Artvin’in Kutaisi’den Misafirleri Vardı

09/08/2017 11:23


Haber: Hayati AkbaşKutaisi Akaki Tsereteli Devlet Üniversitesinde görev yapan Prof. Dr. Tariel Putkaradze, öğrencileriyle birlikte Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe’yi makamında iadeyi ziyarette bulundular.

Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, misafirlerine Gürcüce hoş geldiniz diyerek ziyaretlerinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Başkan Kocatepe; “ Geçtiğimiz haftalarda Gürcistan’a belediye meclis üyelerimizle çok güzel bir ziyarette bulunduk. Hocamızla orada görüştük tanıştık. Gezimize önce Ahıska’dan başladık sonra Gori arkasından Tiflis ve dönüşte de tarihi kent Kutaisi’ ye uğradık. Dünyanın 6. Tarihi kenti hakikaten büyülendik. Tarihi müze ise insanlık tarihini adeta özetlemiş. Doğal güzellikleriyle misafir perverlikleriyle açıkçası biz Kutaisi ’ye hayran kaldık.

Aslında bizler aynı kültürün çocuklarıyız dedelerimiz bu topraklarda dostça kardeşçe yaşamış. Ne güzel ki torunları da aynı dostluğu yeniden canlandırıyoruz. Bizim gözümüzde Artvin’le Batum’un bir farkı yoktur. Dolayısıyla sizleri burada görmek bir misafirden ziyade kardeşlerimizin evine geldiğini hatırlatıyor. Özellikle üniversitede ki öğrencilerimizi Artvin’imize daha çok bekliyoruz. Bundan sonra ki süreçte de daha kalabalık gurupları ilimizde ağırlamak isteriz.

Artvin’imizde ilk defa düzenlediğimiz Kültür sanat turizm ve yöresel ürünler tanıtım fuarı açıyoruz. Bugün saat 18. 00 da hemen nehrin kıyısında Çoruh Park’ta açılışını yapıyoruz. Bu özel günümüze eğlencemize dostlarımızı bekliyoruz.

İnançlarımız Sevginin Kaynağıdır

Bizim İslam kültürümü inançlara saygıyı emrediyor. Asıl olan insandır ve insanın inancına saygıdır. Değersizliktir aslında toplumlarda ki sorunlar. İnançlarımız aslında sevginin kaynağı olmalı. Çünkü Allah’ın isimlerinden biride Rab’dır oda ‘Sevgiyle Terbiye Eden’ anlamındadır. Biz ülkemiz de ki Hıristiyanların ibadet hanelerini korurken yine aynı şekilde Gürcistan’da ki ibadet hanelerinin Camilerimizin bakımlı olması bizleri çok mutlu eder tıpkı Barhal kilisesinin yapımı sizleri mutlu ettiği gibi. İlimizde birçok kilise bulunuyor bunların da zaman içerisinde onarımı yapılır. İşhan kilisesinde onarım devam ediyor. Biz bize düşeni yapıyoruz sıra sizde” dedi.

Türk Gürcü ilişkilerinin pekişmesinde Artvin’i bir akvaryum olarak gördüğünü ifade eden Prof. Dr. Tariel Putkaradze, Artvin ve Gürcistan tarihi açıdan çok büyük bir önem taşıdığını vurguladı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın Barhal köyünde bulunan Kiliseyi onarımından dolayı da duyduğu memnuniyeti dile getiren Putkaradze, Gürcistan’ın tarihi açısından çok önemli olduğunu söyledi.

Putkaradze, konuşmasında; “ Bilim zaten insanların, halkların birleşmesine yardımcı olan bir etkendir. O yüzden önemlidir ki bizlerin sizin ülkenize, sizlerin bizim ülkemize gelmeniz kültürler arası iletişim konusunda çok büyük bir etkendir. Ne kadar yakın ilişkiler kurarsak o kadar dostça ilişkilerimiz de gelişir. Böyle güzel arkadaşlığımız ve davet ettiğiniz için ayrıca teşekkür ediyorum. ” diyerek Artvin’e hayran kaldıklarını ifade etti.

Konuşmaların sonunda karşılıklı hediye takdimi ardından hatıra fotoğrafı çekimi sonrasında Gürcü kafile program kapsamında gezilerine devam etmek için makamdan ayrıldı.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 09.08.2017 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Gürtiad Başkanından Kocatepe’ye Ziy...
 » Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Gürcista...
 » Türk Ve Gürcü Heyeti Muratlı Sınır...
 » Vali Cirit, Batum’da Bazı Ziyaret V...
 » Artvin'in Kurtuluşunun 92. Yıl Dönü...
 » Artvin Belediye Başkanı Kocatepe Ma...
 » Önal, Ardahan - Çıldır İzlenimlerin...
 » İsmet Acar; “Artvin Hakettiği Yatır...
 » 7 Mart Artvin’in Kurtuluşu Öyküsü...
 » 7 Mart, Artvin’in Düşman İşgalinden...
 » Artvin’in Düşman İşgalinden Kurtulu...
 » 7 Mart, Artvin’in Düşman İşgalinden...
 » 7 Mart Artvin’in Kurtuluş Günü İçin...
 » Hopa Sorunlarını Tartışmaya Başladı...
 » Acara Özerk Cumhuriyeti Başbakanı K...
 » Khabadze Artvin’e Geldi...
 » Gürkan Ticaret Arhavi’den Sonra Hop...
 » Türkiye Değişim Haraketine Artvin'd...
 » Gürcistan Başkonsolosunda Trabzon V...
 » Gürcistan İlaç Krizine Kesin Çözüm...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Acil Kan Aranıyor!...
 » Hopa Yoldere Köyü Sakinlerinin Tale...
 » Başkan Mubin Çakmak’tan Belediyeye...
 » Sarp Sınır Kapısı'nda İnsan Kaçakçı...
 » Chp Hopa Gençlik Kollarından Tso’ya...
 » Hopa Engereği Ve 20 Tür Koruma Altı...
 » Hopa Esnaf Ve Sanatkarlar Odası Kon...
 » Cerattepe Heyeti Anıtkabir’i Ziyare...
 » Hopa Belediyesi Makine Parkı Güçlen...
 » Bayraktutan Cankurtaran Tünelinin P...