Türkiye - Azerbaycan İlişkileri Sempozyumu Yapıldı

28/05/2017 10:25


Turkiye Azerbaycan İliskileri Sempozyumu Yapildi.docx (16k)

Haber: Hayati AkbaşPursaklar Belediyesi ile Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği tarafından düzenlenen Türkiye-Azerbaycan İlişkileri: Kardeşlik ve Stratejik Ortaklık Sempozyumunda konuşan Başkan Selçuk Çetin ‘Bir millet iki devletiz. Rabbim Türkiye’yi, Azerbaycan’ı güçlü kılsın” dedi.

The Ankara Hotel’de düzenlenen uluslararası sempozyum geniş bir katılımla gerçekleştirildi. Programa Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay, AK Parti Milletvekilleri Selçuk Özdağ, Talip Küçükcan, Azerbaycan Milli Meclisi Milletvekilleri Elman Nesirov, Ganire Paşayeva, Hikmet Babaoğlu, Azerbaycan Ankara Büyükelçisi Faig Baghirov, Pursaklar Belediye Başkanı Selçuk Çetin, EkoAvrasya Başkanı Hikmet Eren, akademisyenler, bürokratlar ve çok sayıda davetli katıldı. EkoAvrasya Derneği Başkanı Hikmet Eren’in hoş geldin konuşmasının ardından sempozyumun açış konuşmasını yapan Pursaklar Belediye Başkanı Selçuk Çetin “Türkiye Azerbaycan ilişkileri şiirlerin mısralarında bir ananın iki oğlu olarak geçer. Rahmetli Haydar Aliyev’in ‘Biz tek millet iki devletiz’ sözü iki ülke arasındaki ilişkileri özetleyen en güzel cümledir. Rabbim Türkiye’yi, Azerbaycan’ı güçlü kılsın” dedi.

“Azerbaycan’ın sevinci bizim sevincimizdir”

Türkiye ve Azerbaycan işbirliğinin hem bölge hem de dünya dengeleri acısından çok önemli olduğunu, uluslararası ilişkiler ve yerel yönetimlerde bu iş birliğinin artırılması gerektiğini vurgulayan Başkan Çetin, “Türkiye ve Azerbaycan’ın işbirliği hem bölgemiz için hem de dünya dengeleri açısından çok önemlidir. Gerek uluslararası ilişkilerde, gerekse yerel yönetimlerde bu işbirliğini arttırmamız gerekiyor. Bizler her zaman proje paylaşımında bulunmak için hazırız. Birkaç projemizi de paylaştık. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, gittiği her yerde, Azerbaycan’ın hakkını, hukukunu savunmuştur. Biz biliyoruz ki ortak soyumuz, dilimiz, inancımız, kültürümüz ve tarihimiz, iki devleti bir birine yaklaştıran en önemli etkenlerdir. Azerbaycan’ın sevinci bizim sevincimizdir, Azerbaycan’ın kederi bizim kederimizdir” diye konuştu.

“Birbirimizi koruyup kollayacağız”

Azerbaycan Milli Meclisi Milletvekili Ganira Paşayeva “Bir millet iki devlet dediğimiz düşünce hayatımızın her alanında, her aşamasında olacak. Birbirimizi koruyup kollayacağız. Bizim Türkiye ve Azerbaycan’da böyle bir nesil yetiştirmemiz gerekir. Pursaklar’da yeni bir park yapıp adını da Karabağ koydukları için Belediye Başkanımız Selçuk Çetin Beye çok teşekkür ediyorum” dedi.

Azerbaycan Ankara Büyükelçisi Faig Baghirov ise yaptığı konuşmada Türkiye ile Azerbaycan arasındaki ‘Bir millet iki devlet’ düsturu doğrultusunda yürütülen ilişkilerin, güçlenmiş ve stratejik müttefiklik düzeyine eriştiğini kaydederek iki ülke arasında 200’den fazla antlaşmanın imzalandığına dikkat çekti.

“Türkiye ve Azerbaycan’ın yürüyüşünü engelleyemeyecekler”

AK Parti Manisa Milletvekilleri Selçuk Özdağ da Türkler bir ve beraber olduğunda dünyanın huzur, kardeşlik ve dostluk bulacağını ifade ederek Türkiye ile Azerbaycan, Türkmenistan, Özbekistan, Kırgızistan, Kerkük gibi ülkelerin önemini vurguladı.

Türk milletinin tarih sahnesine çıktığı andan itibaren hep takip edildiğini ifade eden Özdağ şu mesajları verdi: “Orta Asya’da Çinlilerin takibine uğradı. Daha sonra Ruslar ve başka milletlerin takibine uğradı. Anadolu coğrafyasında ise Batı’nın takibine uğradı. Ne yaparlarsa yapsınlar yürüyüşümüzü kimse engelleyemeyecek. Azerbaycan ve Türkiye halkının yükselen bayrakları bir daha inmeyecek ve sürekli yükselmeye devem edecektir. ”

Protokol konuşmalarının ardından Pursaklar Belediye Başkanı Selçuk Çetin, konuşmacılara plaket taktım edip katılım ve katkı sağlayanlara teşekkür etti.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 28.05.2017 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Ak Parti İl Danışma Meclis Toplantı...
 » Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Gürcista...
 » Bakan Çelik, Üreticimiz Artık Boşa...
 » Tek Seferlik Vize Uygulaması Başlat...
 » Und, Azerbaycan’ın Vize Uygulmasına...
 » Azerbaycan’da Artvin Rüzgarı Esti...
 » Hopa Sorunlarını Tartışmaya Başladı...
 » Artvin’de Mhp Aday Adaylarını Tanıt...
 » Hopa Ödp İlçe Başkanlığı Basın Topl...
 » Batum - Artvin Sanat Buluşması Konu...
 » Türk-rus İşadamları Ticaret Forumun...
 » Artvin Akparti 5. Olağan Kongresi Y...
 » Akparti Hopa İlçe Kongresi Yapıldı...
 » Artvin Chp’de Tarihi Toplantı...
 » Artvin’de Dev Demokrasi Mitingi...
 » 3. Türkiye - İran Forumu Düzenleniy...
 » Kars Kongre Merkezi Olmaya Doğru Gi...
 » Hopa İş Dünyası İle Ropörtajlarımız...
 » Bakü- Tiflis- Kars Demirolu Projesi...
 » Hopaport Geleceğe Ümitle Bakıyor...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Artvin Hopaspor Yönetiminden Teşekk...
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Arhavi’de Kurdoğlu Ailesinin Acı Gü...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...
 » T.c. Batum Başkansolosluğuna Atanan...
 » Partilerinin Grup Toplantısına Katı...
 » Hopa Esnaf Odasında Osman Küçükali...
 » Torun Ve Evlat Özlemlerini Giderdil...