Kore Kültür Günü Etkinliği

21/04/2017 09:52

Artvin’deki Kore Kültür Günü Etkinliğine İlgi Yoğundu.


Haber: Hayati AkbaşArtvin Çoruh Üniversitesi Ali Nihat Gökyiğit Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinlik film gösterimiyle başlarken, Kore tarihi ve Kore-Türkiye ilişkilerinin anlatıldığı seminerle devam etti.

Kore Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı Dong Woo Cho, yaptığı açıklamada, iki dost ülke olan Güney Kore ile Türkiye arasında ki kültürel ilişkileri geliştirmek amacıyla bu etkinleri düzenlediklerini söyledi.

Cho “Kore Kültürünü Türkiye’de tanıtmak için çalışıyoruz. Artvin’de ilk defa böyle Kore Kültürünü tanıtıyor olmaktan çok sevinçliyiz. Bugün Kore’nin geleneksel müzik dansıyla beraber, Kore’nin tanıtımı, Kore Türkiye ilişkileri, eğitim ve turizm gibi konularda bilgiler sunacak fırsatlar bulduk. Umarım bu etkinlik sayesinde Artvin’in Kore’ye daha ilgili olmasını umut ediyor ve bundan sonra Artvin Kore arasında daha yakın ilişkiler kurulmasını arzuluyoruz” dedi.

Artvin Çoruh Üniversitesi öğretim üyelerinin ve öğrencilerinin etkinliğe gösterdiği yoğun ilgi dolayısıyla mutlu olduklarını kaydeden Müsteşar Dong Woo Cho “Artvin’de Kore Gazilerinin olduğunu fark ettim. Kore Halkı olarak Kore Savaşına katılan gazilere sonsuz teşekkür borçluyuz. Artvin Çoruh Üniversitesinin bundan sonra Kore’de ki Üniversitelerle iyi bir işbirliği içinde olmasını umuyorum” diye konuştu.

Cho, Kore Kültür Günü etkinliği kapsamında Artvin’de Kore Savaşı’nı anlatan fotoğraf sergisiyle Kore Türkiye ilişkilerini, Kore’nin kültürel öğelerini ve turizm değerlerini tanıtmaya çalıştıklarını belirterek şunları söyledi:

“Artvin’de doğa güzelliğiyle meşhur bir yer. Kore’nin de doğal güzellikleri çok fazla. Bu güzelliklerimizi yansıtan fotoğraflarımız sergimizde var. Kore’nin geleneksel kıyafetlerini tanıttık. Bu kıyafetlere bayanlar çok ilgi gösterdi. Kore Kültürü ile Türk Kültürü arasında çok benzerlikler var. ”

Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Tilki’de yaptığı açıklamada Kore Konsolosluğu’ndan ve Güney Kore’den gelen misafirleri ağırlamaktan mutluluk duyduklarını söyledi.

Tilki; “Amacımız Artvin Çoruh Üniversitesini ve Artvin’in doğal güzelliklerini Güney Kore’den gelen kardeşlerimize tanıtmak. Güney Kore ile ilişkilerimiz 1950’li yıllara dayanamıyor. Siyasi ilişkilerimiz bu yıllardan sonra gelişmiş. Bu yıl 60. yıl olduğu için böyle bir etkinlik gerçekleştirildi. Amacımız ülkemizi tanıtıp öğrencilerimize güney Kore Hakkında bilgiler vermek. Güney Kore dünyanın en gelişmiş 10 ülkesinden biri bizde ilk 20 ülke arasındayız. Amacımız onlara yetişmek. Öğrencilerimizi bu konuda bilgilendirmek istedik” dedi.

Güney Koreli Öğrenci Mina’da daha önce Artvin’e gelerek Artvin’in ve Karadeniz’in kültürünü tanıdığını ifade ederek “ Tekrar Artvin’e gelerek Kore’yi tanıtma fırsatı bulduğum için çok mutlu hissediyorum. Ben Artvin’i çok seviyorum. Gezmek içinde geleceğim. Benim bir tane dedem de var. Gazi Ahmet Dede” diye konuştu.

Artvin Sosyal Bilgiler Birinci Sınıf Öğrencisi Murat İlvendi “Bugün burada Güney Kore’den gelen insanlar var. Çeşitli etkinliklerimiz oldu. Sinema gösterimi oldu. Kore Halk Müziği eşliğinde şarkılar söyledi. Burada Kore’de ki insanları görmüş olduk. Gitmesek de, görmesek de o insanları burada tanıyarak en az gitmiş kadar olduk. İnsanlar çok samimiler, sürekli tebessüm içerisindeler. Çok saf ve temiz insan olarak görünüyorlar gözümde” dedi.

Artvinli Kore Gazisi Ahmet Yılmaz’da Kore Kültürünün Artvin’de tanıtılmasının kendisini onurlandırdığını belirterek “ Onlar sıfırdan baladılar, şimdi aya gidiyor. Kendi kültürlerinin teknolojilerinden bize bir şey verirlerse memleketimize faydalı olacağını inanıyorum”dedi.

Program Kore Geleneksel Müzik Konserinin ardından Kore Savaşı'na katılan Türk askerleri ile şehit mezarlıklarının fotoğraflarının yer aldığı "Kore Savaşı" fotoğraf sergisinin gezilmesiyle sona erdi.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 21.04.2017 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Vali Doğanay, Dünya Dördüncüsü Mara...
 » Hopa Limanına 2 Heavy Lıft Gemisi B...
 » Hopaport Zoru Sever...
 » Okyanus Aşırı Ülkeden Hopa Limanı’n...
 » Artvin’de Kore Kültür Günü Kutlanac...
 » Keşif Heyeti 1.5 Km'lik İnsan Zinci...
 » Hopaport Ülkemiz Limancılık Sektörü...
 » Kei Örgütü Genel Sekreteri Trabzon’...
 » Artvin'in Kurtuluşunun 92. Yıl Dönü...
 » Artvin Çoruh Üniversitesi Hızla Büy...
 » Artvin’de Turizm Çalıştayı Düzenlen...
 » Trabzon’da Düzenlenen 3. İpekyolu Z...
 » Artvin Chp’de Tarihi Toplantı...
 » Artvin Chp: "Facia İnsanları Ayırt...
 » İstanbul Bostancı Gösteri Merkezind...
 » Hopaport Geleceğe Ümitle Bakıyor...
 » Tim İhracat Rakamlarını Hopa’da Açı...
 » Artvin'de Madene Hayır Mitingi Yapı...
 » Ülkü Önal Bu Defa Berta Ortaköy İzl...
 » Artvin’de Partiler Meydanlara İndi...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Cankurtaran Yine Can Aldı...
 » Artvin Hopaspor Yönetiminden Teşekk...
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...
 » T.c. Batum Başkansolosluğuna Atanan...
 » Torun Ve Evlat Özlemlerini Giderdil...
 » Kemalpaşa’da İlk Muhtarlar Toplantı...
 » Partilerinin Grup Toplantısına Katı...