Bakan Eroğlu’ndan Vali Doganay’a Ziyaret

05/06/2017 07:20


Haber: Hayati AkbaşOrman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Artvin'e 134 milyon liralık 21 yeni müjdeyle geldiğini belirterek, "Artvin'e son 2, 5-3 yılda 1 milyar liralık müjde verdik. " dedi.

Artvin Valiliğini ziyaret eden Eroğlu'nu Vali Ömer Doğanay ve kurum yetkilileri karşıladı. Valilik Şeref Defterini imzalayan Eroğlu, daha sonra Vali Doğanay'ı makamında ziyaret etti.

Bakan Eroğlu, ziyaretin ardından Valilik Toplantı Salonunda düzenlenen basın toplantısında, bugün cennet köşelerden bir köşe olan Artvin'de 185 milyon liralık 12 tesisin temelini atacaklarını ifade etti.

Temeli atılacak tesislerden 11'inin DSİ'ye ait olduğunu belirten Eroğlu, birinin de paket tesis halinde Orman Genel Müdürlüğünün yatırımlarından oluştuğunu aktardı.

Eroğlu, Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe'ye de söz verdikleri gibi kente su getireceklerini anlatarak, "2060 yılına kadar Artvin'in su problemi olmayacak şekilde muhteşem bir proje hazırladık. Bu kapsamda isale hatlarını, modern içme suyu arıtma tesisini yapacağız. Günde 22 bin metreküp suyu arıtacak en ileri teknolojiyi oraya koyacağız. " dedi.

Artvin'e her yıl Orman Bölge Müdürlüğünün projeleri için 41 milyon lira gönderdiklerine işaret eden Eroğlu, "Buradan aldığımız gelir ise toplam 25 milyon lira civarında. Aradaki farkı biz karşılıyoruz. Bundan da memnunuz. " diye konuştu.

Eroğlu, Orman Teşkilatının Artvin'de çok büyük hizmetler yaptığını belirterek, bugün de her aileye 20 adet olmak üzere toplam bin 800 adet arılı kovanı ile gelir getirici fidan türlerinin dağıtılacağını, Yusufeli ilçesine bağlı Demirkent köyünde de 40 dekar arazide zeytin ağaçlandırması yapacaklarını söyledi.

Fenni arıcılıkla ilgili desteklerin de devam ettiğini vurgulayan Eroğlu, "Burayı halis bal üretim ve ihracat üssü haline getirmek istiyoruz. Arıcılığa tam destek veriyoruz. Hatta arzu edene kredinin yüzde 20'sini hibe, gerisini de faizsiz veriyoruz. İsteyene ise kovan veriliyor. " diye konuştu.

Eroğlu, bugün vatandaşlara 500 kara yemiş, 300'er Trabzon hurması, incir ve elma, 200 defne ile bin fıstık çamı olmak üzere 2 bin 600 fidan dağıtacaklarını belirtti.

-134 MİLYON LİRALIK 21 MÜJDE

Bakan Eroğlu, Artvin'e bugün 134 milyon liralık 21 müjdeyle geldiğini söyledi. Artvin'e önceki gelişinde 46 müjde verdiğini anımsatan Eroğlu, şöyle devam etti: "Artvin'e en büyük yatırımları bakanlığımız yapıyor ve bundan da büyük bir mutluluk duyuyorum. 46 müjdenin 28'i tamamlandı. Geri kalanlar inşa halinde, çoğu da bitme safhasında. Bugün verdiğimiz 21 müjde ile toplam 67 müjde vermiş oluyoruz. Bunların maliyeti de bugün itibariyle 957 milyon lira. Artvin'e son 2, 5-3 yılda 1 milyar liralık müjde verdik. "

Eroğlu, 21 müjdenin 10'unun DSİ'ye, 6'sının Orman Teşkilatına, 4'ünün Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğüne, birinin de Meteoroloji Genel Müdürlüğüne ait olduğunu söyledi.

Artvin'de ayıların kovanlara zarar vermesi noktasında problem yaşandığını belirten Eroğlu, "90 adet elektroşoklu çit sistemi dağıtımı yapacağız. Artık balları yemek için ayılar gelemeyecek. Böyle bir sistem kuruyoruz. " dedi.

Eroğlu, Artvin için yeni bir sektör doğmasını arzuladıklarını ve bundan hareketle Artvin'in Tabiat Turizmi Master Planı hazırladıklarını ifade ederek, şunları söyledi: "Bu çok önemli. Biz Artvin'i zengin yabancı turistlere açmak istiyoruz. Muhteşem güzellikte cennetten bir parça, 'dünyada cenneti hayal etmek istiyorsan gel Artvin'e' diyeceğiz. Dolayısıyla bunun altyapısını hazırlamak için çalışmalar yapıyoruz. Hopa'daki Balıklı ve Güneşli Şelalelerini tabiat parkı ilan ettik. Burayı turizme açıyoruz ve çok güzel şekilde denetimini yapacağız, gözümüz gibi koruyacağız. Biz Artvin'i tabiat turizminin bir merkezi yapacağız ve uygulama eylem planı ile de buna başlıyoruz. "

Hükümetin Artvin'e önemli yatırımlar yaptığına işaret eden Eroğlu, son 14 yılda Artvin'e 20 milyar liralık yatırım yapıldığını, bunun 11 milyar lirasının Orman ve Su İşleri Bakanlığına ait olduğunu söyledi.

Eroğlu, Türkiye'nin en büyük barajlarını Artvin'de inşa ettiklerini dile getirerek, 14 yılda yapılan projelere ilişkin bilgi verdi.

Artvin'e evsel ileri biyolojik atık su arıtma tesisini kurmayı da planladıklarını anlatan Eroğlu, bunun da proje çalışmalarının devam ettiğini belirtti.

-"BARAJLAR TAŞKINLARI ÖNLEDİ, BURAYA HAYAT VERDİ"

Eroğlu, bir gazetecinin Artvin'deki barajların ekonomiye katkısını sorması üzerine şunları kaydetti: "Çoruh Türkiye'nin en çılgın akan bir akarsuyu. Çok büyüktür, çok da can almıştır. İstifade edilemiyordu, taşkın olduğu zaman silip götürüyordu. Barajlar taşkınları önledi, buraya hayat verdi. Barajlar sayesinde bütün yollar, tüneller yapıldı. Barajlarda çalışanların neredeyse yüzde 80'inin bölge insanlarından olmasını istedik. İstihdam sağlandı, alışverişler buradan yapıldı. "

Barajların elektrik enerji üretimi konusunda ülkeye çok büyük katkısı olduğunu belirten Eroğlu, şu değerlendirmede bulundu: "Mesela Deriner Barajı, Türkiye'nin en yüksek barajı. Ondan da yükseği Yusufeli Barajı olacak, ondan daha yüksek baraj yapılamayacak. Bu baraj 6 yılda kendisini amorti etti. Bizden önce Çoruh'a hiçbir gerdanlık takılamamıştı, temel atılmış ama yapılamamıştı. Biz bunları tamamladık. Muratlı Barajı, maliyetinin iki katını vermiş Türkiye'ye, Borçka Barajı bütün maliyetini ödemiş, Deriner Barajı da aşağı yukarı 4'te 1'ini çok kısa zamanda karşıladı. Bu barajların şimdiye kadar ki toplam getirisi 4, 5 milyar lira. Bu baraj göllerinin şu faydası da var, burada balıkçılık yapılmaya başlandı. Turizm, su sporları gelişti. Buralarda üretilen balıkların Japonya'ya ihraç edildiğini duymak bizim için büyük bir mutluluk. Artvin'e, Borçka'ya biz denizi getirdik. "

Eroğlu, Yusufeli ilçesinin yeni yerleşim yerindeki çalışmaların durumunun sorulması üzerine, bu konuda en zor kısmın altyapı çalışmaları olduğunu, bunu da başarıyla tamamladıklarını söyledi.

Bölgede TOKİ'nin inşaatlara başladığını, bunların 18 ayda tamamlanmasının planlandığını belirten Eroğlu, "Suyu da getirdiğimiz zaman 2019 yılı sonunda inşallah Yusufeli muhteşem limanı, mesirelik alanı, kaymakamlık binası, devlet daireleri, bölgeye uygun yöresel mimarisiyle vatandaşların rahat edecekleri muhteşem bir ilçe olacak. Yusufeli Türkiye'nin en güzel, deniz manzaralı ilçesi olacak. Burada halk eğitim merkezi, kütüphane, hastane stadyum her şey var. Yeşil alanlar muhteşem. Kamu adına ne gerekiyorsa orada yapıyoruz. " diye konuştu.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 05.06.2017 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Artvin'de, 185 Milyon Liralık 12 Te...
 » Orman Ve Su İşleri Bakanı Veysel Er...
 » Bakan Eroğlu 12 Tesisin Temelini At...
 » Yusufeli Barajı, Türkiye’nin Gurur...
 » Artvin Ormanları "Ballanıyor"...
 » Yusufeli Barajı Ve Hes’in Temeli At...
 » Artvin’de Çiftçilere Makine Ve Ekip...
 » “Artvin İnsanı İçin Orman Ve Ekonom...
 » Dekap’dan Orman Ve Su İşleri Bakanı...
 » Artvin’de 21 Mart Dünya Ormancılık...
 » Artvin Kayın Mantarında Marka Olaca...
 » Derelerin Kardeşliği Platformundan...
 » Artvin’de Yapımı Tamamlanan Tesisle...
 » Artvinspor Kulübü’nden Vali Doğanay...
 » Artvin'de 100 Öğrenciye Bisiklet Da...
 » Yeni Yusufeli’nin Temelini Bakan Er...
 » Artvin Kanalizasyon Projesi Çalışma...
 » Başbakan Binali Yıldırım, Valiliği...
 » Maden Kıskacında Artvin Paneli Yapı...
 » Artvin'de Anavatan Son Kongresini Y...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Hopa’da Hemşire Arkadaşlarına Sürpr...
 » Hopa Belediyesinden Mehmetçiğe Anla...
 » Artvin Hopaspor’a İstanbul Camiasın...
 » Başkan Mubin Çakmak’tan Belediyeye...
 » Hopadan Çay’dan A. Hopaspor’a Tam D...
 » Bayraktutan Cankurtaran Tünelinin P...
 » Bayraktutan, “Tercih Hakkını Ortada...
 » Sarp Sınır Kapısı'nda İnsan Kaçakçı...
 » Hopa Köydes Toplantısı Yapıldı...
 » Chp Hopa Gençlik Kollarından Tso’ya...