Artvin - Bitlis Kardeşlik Projesi

19/07/2017 10:44

İçişleri Bakanlığının Himayesinde Başlatılan Kardeşlik Projesi Kapsamında Artvin’de ‘bitlis Buluşması’ Gerçekleştirildi.


Haber: Hayati Akbaşİçişleri Bakanlığının himayesinde başlatılan kardeşlik projesi kapsamında Artvin’de ‘Bitlis Buluşması’ gerçekleştirildi.

Kardeşlik projesi kapsamında, 55 kişiden oluşan çoğunluğunu öğrencilerin oluşturduğu ve halkoyunları ekibinin de yer aldığı Bitlis heyeti Artvin’e geldi.

Garnizon Şehitliği önünde bir araya gelen Artvin ve Bitlis heyeti ellerinde Türk Bayraklarıyla Milli İrade Meydanına kadar kortej yürüyüşü gerçekleştirdi.

Burada Bitlis ve Artvin halkoyunları ekiplerinin sunduğu gösterisi büyük beğeni topladı.

Burada etkinliğe Artvin Vali Vekili Önder Coşğun, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Artvin Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Bahattin Yetim, Trabzon Artvinliler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Külekçi, Bitlis İl Kültür Turizm Müdürlüğü Şube Müdürü Metin Çoban ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe burada yaptığı konuşmada, “Kardeş şehirler projesi çerçevesinde Bitlis ilini serhat şehrimiz Artvin ile kardeş şehir ilan ettik. Biz bu kardeşlerimizi milletin meydanında milli irade meydanında bağrımıza basıyoruz, hoş geldiniz, sefa geldiniz kardeşlerimiz. Milletimizin tamda buna ihtiyacı var. Bölmeye, germeye değil kolları açmaya sarılmaya ihtiyacı var. Bu millet Anadolu’yu geçilmez kılan ruhu ancak böyle kardeşlerimizle sarılarak elde etti. Bugün ilimize Bitlis’ten ilimize 55 kişiden oluşan barış, sevgi ve kardeşlik meleği geldi. Bitlis’i biz evliyalar diyarı bildiğimiz için dualarla kabul ediyoruz. ” dedi.

Proje ile ilgili bilgi veren Trabzon Artvinliler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Külekçi, Kardeş şehirler projesi sayın içişleri bakanımızın çok önemsediği hassasiyet gösterdiği bir projedir. Projenin ilk ayağı Trabzon –Mardin arasında başladı. Karşılıklı ziyaretler oldu ve bu ziyaretler sonrasında çok önemli geri kazanımlar oldu. Bugünlerde Trabzon’dan Mardin’e hafta sonu ziyaretler başladı. Proje kısa sürede başarılı oldu. Projenin ikinci ayağını Artvin-Bitlis oluşturdu. Artvin Valimiz Ömer Doğanay’la görüştük ve Bitlis ilini kardeş şehir seçtik. Karadeniz ve Güneydoğu illeri kardeş projesi artacak. Amacımız 50 bin kişiyi Karadeniz’de ağırlamaktır. Bölgemizin tarihi, kültürü, örf ve adetlerimizi, turistik ve doğal güzelliklerini Güneydoğulu kardeşlerimize gösterip tanıtmaktır. Aynı şekilde bizlerde Güneydoğu illerine misafir oluyoruz ve kardeşlik bağlarımız daha güçleniyor” diye konuştu.

Projedeki amacın dayanışma, kaynaşma ve birliktelik bağlarının güçlenmesi olduğunu vurgulayan Külekçi, bölgeye huzur hakim olacağını dile getirdi.

Artvin Vali Vekili Önder Coşğun ise, Bitlis heyetini doğal güzelliğiyle ünlü Artvin’de görmekten son derece mutluluk duyduklarını belirterek, Güneydoğu ve Karadeniz illeri arasında başlatılan kardeşlik projesine her türlü desteği vereceklerini söyledi.

Bitlis ilinden gelen konukları Artvin'de ağırlamaktan son derece memnun olacaklarını vurgulayan Doğanay, "Bitlis heyetini ilimizde en iyi şekilde misafir edeceğiz. İlimizin tarihi, kültürel, turistik ve doğal güzelliklerini gezdireceğiz. Değerli konuklarımız ilimizi tanıma fırsatı bulacaklar. Artvin kültürü ile Bitlis kültürünü kaynaştıracağız. " ifadelerini kullandı.

Artvin ile Bitlis illeri arasında dostluğun temelleri atıldığını ifade eden Coşğun, ” Bu dostluk daim olacak. Zaten önceden de bir dostluğumuz da var ve bu dostluk kuvvetlenerek artacak. Ağustos ayı içerisinde bizde misafir olarak Bitlis’e gideceğiz. Bu anlamlı projede emeği geçen başta Sayın İçişleri Bakanımız olmak üzere tüm içişleri bakanlığı personellerine, sivil toplum örgütlerine, valilerimize, belediye başkanlarımıza teşekkür ediyorum. Göğe komşu topraklardan bütün Bitlislilere selamlarımı iletiyorum, şükranlarımı sunuyorum. Hepiniz tekrar ilimize hoş geldiniz. ” dedi.

Valilik Çoruh Toplantı Salonunda konuklarını ağırlayan Vali Vekili Coşğun, konuklarına ikramlarda bulunmasının ardından karşılıklı hediyeler takdim edildi.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 19.07.2017 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Artvin İl Koordinasyon Kurulu Topla...
 » Artvin'de 100 Öğrenciye Bisiklet Da...
 » Artvin İl Koordinasyon Kurulu 2017...
 » Artvin’de Köydes Projesi Tahsisat K...
 » Vali Doğanay, İl Genel Meclis Üyele...
 » Cumhuriyet Resepsiyonu...
 » 37. Kafkasör Kültür, Turizm Ve Sana...
 » Yeryüzü Cenneti Borçka Karagöl'e Fo...
 » Artvin Kalesi Turizme Kazandırılıyo...
 » Artvin’de Tarımcıların Eğitimleri D...
 » Artvin’de 19 Mayıs Coşkusu Yaşandı...
 » Artvin İl Koordinasyon Kurulu 2015...
 » 2016 Lys’de Başarılı Olan Öğrencile...
 » Artvin Heyeti Konya’da Bilim Merkez...
 » Artvin Heyeti Konya’da Bilim Merkez...
 » Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Karlov...
 » Artvin Kafkasör Festivalinde Heyeca...
 » Artvin İl Koordinasyon Kurulu 2016...
 » Artvin Turizmi, Turizmcilerle Masay...
 » Kafkasör Festivali Sergi Açılışıyla...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Hopa Bir Değerini Daha Kaybetti...
 » Cankurtaran Yine Can Aldı...
 » Artvin Hopaspor Yönetiminden Teşekk...
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...
 » T.c. Batum Başkansolosluğuna Atanan...
 » Torun Ve Evlat Özlemlerini Giderdil...
 » Kemalpaşa’da İlk Muhtarlar Toplantı...