Göl Ve Göletlerimiz 5 Milyon Yavru Balıkla Buluşuyor

13/07/2017 12:51

Gıda Tarım Ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik; “Göl Ve Göletlerimiz 5 Milyon Yavru Balıkla Buluşuyor” Dedi.


Haber: Hayati AkbaşGıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik; “Göl Ve göletlerimiz 5 milyon yavru balıkla buluşuyor” dedi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, balıklandırma çalışmaları kapsamında 5 milyon yavru sazan balığını göl ve göletlere bırakmaya başladıklarını belirterek, aşağıdaki açıklamayı yaptı:

"Bakanlık olarak, su ürünleri kaynaklarımızın ve su ürünlerinin sürdürülebilir kullanılması ve gelecek nesillere miras olarak bırakılmasının sağlanabilmesi, deniz ve iç sularımızdaki su ürünleri stoklarının takviyesi amacıyla "Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi’ni yürütüyoruz.

Proje kapsamında, Bakanlığımıza bağlı Akdeniz Su Ürünleri Araştırma, Üretme ve Eğitim Enstitüsü Müdürlüğü Kepez Üretim Tesisleri'nde üretimi devam eden 5 milyon adet yavru sazan balığının Eğirdir, Beyşehir, İznik ve Uluabat gölleri başta olmak üzere 59 ilde yer alan 591 göl ve gölete bırakılmasına başlandı. Geçen hafta başlayan balıklandırma çalışması Ekim ayında tamamlanacak.

Bu balıklar, Anadolu'muzun ekonomik ve tabii türleri arasında yer almakta olup vatandaşımız için kaliteli bir protein ve balıkçımız için önemli bir gelir kaynağı. Aynı zamanda hem sportif hem de ticari balıkçıların gözdesi olmaya devam ediyor.

Sazan balığıyla beraber her yıl ortalama toplam 5 milyon adet kalkan, mersin ve Karadeniz alabalığı yavruları göl ve göletlere bırakılıyor. Bu yıl yapılacak balıklandırma çalışmalarıyla birlikte 2002 yılından bu yana toplam 80 milyon adet yavru balık, göl ve göletlere bırakılmış olacak.

Balıkçılığımızın sürdürülebilir olması kurallara bağlı avcılık ile mümkün. Tüm balık türleri stoklarının gelecek nesillere aktarılabilmesi için av aracı, balık boyu, av zamanı ve yer yasaklarına uyulması ve en az bir kez üremelerine imkân tanınması, sürdürülebilir balıkçılık yönetimi açısından büyük önem arz ediyor.

Gelecek yıllarda da yeni balık türlerini iç sulara bırakarak, vatandaşlarımızın sağlıklı ve kaliteli proteine ulaşmasına yönelik çalışmalar sürdürülecektir. "

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 13.07.2017 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Türkiye’nin Ormaniçi Suları Alabalı...
 » İç Sularda Su Ürünleri Av Yasakları...
 » Balıkçılığı Bırakana Teşvik Geliyor...
 » Artvin’de Doğaya Bin Adet Keklik Bı...
 » Papart Deresine Kırmızı Benekli Yav...
 » Artvin Derelerine 390 Alabalık Bıra...
 » Artvin’de Sazan Ve Yayın Yasakları...
 » Balık Av Sezonu Başladı...
 » 2012-2013 Yılı Alabalık Sağım Çalış...
 » İç Sularda Av Yasağı Başladı...
 » Trabzon Su Ürünleri Kalkan Balığı Y...
 » Artvin 1. Amatör Olta Balıkçılığı F...
 » Çoruh Kıyısı Balıkçıların Mekanı Ol...
 » Hes’ler Derelerden Sonra Balıklarıd...
 » 3. Ulusal Hamsi Çalıştayı Tarbzon’d...
 » Artvin’de Su Ürünleri Av Yasağı Den...
 » Karadeniz'de Tehlike Çanları Mı Çal...
 » Yusufeli Barajı İçin İmza Töreni Ge...
 » Su Ürünleri Üretimi Yüzde 16,3 Azal...
 » Yusufeli Doğal Güzellikleri Görülme...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Hopa’da Korkutan Yangın...
 » Arhavi’de Kurdoğlu Ailesinin Acı Gü...
 » Hopa Esnaf Odasında Osman Küçükali...
 » Arhavi Belediye Meclisinden Tarihi...
 » Sadece Diktatör’ün Artvin’de Yasakl...
 » Hopa’da Tutuklanan Efrayim Vayiç Se...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » 40 Bin İmzayı Tbmm Başkanlına Verdi...