Engelliler Haftası Çeşitli Etkinliklerle Kutlanıyor

10/05/2017 16:21

Artvin’de “Engelliler Haftası” Çeşitli Etkinliklerle Kutlanıyor.


Haber: Hayati AkbaşArtvin’de 10-16 Mayıs “Engelliler Haftası” dolayısıyla Artvin Valiliği ve Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünce çeşitli etkinlikler düzenlendi.

Ardanuç Engelsiz Yaşam Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürlüğü’nde düzenlenen etkinliğe Artvin Valisi Ömer Doğanay, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Osman Kılıç, İl Emniyet Müdürü Mehmet Selvi, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Şentürk Ağırbaş Ardanuç Engelliler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Gönül İstanbullu, bazı daire amirleri ile engelliler ve aileleri katıldı.

Artvin Valisi Ömer Doğanay, Türkiye’de engelliler konusunda devrim niteliğindeki engelliler yasasını 2005 yılında mevcut hükümetin çıkardığını söyledi.

Engellilere bir yardım manasında değil de bir engelli haklarının korunması açısından uygulanan engelliler kanunun çok önemli olduğunu vurgulayan Vali Doğanay, ” 2010 yılındaki bir düzenleme ile engellilere pozitif ayrımcılık tanıyan hükümler anayasaya girmiştir.

Hükümetimizin yapmış olduğu engellilere yönelik çalışmaların neticesinde erken emeklilik, 2022 engelli aylığı, evde bakım maaşı, emlak vergisi indirimi, su indirimi, ÖTV indirimi, cep telefonu ile alakalı operatörlerde yapılan indirimler, ulaşım indirimleri, engelli annelerinin, yakınlarının erken emeklilik ile ilgili olumlu düzenlemeler, engelli memura izin haklarından faydalandıklarını memnuniyetlikle görüyoruz. ” dedi.

Türkiye’de 2002 yılında kamu kurumlarında istihdam edilen engelli memur sayısının yaklaşık 5 bin olduğunu, 2017 yılında ise 50 bin engelli memura ulaştığını ifade eden Doğanay, şunları söyledi: “ Bu veriler şunu gösteriyor, devletimiz, hükümetimizce engellilere ve ailelerine yapılan yardımların ve düzenlemelerin sadece sözde kalmamıştır. Engellilerimize ve ailelerine verilen hakların daha ileriye götürmeliyiz. Yaşam standartlarını ve refah seviyelerini daha da yükseltmeliyiz. Engelliler yasasındaki düzenlemeler nedeniyle başta Sayın Cumhurbaşkanımıza bu konuyla ilgilenen hükümetimize ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımızın tüm temsilcilerine buradan teşekkürü bir borç biliyorum. Bütün engelli vatandaşlarımız adına kendilerine teşekkürlerimi ifade ediyorum, saygılarımı sunuyorum. ” diye konuştu.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Şentürk Ağırbaş, engelli insanların yaşadıkları sorunların sadece kendilerinin değil ailelerinin, çevrelerinin, toplumun yani tüm insanların ortak sorunu olduğunu söyledi.

Kurumlarının engelliler ve ailelerine yönelik yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi veren Ağırbaş, “Engelli vatandaşlarımız ve aileleri en önemli gündemimizdir. En önemli hizmetlerimizin başında evde bakım ücreti gelmektedir. Bugün itibarıyla ilimizde evde bakım ücreti alan toplam 2 bin 372 engelli vatandaşımız bulunmaktadır. Bu sayının il nüfusuna oranla Türkiye ortalamasının çok üstünde olduğunun altını çizmek isterim. Bu vesile ile engelliler haftasının ülkemizdeki ve tüm dünyadaki engelliler için hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi.

Ardanuç Engelsiz Yaşam Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürlüğü’nde barınan ve hayatlarını kaybeden engelliler için din görevlilerince Kur’an-ı Kerim ve dua okundu.

Öte yandan Vali Doğanay, Engellileri Güçlendirme Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneğince (ENGÜÇDER) Artvin’e gönderilen 50 adet manuel ve akülü tekerlekli sandalye engelli vatandaşlara teslim edildi.

Daha sonra engelli öğrenciler tarafından günün anlam ve önemini belirten konuşmalar, şiirler, türküler okundu ve halkoyunları gösterileri sunuldu. Engelli öğrencilerin bütün gösterileri katılımcıların beğenisini topladı.

Etkinlik, Vali Doğanay’ın engelli öğrenciler tarafından hazırlanan serginin açılışını yapmasının ardından sona erdi.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 10.05.2017 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Anlamlı Günde Anlamlı Açılış...
 » Artvin’de 29 Ekim Cumhuriyet Bayram...
 » Maddi Durumu İyi Olmayan Aileye Ev...
 » Kış Tedbirleri Toplantısı...
 » Artvin Engelsiz Yaşam Merkezi’nden...
 » Vali Doğanay, Polis Teşkilatının 17...
 » Artvin’de 19 Ekim Muhtarlar Günü Me...
 » Hopa Tso Yönetiminden Vali Doğanay’...
 » Vali Doğanay’dan Bölge Müdürü Tokal...
 » Artvin’de Engelliler Unutulmadı...
 » Vali Doğanay, Batum'da Bir Dizi Zi...
 » 2016 Yılı 11’nci Etap Ekonomik Yat...
 » Orman Ve Su İşleri Bakanı Veysel Er...
 » Bölgede Muhtarlar Günü Çeşitli Etki...
 » Vali Doğanay, Dünya Dördüncüsü Mara...
 » Vali Doğanay, Huzurevi Sakinlerini...
 » Aşkları Engel Tanımadı...
 » Artvin İl Koordinasyon Kurulu Topla...
 » Bölge Halkının Hayali Gerçek Oluyor...
 » Vali Ömer Doğanay, İşsizlere Umut...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Cankurtaran Yine Can Aldı...
 » Artvin Hopaspor Yönetiminden Teşekk...
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...
 » T.c. Batum Başkansolosluğuna Atanan...
 » Torun Ve Evlat Özlemlerini Giderdil...
 » Partilerinin Grup Toplantısına Katı...
 » Arhavi’de Kurdoğlu Ailesinin Acı Gü...