Artvin’e 124 Milyon Tl’lik Eğitim Yatırımı Yapıldı

20/07/2017 09:28

Artvin İl Milli Eğitim Müdürü Abdulcelil Kahveci, Artvin’de Eğitime 124 Milyon Tl’lik Yatırım Yapıldığını Açıkladı.


Haber: Hayati AkbaşArtvin İl Milli Eğitim Müdürü Kahveci, Artvin’de eğitime 124 Milyon TL’lik yatırım yapıldığını açıklayarak, “Şuan Artvin Merkez ve yedi ilçemizde devlet yatırımında olan 124 milyon TL’lik yatırım var. Bu rakama hayırseverleri de dahil ettiğimizde yaklaşık 150 Milyon TL’lik yatırım oluyor. Bizler şartları bakanlığımız desteği ile daha da iyi hale getirdik ve getirmeye de devam edeceğiz” dedi.

Kahveci, Artvin Merkez ve ilçelerinde devam eden yatırımlara ilişkin yaptığı acıkama da şu ifadelere yer verdi:“Şuan devam eden 4 inşaatımız var, eğitim kurumu yatırımımız ve ihale aşamasında olan şuan 19 okulumuz var.

Bizler şartları bakanlığımız desteği ile daha da iyi hale getirdik ve getirmeye de devam edeceğiz. Örneğin, Mesleki Teknik Anadolu Lisesi’nin hem okul binası hem de pansiyonu tekrardan yapılıyor. Okul binası TOBB tarafından finanse ediliyor. Pansiyonu ise MEB’in marifeti ile 200 öğrencilik erkek öğrenci pansiyonu yapılacak” diye konuştu.

Orta Mahalle’ye 16 derslik okul

Orta Mahalle’de Sosyal Bilimler Lisesinin yeni binasına ilişkin açıklamalara yer veren Kahveci, “İhale aşaması yaklaştı ve 16 derslik bir okul yapılıyor. Bir de yanına 240 öğrencilik yapıyoruz.

İskebe de şuan hizmet veren sosyal bilimler lisemiz ve yurdunu da oradaki öğrencilerimize tahsis edeceğiz. Yeni Mahalle İlk ve ortaokulu var ve orada da ciddi bir yapılanmanın ve nüfusunda ciddi artış göstereceğini tespit ettik. Dolayısıyla sosyal bilimler lisesi binası yapıldığı zaman biz o okulumuzu alıp orta mahalleye taşıyıp pansiyonumuzla beraber ve sosyal bilimlerimizin de eski binasını Yeni Mahalle Orta Okulu’nu da oraya taşıyacağız” dedi.

Şuan devam eden 4 eğitim kurumu yatırımımız var

Artvin Merkez ve ilçelerinde inşaat halinde olan okulda çalışmaların tüm hızıyla devam ettiğini açıklayan Kahveci, “Merkezde Mesleki Anadolu Teknik Lisesi ve pansiyonu, Merkezde orta mahalledeki Sosyal Bilimler Lisemiz ve pansiyonu, ilçelerimizde Arhavi’de bir hayırsever tarafından devam eden Kanuni Anadolu imam hatip lisesi binası var ve eylül ayında eğitim öğretim hayatına başlayacak. Ayrıca Arhavi’de spor salonu inşaatı, Borçka’da toplam 24 derslikli Atatürk il ve ortaokulu, spor salonu ve konferans salonları ile birlikte bu yapıları da inşa etmeye çalışıyoruz.

Ayrıca Merkez’de Vakıfbank Okulu’nun hemen yanına spor ve konferans salonu yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

Yaşam alanı olan bir hizmet sunmayı planladık

Çarşı Mahallesi İnönü caddesinde yer alan ve şimdilerde vatandaşların aralarını park ettiği Eski Kazım Karabekir Lisesi’nin yerine yaşam alanı olan bir hizmet sunmayı planladıklarını belirten Kahveci, “Artvin için prestij diyebileceğimiz eski kazım Karabekir lisesinin yıkılıp bir an önce ihale çalışması da yapılacak ve o binanın yerine de Halk Eğitim Merkezi, Milli Eğitim Müdürlüğü binası inşa edilecek. Ayrıca konferans salonu, 200 araçlık otoparkı olan, yaşam alanı olan bir hizmet sunmayı planladık” diye konuştu.

Yeni okullarla beraber yaz döneminde ciddi bir onarıma da girdik

Yeni okullarla beraber yaz döneminde ciddi bir onarıma da girdiklerini kaydeden Kahveci açıklamasına şöyle devam etti: “Borçka’da Mesleki Teknik Anadolu Lisesi inşaatımız var. Yatırımda onaylandı ve ihalesi de Ağustos gibi gerçekleştirilecek.

Hopa’da bir anaokulumuz var bu sene tamamlanacak ayrıca Mesleki Anadolu Teknik Lisesi yatırımımız var.

Şavşat’ta bir öğretmenevi, anaokulu, ortaokul, spor ve konferans salonu olmak üzere dört tane yatırımımız var bu yatırımların çalışmaları devam ediyor.

Yusufeli yeni yerleşim alanı olmasından dolayı, yatırımlar yeni alana yapılacak. Yusufeli’nde yeni şehir kurulunca her türlü imkânlarla çocuklarımıza en iyi şekilde eğitime hazırlayacağız.

Ardanuç’ta ise spor salonu teklifi vardı onu da önümüzdeki yıl değerlendireceğiz.

Murgul’da ise halk eğitim binası onaylandı. İnşallah onu yapacağız. Bir de imam hatip lisesinin de 2018 teslim alacağız o okulumuzu da.

Hopa Yoldere’de 8 derslikli bir ortaokulumuzun inşaatı devam ediyor ve Eylül ayında teslim alacağız.

Yeni okullarla beraber yaz döneminde ciddi bir onarıma da girdik. Yaklaşık 9 milyon maliyeti olan onarım keşfimiz vardı. Bunların büyük bir bölümü başladı ve yaklaşık 50 ye kayın okulumuzun onarımına başlandı.

Ayrıca okullarımızın montalama ve çevre ve peyzaj çalışmaları da başladı. Bu arada Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe’nin bize çok ciddi yardımları oldu. Zeminlerin kauçuk ile döşenmesi gayet iyi oldu. ”

Mobil danışmanlık bürosu da kurduk

Artvin TEOG sonuçlarına göre çok ciddi başarı elde etti. Bütün branşlarda Türkiye ortalamasının üzerindeyiz. Bu kadar emek karşılıksız kalmadı. LYS’de ise yüzde 56 civarında yerleştirmemiz var. Geçmiş iki yıl için konuşuyorum. Asıl ana faktör ise öğretmen arkadaşlarımdır bu başarıları sağlamımızda onlara da özelikle teşekkür ediyorum diyen Kahveci öğrencilerin tercih süreçlerinde danışmanlık hizmeti verdiklerini ifade etti.

Artvin Merkez ve ilçelerinde devam eden yatırımlar hakkında açıklamalarda bulunan Kahveci konuşmasına TEOG ve LYS sonuçlarının açıklanmasının ardından tercih danışmanlığı hizmeti verdiklerini belirterek, “Biz komisyonlarımızı çoktandır oluşturduk, öğretmen arkadaşlarımız bunun için eğitim de aldılar. Milli Eğitim Bakanlığı’mızın uhdesinde yapılan bir çalışma. 81 ilde hem 12. Sınıfta öğrenim gören ya da mezun olan öğrenciler de dahil olmak üzere onlara LYS ile ilgili tercih edebilecekleri okullarla ilgili danışmanlık hizmeti veriliyor. Yine aynı şekilde 8. Sınıfı bitiren öğrencilerimize de TEOG’un açıklanmasından itibaren yerleştirme puanları esas alınarak bu öğrencilerimize de hem merkezde hem de yedi ilçemizde oluşturduğumuz tercih danışmanlığı hizmet verecek olan komisyonlarımızın marifeti ile tercih yapacak olan çocuklarımızı da yardımcı olunacak. Ayrıca MEB’in sayfasında tercih robotu var. e-okulmeb. gov. tr’den de buraya girilip tercih yapılıyor. Bakanlığın hazırladığı WEB sayfasından okulun kontenjanını, yüzdelik dilimini, öğrenebiliyorlar. Yine çocuklarımızın doğru tercih yapabilmelerinde bütün okulların da web sayfası var ve bu sayfalardan da öğrencilerimiz okullarımızın hem fiziki hem de beşeri imkânlarını okulun başarı durumunu, sosyo- kültürel durumunu bu okulların web sayfalarını ziyaret ederek tercih etmek istedikleri okullar hakkında bu şekilde bilgi alabilirler. Alışveriş merkezleri, park vb. yerlerde de bu hizmeti veriyoruz” ifadelerini kullandı.

Bu yıl ilimizde yeni bir eğitim kurumumuz dahil ediliyor

Bu yıl ilimizde yeni bir eğitim kurunun dahil edildiğinin müjdesini veren Kahveci, “Geçen yıl Sosyal Bilimler Lisesi ilimize kazandırıldı. Bu yılda proje okulu ilimize kazandırıldı. Hem fen lisesi hem de sosyal bilimler lisesi aynı anda hizmet verecek. Bu okulumuz Hopa’da. Bu yıl 60 öğrenci kontenjanı olacak hem erkek yurdu hem de kız yurdu imkânları da var.

Okulu tercih eden ilk 3 öğrenciye Umre gezisi hediye edilecek. Tercih eden ilk 10 öğrenciye de her ay burs verilecek. Buraya yine 60 öğrencinin tamamında bütün kırtasiye giderleri karşılanacak. Bu okulun da çok ciddi imkanları var. Kodlama artık MEB’in de ana temalarından biri haline gelmiş durumda. Bu okulumuzun kodlama atölyesinden tutunda zenginleştirilmiş kütüphane z diye tabir ettiğimiz z kütüphanesi, sosyal sportif alanlar, satranç odaları, çağın bütün imkanları ile donatılmış laboratuvarlar gibi birçok imkanları olan bir okul. Bu okulu sayısalcılar da sözelciler de tercih edebiliyor. Özellikle iki alanı seçmemiz güzel oldu. Bazı öğrencilerimiz yetenekleri sayısal olabiliyor. Bazılarının da sözel yönü daha iyi olabiliyor. Eğitim öğretim süresi de bu okulun 4 yıl. Müfredatı ise Artvin Merkez’deki fen lisesinin müfredatı ne ise bu okulumuzdaki müfredat da aynı olacak.

Kontenjanlarla ilgili merkezde yer alan sosyal bilimler lisesinin kontenjanı geçen yıl 120 idi. Bu sene 90 oldu. Fen lisemizin de 90, yine Arhavi Ertuğrul Kurdoğlu Lisesi’nin kontenjanı da 90 olarak belirledik meslek liselerimizin de daha fazla.

İldeki mevcut öğrencilerimizi dikkate aldığımızda kontenjanlarımızın bu anlamdagayet yeterli. Diğer illerden de ilimizi tercih eden öğrencilerimiz oluyor. Bizim mevcut pansiyonlarımız öğrencilerimizin her zaman hizmetinde” şeklinde konuştu.

Yerelde birçok başarımız var

Kahveci, “Artvin’de başarıyı arttırma projemiz var. Şimdi 2016-2017’den itibaren Artvin’de Her Yönüyle Eğitimi Geliştirme AHENK projesi ile yolumuza devam ediyoruz. Bunun içinde öğrencilerimizin akademik başarılarını ilgilendiren birçok çalışma hem kitap okuma, okuyucu yazar buluşması, 100 temel eseri okuma etkinlikleri, kodlama robotik turnuvalar gibi.

Özel eğitim bizim en önemli alanlarımızdandır

36 aydan itibaren bize müracaat eden özellikle engelli çocuklarımızı okullaştırdık. Çocuklar için her bir öğretmen taşıma aracı özel sınıf oluşturduk. Bu imkânı devlet bize sundu. Bu anlamda da mutluyuz” ifadelerini kullandı.

Kurum ve kuruluşlarına çok teşekkür ediyorum

Kahveci açıklamasının sonunda, “Ayrıca okullarda zeka sınıfları, kodlama atölyeleri oluşturuyoruz. İlçelere de aynı atölyeleri açacağız. Kolama atölyeleri ile ilgili İstanbul Büyükşehir Belediyesi talebimizi anında karşılık vererek 36 tane bilgisayar ve yine bir kısım da mefruşat istemiştik onları da yolladılar. Buradan destekte bulunan kamu kurum ve kuruluşlarına çok teşekkür ediyorum” dedi.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 20.07.2017 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Eğitim Sen Artvin Şubesi’nin Eğitim...
 » Artvin’in 2012 Yılı Değerlendirildi...
 » Fatih Projesi Kapsamında Borçka’da...
 » Artvin’de Öğrenciler Bugün Karneler...
 » Artvin Eğitim Çalıştayı Başladı...
 » Artvin'de Yerel Seçimlerde Akparti...
 » Artvin’de Kar, Kış, Kıyamet...
 » Kışla, "Hizmetten Başka Derdimiz Yo...
 » Garanti Bankası Anadolu Sohbetleri...
 » Açü Rektörü Prof. Dr. Mehmet Duman...
 » Artvin’de Vatandaşlar İşkur’a Akın...
 » Artvin Milli Eğitimden Öğretmenlere...
 » Bayraktutan, Kimsenin Hakkı Gasp Ed...
 » Artvin’de Sosyal Bilimler Lisesi Aç...
 » Artvin’de Akparti Temayül Yoklaması...
 » Artvin Eğitimine Taze Kan Geldi...
 » Artvin’de Bizim Artvin Derneği Kuru...
 » Arhavi’de İmam Hatip Lisesi Temeli...
 » Artvin’in Teog Ve Lys Şampiyonları...
 » Nedim Koyuncu “Akparti İçin Her Zam...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Hopa’da Hemşire Arkadaşlarına Sürpr...
 » Hopa Belediyesinden Mehmetçiğe Anla...
 » Artvin Hopaspor’a İstanbul Camiasın...
 » Başkan Mubin Çakmak’tan Belediyeye...
 » Hopadan Çay’dan A. Hopaspor’a Tam D...
 » Bayraktutan Cankurtaran Tünelinin P...
 » Bayraktutan, “Tercih Hakkını Ortada...
 » Sarp Sınır Kapısı'nda İnsan Kaçakçı...
 » Hopa Köydes Toplantısı Yapıldı...
 » Chp Hopa Gençlik Kollarından Tso’ya...