Savcı Ve Hâkim Atamaları Gerçe...
 » İşkur 2013 Yılında 671 Bin Kişiyi İ...
 » Trabzon İş Dünyası Teşviğin Uzatılm...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Acil Kan Aranıyor!...
 » Hopa’da Hemşire Arkadaşlarına Sürpr...
 » Başkan Mubin Çakmak’tan Belediyeye...
 » Hopa Belediyesinden Mehmetçiğe Anla...
 » Artvin Hopaspor’a İstanbul Camiasın...
 » Bayraktutan Cankurtaran Tünelinin P...
 » Sarp Sınır Kapısı'nda İnsan Kaçakçı...
 » Hopadan Çay’dan A. Hopaspor’a Tam D...
 » Bayraktutan, “Tercih Hakkını Ortada...
 » Chp Hopa Gençlik Kollarından Tso’ya...