Hopa Tso’dan Vali Doğanay’a Sarp Teşekkürü

05/07/2017 11:12


Haber: Hayati AkbaşHopa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Osman Akyürek, Türkiye'nin Kafkasya'ya açılan kapısı olan Sarp Sınır Kapısı'nda Artvin Valiliğince önceden alınan önlemler sayesinde özellikle ramazan bayramında gerek araç gerekse yolcu trafiğinde yaşanan rahat ve hızlı geçiler dolayısıyla Artvin Valisi Ömer Doğanay’a teşekkür etti.

Akyürek, sınır kapısında gazetecilere yaptığı açıklamada, Sarp Sınır Kapısı'nda yapılan yenileme ve modernizasyon çalışmalarından dolayı kapının % 40 kapasite ile hizmet vermesine rağmen geçişlerin yoğunluk yaşandığı ramazan bayramı boyunca ve diğer günlerde Artvin Valiliğince alınan önlemlerin ve artırılan personel sayının geçişlerde büyük kolaylıklar sağladığını söyledi.

Yılda yaklaşık 7 milyon kişin Sarp Sınır Kapısından giriş-çıkış yaptığını ve ülkenin en önemli kapılarının başında geldiğini belirten Akyürek, “"Sarp Sınır Kapısı'nda sadece Kafkaslar'a değil Avrupa ülkelerine gitmeye çalışan nakliyeci firmalarımız var. Burada yaşanan sorun bizim taraftaki kapının yenileme çalışmalarından kaynaklı. Kapı aynı zamanda insan geçişleri açısında da yoğun bir trafik yaşıyor. Yılda 7 milyon insan geçişi var burada. Bu geçişlere tır, otobüs sıraları da eklenince doğal olarak kendiliğinden aksaklıklar oluşuyor. ” dedi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından yaklaşık 120 milyon bedele yeniden modernize edildiğini belirten Akyürek, “Modernizasyondan dolayı kapı yüzde 40 alanı kullanılarak hizmet vermektedir. Yüzde 40 kapasite ile çalışan kapımız alınan tedbirler ile bayramda döneminde hiçbir sıkıntılar yaşanmadı ve müthiş bir performans gösterdi. Bu vesile ile Valimiz Ömer Doğanay’a Sarp Mülki İdare Amirimiz Mehmet Ali Öztürk’e ve gümrük görevlilerine gönülden teşekkür ediyoruz. 35 dönüm arazının yüzde 40 ile kullanımı ile yapılanların bir başarı olduğunu kabul ediyoruz. Kapı yenileme çalışması 9 aylık bir zaman süresince günlük 400 yakın TIR’ın geçtiğini ve toplan araç geçiş sayısı 1, 500 ortalaması tutturduğu bu kapıda günlük 20 bin insanın geçtiği yüzde 40 kapasite ile bu hizmetleri görmüş olmak bizleri memnun ve mutlu ediyor. Gümrüğe personel takviyesi için ilgili bakanlıklara ve makamlara bire bir görüşülerek taleplerimizin basın yolu aracılığı ile mutlaka ve mutlaka personel takviyesinin gerçekleştirilmesini önemle rica ediyoruz. ” diye konuştu.

Türkiye’nin Gürcistan’a açılan 3 kapısı bulunduğunu belirten Akyürek, 4. Sınır kapısı olarak Borçka Muratlı Kara Hudut Kapısı son 4 yıldır gündemdedir. Bu kapının açılması elbette buradaki yolcu ve araç trafiğini belli aranda rahatlatacaktır. Temennimiz bu kapının da hızlandırılması bizim öncelikli talebimizdir. Biz Ticaret ve Senayı Odası olarak Hopa limanından, Hopa-Batum Demir yolu projesinin biran önce hayata geçirilmesi için girişimlerde bulunduk. 1996 yılında bir rapor üzerinde kalan bu çalışmayı bizim girişimlerimiz ve bölge Milletvekilimiz İsrafil Kışla’nın katkılarıyla ve ö dönemin ulaştırma bakanı ve Devlet Demir yolları Genel Müdürlüğü ile bire bir görüşerek mutlaka ve mutlaka ekonomiye kazandırılmalıdır diyerek 40 milyar dolarlık bir pazara ulaşabilecek 33 kilometrelik raylı sistemin gereğini anlattık. 2015 Mayıs ayında buranın fizibil olduğuna dair bu projenin hayata geçirilmesi istenen rapor elimize ulaştı. Biz bu raporu sivil ve siyası el birliği ile bir çaba içerisindeyiz. Raylı sisten ile ihracatımızı, ekonomimizi, turizmimizi ve lojistiğimizi çok olumlu bir şekilde etkileyecek, ”ifadelerini kullandı.

-Vatandaş memnun

Öte yanda gümrük kapısından geçen yolcular iseinşaat halinde olmasına rağmen ilk defa rahat bir seyahatimiz oldu ve bir ferahlama oldu şeklindeki memnuniyetlerini dile getirdiler.

Sınır Kapısından Ramazan Bayramı süresince yaklaşık 85 bin yaya ve 10 bin aracın geçiş yaptığı öğrenildi.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 05.07.2017 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Hopa Sorunlarını Tartışmaya Başladı...
 » Sarp Sınır Kapısında Tır Kuyruğu 20...
 » Temizkan'dan, Artvin Valisi Doğanay...
 » Artvin Valisi Doğanay, Tır Sürücüle...
 » Nedim Koyuncu “Akparti İçin Her Zam...
 » Sarp Sınır Kapısında Güvenlik Önlem...
 » İl Genel Meclisi Aralık Ayı Kararla...
 » Hopa’dan Rüşvet İddialarına Büyük T...
 » Artvin 38. Başkanlar Konseyi Sonuç...
 » Akparti Artvin İl Danışma Meclisi T...
 » Artvinli Araştırmacı Yazar Ülkü Öna...
 » Mikatsadze’den Vali Doğanay’a Ziyar...
 » Artvin Valisi Cirit Arhavi, Hopa Ve...
 » Çıldır Aktaş Gümrük Kapısı Törenle...
 » Milletvekili Kışla Hopa Nakliyecile...
 » Kadir Topbaş Ve Beraberindekiler Va...
 » İpekyoluna Çin'den 500 Milyon Dolar...
 » Sarp Sınır Kapısı Yenileme Çalışmal...
 » Hopa Geleceğe Hazırlanıyor...
 » Sarp Sınır Kapısı Türkiye’nin Günde...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Hopa Bir Değerini Daha Kaybetti...
 » Cankurtaran Yine Can Aldı...
 » Artvin Hopaspor Yönetiminden Teşekk...
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...
 » T.c. Batum Başkansolosluğuna Atanan...
 » Torun Ve Evlat Özlemlerini Giderdil...
 » Kemalpaşa’da İlk Muhtarlar Toplantı...